ACM gaat energiebedrijven en webshops scherper controleren
DEN HAAG (ANP) - De energiemarkt wordt dit jaar extra scherp onder de loep genomen door de Autoriteit Consument & Markt (ACM). Daarmee wil de toezichthouder bijvoorbeeld voorkomen dat consumenten door sterk schommelende energieprijzen in de problemen komen. Ook gaat de ACM webshops en informatie over de energietransitie strenger controleren.
Dat meldt de ACM bij de publicatie van haar plannen voor dit jaar. Bij het scherpere toezicht op energieleveranciers hoort onder meer een maandelijkse publicatie van een energiemonitor, waarin de ACM uiteenzet hoe de energiemarkt zich een maand daarvoor heeft ontwikkeld. Daarmee wil de toezichthouder de markt transparanter maken voor consumenten en concurrentie tussen energieleveranciers aanjagen.
Ook de controle op onlinebedrijven wordt aangescherpt. Zo gaat de ACM onder andere letten op de manier waarop webshops keuzes van consumenten proberen te beïnvloeden. Bijvoorbeeld doordat een webshop technieken gebruikt waardoor bezoekers verleid worden dingen te doen die ze in eerste instantie niet eens wilden, zoals een impulsieve aankoop. Ook kan een webwinkel neprecensies plaatsen om de aandacht van negatieve recensies af te leiden.
Misleidende informatie is ook terug te zien in de wijze waarop de energietransitie naar duurzame stroom in de belangstelling staat. De ACM wil vanaf dit jaar voorkomen dat "vage en misleidende informatie over duurzaamheid" consumenten verkeerd informeert. Daarom doet de toezichthouder een beroep op de overheid om met betere regels voor keurmerken te komen.
Meer uit Financieel
BELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.
17 uur geledenAVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.
18 uur geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.
18 uur geledenBANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - Wie op vakantie gaat naar Thailand en 's middags bijvoorbeeld een biertje drinkt, riskeert vanaf zaterdag een forse boete door veranderde alcoholwetgeving. De Thaise autoriteiten hebben de regels aangescherpt en besloten strenger te handhaven.
19 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.
20 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.
20 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.
22 uur geleden