ACM onderzoekt mogelijk verboden afspraken verkoop IT-apparatuur
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument en Markt (ACM) gaat onderzoeken of een internationaal actieve fabrikant van IT-apparatuur met zijn distributeurs afspraken heeft gemaakt die mogelijk verboden zijn. Dit meldt de toezichthouder, die vermoedt dat de fabrikant en de distributeurs samen bepalen welke winkeliers aan welke klanten mogen leveren en tegen welke prijs.
Een woordvoerster van de ACM kan op dit moment niet zeggen om welke bedrijven het gaat. Mogelijk worden de namen volgens haar openbaar als de toezichthouder een besluit neemt over deze zaak.
Verder kijkt de ACM of de fabrikant mogelijk misbruik maakt van zijn machtspositie. De toezichthouder vermoedt ook dat winkeliers beperkt worden bij de verkoop van hergebruikte apparatuur. De ACM heeft voor het onderzoek invallen gedaan bij verschillende bedrijven in Nederland en België, samen met de Belgische mededingingsautoriteit.
Mogelijke maatregel
Als bedrijven samen hun verkoopprijzen afstemmen en klanten verdelen zorgt dit volgens de ACM voor hogere prijzen en een minder goede dienstverlening. In deze zaak kan het ook zo zijn dat klanten worden beperkt bij het kopen van tweedehands apparaten, zegt de toezichthouder. De ACM noemt dit "onwenselijk", ook omdat hergebruik van spullen beter is voor het milieu.
De toezichthouder kan maatregelen opleggen aan bedrijven als uit het onderzoek naar voren komt dat zij regels hebben overtreden. Dit kan bijvoorbeeld een boete zijn. Zo kreeg elektronicafabrikant LG onlangs een boete van bijna 8 miljoen euro van de ACM om verboden prijsafspraken voor televisies. Bij winkels en webshops drong het bedrijf erop aan dat ze de prijsadviezen van LG zouden volgen. Samsung kreeg eerder een boete van 39 miljoen euro voor soortgelijke overtredingen.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ houdt de olieproductie opnieuw ongewijzigd. Dat maakte de organisatie, met Saudi-Arabië en Rusland als belangrijkste leden, zondag bekend.
2 uur geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Saudi-Arabië groeide in 2025 in het hoogste tempo in drie jaar, met de oliesector als belangrijkste groeimotor. Het bruto binnenlands product (bbp) steeg met 4,5 procent, volgens voorlopige cijfers van het nationale statistiekbureau die zondag werden gepubliceerd.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin, 's werelds belangrijkste digitale munt, staat onder druk. In januari zakte de cryptomunt bijna 11 procent, waarmee het de vierde opeenvolgende maand met koersverlies was. Dat is de langste verliesreeks sinds 2018.
3 uur geledenBUNNIK (ANP) - Autodealers zijn het nieuwe jaar slecht begonnen, met een flinke daling van de nieuwverkopen in januari. Volgens de brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging rolden vorige maand maar 28.347 nieuwe auto's de Nederlandse showrooms uit, ruim 13 procent minder dan in januari vorig jaar. Het aantal volledig elektrische auto's kelderde zelfs met 35,4 procent.
7 uur geledenJAKARTA (ANP/BLOOMBERG) - Indonesië staat de in opspraak geraakte chatbot Grok weer toe nadat het bedrijf van eigenaar Elon Musk heeft gezegd maatregelen te nemen om misbruik van de dienst tegen te gaan. Eerder werd de chatbot, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert, verboden in Indonesië.
8 uur geledenDETROIT (ANP) - De Amerikaanse autofabrikant Ford heeft gesprekken gevoerd met zijn Chinese concurrent Xiaomi over het oprichten van een joint venture voor de productie van elektrische auto's in de Verenigde Staten. Dat meldt de Financial Times op basis van bronnen die bekend zijn met de zaak.
8 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM hervat maandag en dinsdag het vliegverkeer naar de Israëlische hoofdstad Tel Aviv, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend. Daarnaast worden vanaf zondag tot en met vrijdag de vluchten naar Dubai hervat, met een aangepast vliegschema.
9 uur geleden