ACM spreekt energiebedrijven aan die stopten met modelcontracten
DEN HAAG (ANP) - Meerdere energiebedrijven waren recent tijdelijk gestopt met het aanbieden van modelcontracten, een soort standaarddeals voor onbepaalde tijd met variabele tarieven. Dat mag niet, en daarom heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) deze leveranciers hierop aangesproken. Inmiddels is het voor consumenten weer mogelijk om bij deze bedrijven zo'n contract af te sluiten.
De kwestie hangt samen met de sterk gestegen energieprijzen. Onlangs viel het kleinere energiebedrijf Welkom Energie om. De ongeveer 90.000 klanten zijn tijdelijk ondergebracht bij Eneco, die hen voor ten minste een maand een contract gaf op basis van de huidige hoge tarieven. Veel mensen gingen vervolgens zoeken naar mogelijkheden om voor de rest van het jaar nog niet van die hoge prijzen te hoeven betalen. Zo kwamen ze uit bij modelcontracten, waarvan de tarieven doorgaans maar twee keer per jaar wijzigen. Die leken door de bijzondere marktomstandigheden voordeliger dan andere contractvormen.
Verschillende energiebedrijven haalden hun modelcontracten echter tijdelijk uit de markt. Klanten die contact opnamen met een bedrijf om zo'n deal af te sluiten kregen bijvoorbeeld te horen dat het modelcontract "uitverkocht" was. Hierover waren verschillende meldingen binnengekomen bij de ACM, die vervolgens onderzoek deed en het nodig vond om op te treden. Welke partijen precies zijn aangesproken, wordt niet naar buiten gebracht.
De toezichthouder geeft aan dat een modelcontract niet altijd het voordeligste contract is. Maar energiebedrijven zijn sowieso verplicht om ze aan te bieden. Dat is om het voor consumenten makkelijker te maken om verschillende aanbieders met elkaar te vergelijken. Ook moeten energieleveranciers zorgen dat de tarieven van een modelcontract altijd op hun website te vinden zijn.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met kleine verliezen begonnen aan de laatste korte week van het jaar. Beleggers deden het rustig aan in de laatste dagen van het sterke beursjaar 2025. Op donderdag 1 januari blijft Wall Street de hele dag dicht, net als alle andere beurzen.
12 minuten geledenRIYAD (ANP/RTR) - Binladin International Holding Group, het bouwconcern van de familie van Osama bin Laden, is overgenomen door de Saudische overheid. De bouwsector wordt door de regering in Riyad als cruciaal gezien bij haar inspanningen om toerisme te stimuleren en de afhankelijkheid van olie-inkomsten te verminderen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De productie van hernieuwbare energie is dit jaar met 7 procent toegenomen, becijfert platform Energieopwek.nl. Tegelijkertijd werden windmolens en zonnepanelen vaker uitgezet dan een jaar eerder. Dat gebeurt vooral wanneer er stroomoverschotten zijn. Aan elektriciteitsproductie valt dan niets te verdienen en soms zit het stroomnet op die momenten simpelweg vol.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse milieuminister Carsten Schneider pleit voor een verbod op wegwerp-e-sigaretten in het land. "Dat is mijn zeer duidelijke voorkeur", vertelde de SPD-politicus aan het Duitse persbureau dpa. "Ik ben er sterk voor."
3 uur geledenKEULEN (ANP/RTR) - Veel brancheorganisaties voor het Duitse bedrijfsleven verwachten komend jaar banenverlies in hun sectoren door de aanhoudende zwakte van de Duitse economie. Dat meldt het economische onderzoeksinstituut IW uit Keulen, dat een peiling hield onder 46 brancheorganisaties.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het beursjaar 2025 heeft in heel Europa in het teken van de kunstmatige intelligentie (AI) gestaan, waarbij de aandacht van beleggers vooral is uitgegaan naar de grote Amerikaanse techconcerns. Hoewel AI ook bij Nederlandse beleggers een rol speelde, blijkt uit analyse van meer dan 1 miljoen Nederlandse beleggersrekeningen bij broker DeGiro dat er in Nederland geen sprake was van een overweldigende dominantie van Amerikaanse techgiganten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij vuurwerkwinkels is het maandag al een grote drukte met mensen die bestellingen komen afhalen nu het dit jaar waarschijnlijk voor het laatst is dat Nederlanders consumentenvuurwerk mogen afsteken. Lange rijen met afhalers staan voor de winkels. Vooral de zogenoemde compounds, een cakebox met een enkele lont, doen het uitstekend. Vuurwerkverkopers zien dat mensen vaker in groepen gezamenlijk vuurwerk inkopen, bijvoorbeeld als vriendenclubs of in familieverband.
5 uur geleden