ACM: nog niet alle mogelijkheden 'spitsmijden' op stroomnet benut
DEN HAAG (ANP) - Het door demissionair minister Rob Jetten gewenste "spitsmijden" op het stroomnet komt op stoom maar nog niet alle mogelijkheden zijn benut. Tot die conclusie komt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) na onderzoek naar dit zogeheten congestiemanagement op het net.
Het gaat erom dat producenten of afnemers van elektriciteit helpen het net minder te belasten door invoering of afname op piekmomenten tijdelijk te verminderen. Dat moet de druk op het overvolle stroomnet verlichten.
Volgens de ACM ontstaat er dankzij dit spitsmijden, waarvoor partijen een vergoeding ontvangen van hun netbeheerder, meer ruimte op het net en kunnen er meer duurzame projecten aangesloten worden. Zo wijst de toezichthouder op een recente deal tussen Eneco en Enexis. De energieleverancier heeft met de netbeheerder afgesproken tijdens piekmomenten minder stroom te leveren met een Gronings windpark. Daardoor ontstond ruimte om in Groningen 30.000 zonnepanelen aan te sluiten.
Verbetering
Maar de ACM vindt dat er op een aantal punten nog verbetering nodig is. Zo zouden de regels op korte termijn verduidelijkt moeten worden. Ook moeten netbeheerders volgens de ACM sneller onderzoeken hoeveel extra ruimte er dankzij spitsmijden kan worden vrijgegeven. Daarnaast pleit de toezichthouder voor het verplicht maken van deelname aan dit soort projecten, als autoriteiten daarom vragen. "Gezien de ernst van transportschaarste kan deelname aan congestiemanagement niet langer vrijblijvend zijn, met name voor producenten van elektriciteit."
Dat de netten overvol zijn geraakt, is een gevolg van de komst van de vele windturbines, zonneparken, laadpalen, warmtepompen en de verduurzamingsplannen van de industrie. Die verduurzamingsinitiatieven gaan soms sneller dan dat netbeheerders hun netten kunnen uitbreiden. Energieminister Jetten schreef in juni in een Kamerbrief dat flexibiliteit bij bedrijven nodig is om te voorkomen dat Nederland op slot moet vanwege een overvol elektriciteitsnet. Duizenden bedrijven staan op een wachtlijst met hun aanvraag van een nieuwe of grotere aansluiting op het net.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De hooggespannen verwachtingen rond kunstmatige intelligentie (AI) en de onvoorspelbaarheid van het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump blijven de belangrijkste thema's voor beleggers in 2026. Dat jaar dreigt volgens kenners opnieuw een bewogen beursjaar te worden, maar biedt ook kansen.
25 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Chinese verkoopplatform Temu heeft op verzoek van Nederlandse uitgeverijen tientallen producten van de website verwijderd met afbeeldingen uit populaire Nederlandse kinderboeken. Singel Uitgeverijen, dat onder meer boeken over Jip en Janneke en Woezel & Pip uitgeeft, heeft zaterdag een bericht hierover van De Grote Vriendelijke Podcast bevestigd.
14 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Anders dan in Nederland verloopt de aanleg van een groot waterstofleidingennetwerk in Duitsland volgens plan. De Duitsers begonnen dit jaar met de bouw van het landelijke netwerk en tot nu toe worden de bouwdeadlines gehaald, meldde de Duitse gasbrancheorganisatie FNB Gas.
17 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Net als in Nederland is rundvlees in de Verenigde Staten duurder dan ooit. Dit komt doordat het aantal runderen dat klaar is voor de slacht in de VS historisch laag is en de aanvoer onder druk staat.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Na de historische prijsstijging van 2024 zijn de cacaoprijzen op de wereldmarkt dit jaar met zo'n 50 procent gekelderd. Dit betekent echter niet dat de prijzen van chocoladerepen en bonbons binnenkort omlaag gaan.
20 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol is "volop bezig" met het nasturen van achtergebleven koffers na een storing in een deel van het bagagesysteem, zegt een woordvoerster van de luchthaven zaterdag. Het duurt nog "enkele dagen" voordat iedereen zijn koffer weer terug heeft. "Er wordt hard gewerkt om onze passagiers zo snel mogelijk hun bagage na te leveren", laat ook een woordvoerster van KLM weten.
21 uur geledenROCKY MOUNT (ANP/RTR) - De Amerikaanse economie heeft volgens president Donald Trump de weg omhoog gevonden, nu de inflatie afneemt en de prijsdruk op belangrijke goederen afzwakt.
23 uur geleden