ABN: kleine groei economie ondanks recessie in eerste helft
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verwacht dat de Nederlandse economie dit jaar een kleine groei van 0,5 procent zal laten zien. In de eerste twee kwartalen van dit jaar was nog sprake van krimp, maar dat zou dus deels gecompenseerd moeten worden door beperkte groei in de tweede jaarhelft.
De bank is daarmee wel wat somberder geworden dan voorheen, want eerder werd voor dit jaar op een plus van 0,7 procent gerekend. De economie wordt afgeremd door de hoge inflatie waardoor de consumentenbestedingen onder druk staan. Ook de stijgende rentes door renteverhogingen van centrale banken hebben een vertragend effect omdat bijvoorbeeld lenen duurder wordt. Daarnaast staat de buitenlandse vraag onder druk door de afzwakkende wereldeconomie.
Voor volgend jaar verwachten economen van ABN AMRO een lichte aantrekking van de groei naar 1 procent. Hier werd eerder op 1,1 procent gerekend. Volgens de bank zullen de hogere rentes ook in 2024 voor tegenwind zorgen, maar zal de inflatie wel afzwakken. Daarbij blijft de doelstelling van de Europese Centrale Bank (ECB) voor een inflatie van 2 procent nog wel uit zicht, aldus ABN AMRO.
Risico's
De onderzoekers stellen verder dat de Nederlandse arbeidsmarkt krap blijft door de grote vraag naar personeel, maar dat eerste tekenen van verlichting zichtbaar zijn. De werkloosheid zal iets oplopen, aldus de bank. Wel verbetert de koopkracht van huishoudens door loongroei en is het aantal faillissementen relatief laag, zegt ABN AMRO.
"De Nederlandse economie zit sinds de start van dit jaar, na twee kwartalen van krimp, in een technische recessie. Na een sterk en onstuimig herstel uit de coronacrisis maakt de economie pas op de plaats", schrijft de bank in het rapport. Wel is er sprake van een goede uitgangspositie van de economie, aldus de studie.
ABN AMRO wijst echter ook op verschillende risico's, met name als de inflatie hardnekkig blijft en centrale banken verder door moeten gaan met het verhogen van de rente. Daarnaast kan de val van het kabinet voor een flinke vertraging zorgen op belangrijke beleidsdossiers, waardoor hervormingen vertraging oplopen.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is ook na haar telefoongesprek met de Amerikaanse president Donald Trump optimistisch over de handelsdeal tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten. Trump dreigde na het gesprek met hogere importheffingen als de Europeanen de deal niet voor 4 juli doorvoeren, maar Von der Leyen heeft er vertrouwen in dat dat gaat lukken.
37 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Shake Shack ging donderdag hard onderuit op de aandelenbeurzen in New York. De hamburgerketen heeft in het eerste kwartaal een omzet behaald die tegenviel bij de verwachtingen van kenners. De Amerikaanse fastfoodketen heeft onder meer last van stijgende kosten voor rundvlees en slecht weer.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump geeft de Europese Unie tot 4 juli de tijd om de handelsdeal met de Verenigde Staten in te voeren. Hij dreigt anders de importheffingen voor het landenblok te verhogen, stelt de president in een bericht op zijn socialemediaplatform Truth Social.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG/DPA/AFP) - Frankrijk heeft zijn onderzoek naar Elon Musk en diens socialemediaplatform X opgevoerd, nadat de miljardair niet kwam opdagen voor een vrijwillig verhoor waarvoor hij was opgeroepen. Dat meldden Franse aanklagers donderdag.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Harrods heeft tientallen mensen een vergoeding gegeven na seksueel misbruik door de inmiddels overleden eigenaar Mohamed Al Fayed. Meer dan 75 slachtoffers hebben een "volledige compensatie" gekregen na het indienen van een claim bij het beroemde Londense warenhuis.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Britse adverteerders vinden dat Google zijn eigen advertentiedienst online heeft voorgetrokken. Zij hebben daarover een claim ingediend in het Verenigd Koninkrijk en eisen een schadevergoeding tot 3 miljard pond (bijna 3,5 miljard euro).
4 uur geledenKEULEN (ANP/AFP) - Het Duitse AI-vertaalbedrijf DeepL schrapt ongeveer een kwart van de banen. Topman en oprichter Jarek Kutylowski meldt donderdag op LinkedIn dat zo'n 250 werkplekken bij DeepL verdwijnen vanwege de opmars van kunstmatige intelligentie.
4 uur geleden