ACM onderzoekt mogelijk verboden afspraken verkoop IT-apparatuur
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument en Markt (ACM) gaat onderzoeken of een internationaal actieve fabrikant van IT-apparatuur met zijn distributeurs afspraken heeft gemaakt die mogelijk verboden zijn. Dit meldt de toezichthouder, die vermoedt dat de fabrikant en de distributeurs samen bepalen welke winkeliers aan welke klanten mogen leveren en tegen welke prijs.
Een woordvoerster van de ACM kan op dit moment niet zeggen om welke bedrijven het gaat. Mogelijk worden de namen volgens haar openbaar als de toezichthouder een besluit neemt over deze zaak.
Verder kijkt de ACM of de fabrikant mogelijk misbruik maakt van zijn machtspositie. De toezichthouder vermoedt ook dat winkeliers beperkt worden bij de verkoop van hergebruikte apparatuur. De ACM heeft voor het onderzoek invallen gedaan bij verschillende bedrijven in Nederland en België, samen met de Belgische mededingingsautoriteit.
Mogelijke maatregel
Als bedrijven samen hun verkoopprijzen afstemmen en klanten verdelen zorgt dit volgens de ACM voor hogere prijzen en een minder goede dienstverlening. In deze zaak kan het ook zo zijn dat klanten worden beperkt bij het kopen van tweedehands apparaten, zegt de toezichthouder. De ACM noemt dit "onwenselijk", ook omdat hergebruik van spullen beter is voor het milieu.
De toezichthouder kan maatregelen opleggen aan bedrijven als uit het onderzoek naar voren komt dat zij regels hebben overtreden. Dit kan bijvoorbeeld een boete zijn. Zo kreeg elektronicafabrikant LG onlangs een boete van bijna 8 miljoen euro van de ACM om verboden prijsafspraken voor televisies. Bij winkels en webshops drong het bedrijf erop aan dat ze de prijsadviezen van LG zouden volgen. Samsung kreeg eerder een boete van 39 miljoen euro voor soortgelijke overtredingen.
Meer uit Financieel
HAARLEM (ANP) - De failliete aanbieder van groentelunches op scholen TommyTomato maakt een doorstart. Dankzij investeerder Impact First Group is het gelukt om het bedrijf nieuw leven in te blazen. Medeoprichter Bas Turk verwacht de levering van lunches na de meivakantie te kunnen hervatten.
9 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag licht lager geopend. Beleggers namen wat gas terug na de recente sterke opmars, die volgde op signalen over een waarschijnlijke verlenging van het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran. Ook zei de Amerikaanse president Donald Trump dat de oorlog in Iran "vrij snel voorbij zou moeten zijn", waarmee hij zijn optimistische voorspellingen over het einde van het conflict herhaalde.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie stelt geld beschikbaar voor hulp aan vissers die door de hoge brandstofprijzen in de problemen zijn gekomen. Lidstaten van de Europese Unie mogen daarvoor geld gebruiken uit een fonds dat is bedoeld voor de verduurzaming van de visserij. Daarin zit nog zo'n 760 miljoen euro.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank hebben de samenwerking met Venezuela weer opgestart. Topvrouw Kristalina Georgieva van het IMF kondigt in een statement aan de betrekkingen met de regering van Venezuela onder het bewind van waarnemend president Delcy Rodríguez te hervatten. Daarmee legitimeren de instellingen de interim-regering verder en creëren ze nieuwe mogelijkheden voor financiële steun.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hotels, campings en huisjesparken ontvingen in 2025 meer dan 52 miljoen gasten. Dat is iets meer dan in 2024, toen ruim 51 miljoen gasten in Nederland verbleven. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. De stijging komt door meer buitenlands toerisme.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het wordt op meer tankstations mogelijk om statiegeldflesjes en -blikjes in te leveren aan de kassa. Op tankstations aan de snelweg was dit al wettelijk verplicht, maar het wordt nu ook mogelijk op bijna vijfhonderd tankstations buiten de snelweg. Daarvoor heeft Statiegeld Nederland, onderdeel van inzamelingsstichting Verpact, een samenwerking gesloten met Shell.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het aantal ondernemers dat stopt is in het eerste kwartaal van dit jaar voor het eerst in 2,5 jaar afgenomen. Dat ziet de Kamer van Koophandel (KVK). Er zijn ook meer nieuwe bedrijven begonnen ten opzichte van een jaar eerder.
9 uur geleden