ACM spreekt energiebedrijven aan die stopten met modelcontracten
DEN HAAG (ANP) - Meerdere energiebedrijven waren recent tijdelijk gestopt met het aanbieden van modelcontracten, een soort standaarddeals voor onbepaalde tijd met variabele tarieven. Dat mag niet, en daarom heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) deze leveranciers hierop aangesproken. Inmiddels is het voor consumenten weer mogelijk om bij deze bedrijven zo'n contract af te sluiten.
De kwestie hangt samen met de sterk gestegen energieprijzen. Onlangs viel het kleinere energiebedrijf Welkom Energie om. De ongeveer 90.000 klanten zijn tijdelijk ondergebracht bij Eneco, die hen voor ten minste een maand een contract gaf op basis van de huidige hoge tarieven. Veel mensen gingen vervolgens zoeken naar mogelijkheden om voor de rest van het jaar nog niet van die hoge prijzen te hoeven betalen. Zo kwamen ze uit bij modelcontracten, waarvan de tarieven doorgaans maar twee keer per jaar wijzigen. Die leken door de bijzondere marktomstandigheden voordeliger dan andere contractvormen.
Verschillende energiebedrijven haalden hun modelcontracten echter tijdelijk uit de markt. Klanten die contact opnamen met een bedrijf om zo'n deal af te sluiten kregen bijvoorbeeld te horen dat het modelcontract "uitverkocht" was. Hierover waren verschillende meldingen binnengekomen bij de ACM, die vervolgens onderzoek deed en het nodig vond om op te treden. Welke partijen precies zijn aangesproken, wordt niet naar buiten gebracht.
De toezichthouder geeft aan dat een modelcontract niet altijd het voordeligste contract is. Maar energiebedrijven zijn sowieso verplicht om ze aan te bieden. Dat is om het voor consumenten makkelijker te maken om verschillende aanbieders met elkaar te vergelijken. Ook moeten energieleveranciers zorgen dat de tarieven van een modelcontract altijd op hun website te vinden zijn.
Meer uit Financieel
AMERSFOORT (ANP) - De Vereniging Eigen Huis (VEH) heeft een meldpunt heropend voor misstanden in het biedproces van koopwoningen. Dit gebeurt na signalen die de belangenvereniging zelf heeft gekregen en onderzoek van televisieprogramma Radar. Daaruit trekt VEH de conclusie dat "pogingen tot zelfregulering in de sector onvoldoende werken".
25 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De klimaatplannen van 28 grote bedrijven die actief zijn in Nederland, zijn nog altijd niet in lijn met de klimaatdoelen. Die conclusie trekken Milieudefensie en het NewClimate Institute op basis van een analyse van de plannen. Volgens hun zogeheten Klimaatcrisis-Index zetten zeven bedrijven wel "stappen in de goede richting", maar handelt nog geen van de ondernemingen in lijn met het Klimaatakkoord van Parijs.
31 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De klimaatplannen van 28 grote bedrijven die actief zijn in Nederland, zijn nog altijd niet in lijn met de klimaatdoelen. Die conclusie trekken Milieudefensie en het NewClimate Institute op basis van een analyse van de plannen. Volgens hun zogeheten Klimaatcrisis-Index zetten zeven bedrijven wel "stappen in de goede richting", maar handelt nog geen van de ondernemingen in lijn met het Klimaatakkoord van Parijs.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel het nog onduidelijk is of klanten van Odido een schadevergoeding krijgen na het grote datalek anderhalve week geleden, krijgen ze wel twee jaar een gratis beveiligingspakket. Het pakket biedt volgens het telecombedrijf onder meer extra bescherming tegen virussen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurskoersen op Wall Street gingen maandag scherp omlaag door opnieuw opgelaaide zorgen over de gevolgen van kunstmatige intelligentie op verschillende sectoren. Ook stond de handel onder druk door het besluit van president Donald Trump om de wereldwijde tarieven te verhogen.
5 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic, eigenaar van chatbot Claude, beschuldigt drie Chinese concurrenten ervan op ongeoorloofde wijze kennis en technologie uit zijn systeem over te nemen. Volgens Anthropic gaat het om grootschalige diefstal van intellectueel eigendom.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aangekondigde importheffingen van president Donald Trump zorgden maandag voor een nieuwe domper op de Europese aandelenmarkten. Tegen het einde van de handelsdag kwam de beurshandel extra onder druk door verliezen op Wall Street.
10 uur geleden