ACM wil maatschappelijke projecten voorrang geven op stroomnet
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt wil dat woningbouwers, veiligheidsdiensten, gezondheidszorg of scholen voorrang kunnen krijgen op het stroomnet, vooral als er krapte is. Netbeheerders moeten dan kunnen afwijken van het principe 'wie het eerst komt, het eerst maalt', maakte de toezichthouder bekend.
Het uitgangspunt is dat voorrang wordt gegeven op basis van "objectieve en transparante criteria en voorrang nodig is om de gestelde (maatschappelijke) doelen te bereiken."
In Nederland is er op veel plekken onvoldoende netcapaciteit om aan alle vraag naar elektriciteitstransport te voldoen. Netbeheerders kunnen partijen hierdoor niet direct toegang geven tot het elektriciteitsnet. Hierdoor ontstaan wachtrijen. Die kunnen vaak pas opgelost worden wanneer het net wordt verzwaard zodat er weer voldoende transportcapaciteit beschikbaar komt.
Voorrang
Het huidige systeem, 'wie het eerst komt, het eerst maalt' werkt volgens de ACM goed als er voldoende capaciteit is. "Maar bij transportschaarste kan het leiden tot onwenselijke maatschappelijke uitkomsten. De ACM vindt dat transportschaarste het behalen van belangrijke maatschappelijke doelen niet in de weg mag staan."
De ACM zal met de netbeheerders in gesprek gaan over de manier waarop zij voorrang kunnen geven.
Netbeheerders geven al tijden aan dat op veel plekken in Nederland de maximale capaciteit is bereikt op het elektriciteitsnet voor het leveren van stroom aan grootverbruikers. Dat betekent dat er geen nieuwe aansluitingen meer bij kunnen voor organisaties als bedrijven, scholen en ziekenhuizen.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - TotalEnergies verwacht 15 procent minder te produceren door de Iranoorlog. Het Franse olie- en gasconcern heeft in Qatar, Irak en voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten de productieactiviteiten gestaakt of is dat van plan.
8 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Een kopgroep van zes EU-lidstaten, waaronder Nederland, heeft een reeks voorstellen gedaan die moeten bijdragen aan de versterking van de concurrentiekracht van de EU. Een daarvan is de snelle invoering van de digitale euro.
9 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De grootste belangenvereniging voor huiseigenaren wil dat de Autoriteit Consument & Markt optreedt tegen aanbieders van vaste contracten die in de kleine lettertjes schrijven dat de prijzen tussentijds toch omhoog kunnen. Volgens de Vereniging Eigen Huis (VEH) kunnen consumenten hierdoor contracten niet goed vergelijken in hun zoektocht naar een energieleverancier.
10 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag iets lager gesloten. Beleggers hielden de ontwikkelingen rond de Iran-oorlog en de olieprijzen in de gaten. Het Internationaal Energieagentschap (IEA) maakte woensdag de strategische vrijgave van 400 miljoen vaten olie uit de noodreserves bekend, omdat door de oorlog vrijwel geen olietankers meer door de Straat van Hormuz varen en de olieprijzen flink zijn gestegen.
29 minuten geledenMONTREAL (ANP/BLOOMBERG) - De kosten van vliegtickets kunnen met 9 procent stijgen nu de brandstofprijzen scherp zijn gestegen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zegt de topman van de International Air Transport Association (IATA) Willie Walsh.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Tijdens de Belgische nationale vakbondsbetoging in Brussel zijn vijftig mensen afgevoerd, meldt de Brusselse politie. Aan de manifestatie deden volgens de politie ongeveer 80.000 mensen mee. Die verliep volgens de politie over het algemeen vreedzaam.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP/AFP) - KLM verhoogt de prijzen voor retourtickets van langeafstandsvluchten vanwege de gestegen kerosineprijs met 50 euro. De prijsverhoging geldt sinds woensdag voor Economy Class-stoelen van zowel de Nederlandse luchtvaartmaatschappij als partner Air France. De prijsverhoging geldt volgens een woordvoerster niet voor retourtickets van dochterbedrijf Transavia.
3 uur geleden