Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ABN: kleine groei economie ondanks recessie in eerste helft

ABN: kleine groei economie ondanks recessie in eerste helft

AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verwacht dat de Nederlandse economie dit jaar een kleine groei van 0,5 procent zal laten zien. In de eerste twee kwartalen van dit jaar was nog sprake van krimp, maar dat zou dus deels gecompenseerd moeten worden door beperkte groei in de tweede jaarhelft.

De bank is daarmee wel wat somberder geworden dan voorheen, want eerder werd voor dit jaar op een plus van 0,7 procent gerekend. De economie wordt afgeremd door de hoge inflatie waardoor de consumentenbestedingen onder druk staan. Ook de stijgende rentes door renteverhogingen van centrale banken hebben een vertragend effect omdat bijvoorbeeld lenen duurder wordt. Daarnaast staat de buitenlandse vraag onder druk door de afzwakkende wereldeconomie.

Voor volgend jaar verwachten economen van ABN AMRO een lichte aantrekking van de groei naar 1 procent. Hier werd eerder op 1,1 procent gerekend. Volgens de bank zullen de hogere rentes ook in 2024 voor tegenwind zorgen, maar zal de inflatie wel afzwakken. Daarbij blijft de doelstelling van de Europese Centrale Bank (ECB) voor een inflatie van 2 procent nog wel uit zicht, aldus ABN AMRO.

Risico's

De onderzoekers stellen verder dat de Nederlandse arbeidsmarkt krap blijft door de grote vraag naar personeel, maar dat eerste tekenen van verlichting zichtbaar zijn. De werkloosheid zal iets oplopen, aldus de bank. Wel verbetert de koopkracht van huishoudens door loongroei en is het aantal faillissementen relatief laag, zegt ABN AMRO.

"De Nederlandse economie zit sinds de start van dit jaar, na twee kwartalen van krimp, in een technische recessie. Na een sterk en onstuimig herstel uit de coronacrisis maakt de economie pas op de plaats", schrijft de bank in het rapport. Wel is er sprake van een goede uitgangspositie van de economie, aldus de studie.

ABN AMRO wijst echter ook op verschillende risico's, met name als de inflatie hardnekkig blijft en centrale banken verder door moeten gaan met het verhogen van de rente. Daarnaast kan de val van het kabinet voor een flinke vertraging zorgen op belangrijke beleidsdossiers, waardoor hervormingen vertraging oplopen.

Meer uit Financieel

IMF-hoofd: moeilijke weg naar economische stabiliteit Venezuela

WASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela heeft een "moeilijke weg" te gaan om economische stabiliteit te bereiken. Dat heeft topvrouw Kristalina Georgieva van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) vrijdag gezegd. Donderdag werd nog bekend dat het IMF en de Wereldbank de samenwerking met Venezuela weer hervatten.

45 minuten geleden
Vleesverwerker Vion verkoopt twee Duitse slachterijen

BOXTEL (ANP) - Vleesverwerker Vion Food Group verkoopt twee slachterijen in het zuiden van Duitsland als onderdeel van zijn reorganisatie waarbij het bedrijf zich wil focussen op de activiteiten in de Benelux. Vion zegt een principeakkoord te hebben gesloten over de verkoop van die vestigingen. Een evaluatie van de overige Duitse locaties van het bedrijf loopt nog.

55 minuten geleden
Boeing: oorlog heeft nog geen impact op vliegtuigleveringen

ARLINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft nog geen impact gehad op de leveringen van passagiersvliegtuigen van Boeing aan klanten. Dat zei Boeing-topman Kelly Ortberg op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van het bedrijf vrijdag. Daarnaast krijgt Boeing meer defensieorders door de oorlog.

2 uur geleden
Oliebedrijven kelderen op beurzen, luchtvaartsector hard omhoog

AMSTERDAM (ANP) - Oliebedrijven gingen vrijdag hard omlaag op de Europese aandelenbeurzen door de gekelderde olieprijzen na het nieuws dat de Straat van Hormuz wordt heropend door Iran voor de commerciƫle scheepvaart. Luchtvaartmaatschappijen profiteerden juist van de sterke daling van de olieprijzen omdat zij erg gevoelig zijn voor hoge kerosineprijzen.

3 uur geleden
Nederlands Euclyd wil 100 miljoen ophalen voor productie AI-chips

EINDHOVEN (ANP) - De Nederlandse chipproducent Euclyd wil met een nieuwe investeringsronde 100 miljoen euro ophalen. Het in Eindhoven gevestigde bedrijf wil zo op grotere schaal chips produceren voor de toepassing van kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft oprichter Bernardo Kastrup gezegd in een interview met zakenzender CNBC.

5 uur geleden
CO2-opslagproject Porthos in Noordzee jaar vertraagd

ROTTERDAM (ANP) - De opening van de CO2-opslaglocatie Porthos in de Noordzee is uitgesteld tot de tweede helft van volgend jaar. Volgens de oorspronkelijke planning zou het project eind dit jaar opstarten, maar dat blijkt te ambitieus.

5 uur geleden
Nederlandse reders terughoudend over heropening Straat van Hormuz

ROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) noemt de heropening van de Straat van Hormuz door Iran gedurende het staakt-het-vuren een "positief signaal". Maar de redersvereniging is ook nog terughoudend, want er is nog veel onduidelijk. De KVNR wil zo snel mogelijk verifieerbare garanties voor een veilige passage door de zeestraat.

5 uur geleden