ACM wil maatschappelijke projecten voorrang geven op stroomnet
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt wil dat woningbouwers, veiligheidsdiensten, gezondheidszorg of scholen voorrang kunnen krijgen op het stroomnet, vooral als er krapte is. Netbeheerders moeten dan kunnen afwijken van het principe 'wie het eerst komt, het eerst maalt', maakte de toezichthouder bekend.
Het uitgangspunt is dat voorrang wordt gegeven op basis van "objectieve en transparante criteria en voorrang nodig is om de gestelde (maatschappelijke) doelen te bereiken."
In Nederland is er op veel plekken onvoldoende netcapaciteit om aan alle vraag naar elektriciteitstransport te voldoen. Netbeheerders kunnen partijen hierdoor niet direct toegang geven tot het elektriciteitsnet. Hierdoor ontstaan wachtrijen. Die kunnen vaak pas opgelost worden wanneer het net wordt verzwaard zodat er weer voldoende transportcapaciteit beschikbaar komt.
Voorrang
Het huidige systeem, 'wie het eerst komt, het eerst maalt' werkt volgens de ACM goed als er voldoende capaciteit is. "Maar bij transportschaarste kan het leiden tot onwenselijke maatschappelijke uitkomsten. De ACM vindt dat transportschaarste het behalen van belangrijke maatschappelijke doelen niet in de weg mag staan."
De ACM zal met de netbeheerders in gesprek gaan over de manier waarop zij voorrang kunnen geven.
Netbeheerders geven al tijden aan dat op veel plekken in Nederland de maximale capaciteit is bereikt op het elektriciteitsnet voor het leveren van stroom aan grootverbruikers. Dat betekent dat er geen nieuwe aansluitingen meer bij kunnen voor organisaties als bedrijven, scholen en ziekenhuizen.
Meer uit Financieel
NIJMEGEN (ANP) - Nexperia heeft donderdag een open brief gepubliceerd waarin de chipmaker de Chinese tak oproept de toeleveringsketen te herstellen. Het Nijmeegse bedrijf zegt contact te hebben geprobeerd te leggen via telefoon, e-mails en voorstellen voor vergaderingen om de problemen op te lossen, maar dat "betekenisvolle" reacties uitbleven.
5 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk heeft sancties tegen de buitenlandse onderdelen van de Russische olieproducent Lukoil uitgesteld. De sancties werden vorige maand aangekondigd en moesten kort voor middernacht ingaan, maar zijn nu uitgesteld tot 26 februari volgend jaar.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland maken zich zorgen over mkb'ers die een aansluiting op het elektriciteitsnet willen om bijvoorbeeld te verduurzamen. VNO-NCW en MKB-Nederland vrezen dat duizenden bedrijven vanaf volgend jaar op veel langere wachtlijsten voor het volle stroomnet komen.
6 uur geledenHEERLEN (ANP) - ABP, het grootste pensioenfonds van Nederland, verhoogt de pensioenen vanaf 1 januari met 2,8 procent. De verhoging geldt voor alle gepensioneerden en iedereen die bij het fonds pensioen opbouwt of heeft opgebouwd.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De meeste aandelenbeurzen in Europa lieten donderdag weinig beweging zien. Beleggers leken het rustiger aan te doen, na de flinke koerswinsten woensdag. Op de Europese beurzen moesten beleggers het donderdag zonder richting van Wall Street doen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Huishoudens gaan volgend jaar iets hogere tarieven betalen voor elektriciteit en gas. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft donderdag de tarieven voor netbeheerkosten voor 2026 vastgesteld. Volgens brancheorganisatie Netbeheer Nederland blijkt daaruit dat huishoudens en bedrijven met een aansluiting op het regionale elektriciteits- en gasnet een gemiddeld ruim 3 procent hogere rekening krijgen.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) schort aangekondigde boetes voor het gebruik van het woord 'gehakt' bij vegetarische producten op. De autoriteit wil afwachten wat er in de Europese Unie wordt afgesproken over de benaming van vegetarische producten, laat een woordvoerder weten.
12 uur geleden