Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ABN: kleine groei economie ondanks recessie in eerste helft

ABN: kleine groei economie ondanks recessie in eerste helft

AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verwacht dat de Nederlandse economie dit jaar een kleine groei van 0,5 procent zal laten zien. In de eerste twee kwartalen van dit jaar was nog sprake van krimp, maar dat zou dus deels gecompenseerd moeten worden door beperkte groei in de tweede jaarhelft.

De bank is daarmee wel wat somberder geworden dan voorheen, want eerder werd voor dit jaar op een plus van 0,7 procent gerekend. De economie wordt afgeremd door de hoge inflatie waardoor de consumentenbestedingen onder druk staan. Ook de stijgende rentes door renteverhogingen van centrale banken hebben een vertragend effect omdat bijvoorbeeld lenen duurder wordt. Daarnaast staat de buitenlandse vraag onder druk door de afzwakkende wereldeconomie.

Voor volgend jaar verwachten economen van ABN AMRO een lichte aantrekking van de groei naar 1 procent. Hier werd eerder op 1,1 procent gerekend. Volgens de bank zullen de hogere rentes ook in 2024 voor tegenwind zorgen, maar zal de inflatie wel afzwakken. Daarbij blijft de doelstelling van de Europese Centrale Bank (ECB) voor een inflatie van 2 procent nog wel uit zicht, aldus ABN AMRO.

Risico's

De onderzoekers stellen verder dat de Nederlandse arbeidsmarkt krap blijft door de grote vraag naar personeel, maar dat eerste tekenen van verlichting zichtbaar zijn. De werkloosheid zal iets oplopen, aldus de bank. Wel verbetert de koopkracht van huishoudens door loongroei en is het aantal faillissementen relatief laag, zegt ABN AMRO.

"De Nederlandse economie zit sinds de start van dit jaar, na twee kwartalen van krimp, in een technische recessie. Na een sterk en onstuimig herstel uit de coronacrisis maakt de economie pas op de plaats", schrijft de bank in het rapport. Wel is er sprake van een goede uitgangspositie van de economie, aldus de studie.

ABN AMRO wijst echter ook op verschillende risico's, met name als de inflatie hardnekkig blijft en centrale banken verder door moeten gaan met het verhogen van de rente. Daarnaast kan de val van het kabinet voor een flinke vertraging zorgen op belangrijke beleidsdossiers, waardoor hervormingen vertraging oplopen.

Meer uit Financieel

Fatbikeverkoper La Souris krijgt miljoenenfinanciering van ING

DOETINCHEM (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris heeft 6,5 miljoen euro aan financiering ontvangen van ING en wil daarmee onder meer de Duitse markt betreden. Ook plant het Nederlandse bedrijf een uitbreiding in België en wil het in Nederland een tweede winkel openen in grote steden waar het al aanwezig is.

4 uur geleden
Fatbikeverkoper La Souris krijgt miljoenenfinanciering van ING

DOETINCHEM (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris heeft 6,5 miljoen euro aan financiering ontvangen van ING en wil daarmee onder meer de Duitse markt betreden. Ook plant het Nederlandse bedrijf een uitbreiding in België en wil het in Nederland een tweede winkel openen in grote steden waar het al aanwezig is.

4 uur geleden
Wall Street enthousiast over abonnementen voor Meta AI-chatbot

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Aandelen van Meta Platforms waren woensdag in trek onder beleggers op Wall Street. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram is begonnen met de verkoop van de eerste consumentenabonnementen voor zijn Meta AI-chatbot. Dat wordt gezien als een belangrijke stap in het opbouwen van een businessmodel dat de honderden miljarden dollars aan investeringen in kunstmatige intelligentie moet compenseren.

5 uur geleden
Oprichter Apple-keten Amac doet stap terug

UTRECHT (ANP) - Oprichter Ed Bindels van Apple-keten Amac doet een stap terug. Hij is niet langer topman van de Nederlandse verkoper van Apple-producten, maar gaat bij het bedrijf verder als voorzitter van de raad van commissarissen. Volgens Amac was de topfunctie voor Bindels niet meer te combineren met zijn werkzaamheden bij de door hem opgezette horecagelegenheid Liemès en het recent geopende Apple Museum.

6 uur geleden
VS 'teleurgesteld' over blokkeren verkoop bedrijf achter DigiD

DEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten zijn "teleurgesteld" dat Nederland de verkoop tegenhoudt van het bedrijf achter DigiD aan een Amerikaanse onderneming. De VS en Nederland hadden eruit kunnen komen, meent de Amerikaanse ambassade.

8 uur geleden
Beleggers zetten AkzoNobel fors hoger na afwijzing overnamebod

AMSTERDAM (ANP) - Verfconcern AkzoNobel was woensdag de grote winnaar op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel 19,5 procent hoger nadat bekend was geworden dat AkzoNobel begin deze maand een overnamebod van het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams had afgewezen.

10 uur geleden
Toezichthouder grijpt in bij energieleverancier Kikker

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) grijpt in bij energieleverancier Kikker Energie. Uit onderzoek van de toezichthouder komt naar voren dat het bedrijf zich niet houdt aan de vergunningsvoorwaarden. Kikker krijgt de tijd om verbeteringen door te voeren. Als het bedrijf dat niet doet, kan de ACM in het uiterste geval de vergunning intrekken.

11 uur geleden