ABN AMRO ziet economie dit jaar aantrekken
AMSTERDAM (ANP) - De economie groeit dit jaar harder dan vorig jaar, verwacht ABN AMRO. Vorig jaar groeide die heel licht met 0,1 procent en voor dit jaar voorspelt de bank een groei van 0,7 procent. Dat komt voor een belangrijk deel omdat consumenten naar verwachting meer geld uitgeven.
Zij hebben dit jaar meer geld te besteden omdat de inflatie minder hard stijgt, de loongroei hoog blijft en de overheid nog steeds de koopkracht van huishoudens steunt, aldus de bank. Consumenten zullen dit jaar dan ook een groot deel van hun koopkrachtverlies inhalen. De koopkracht van de laagste inkomens gaan er echter het minst hard op vooruit met 2,1 procent. Die van mensen met de hoogste inkomens stijgt met 2,3 procent en de koopkracht van middeninkomens neemt het meest toe met 3 procent.
Omdat de inflatie in de eurozone en in Nederland dit jaar verder daalt en richting het doel van de Europese Centrale Bank (ECB) van 2 procent gaat, denkt de bank dat de rente in juni voor het eerst weer omlaag gaat. De rente staat al een tijdje op 4 procent, wat het hoogste niveau ooit is. ABN AMRO verwacht dat de ECB vanaf juni de rente tijdens elke beleidsvergadering verlaagt met 0,25 procent, totdat de rente volgend jaar op 1,5 procent staat.
Het duurt echter nog even voordat de lagere rentes doorwerken in de economie, meldt de bank daarbij. Pas tegen het einde van het jaar en in 2025 profiteert de economie in Nederland en in de rest van de eurozone van de lagere rentes.
Meer uit Financieel
DUBAI (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Emirates vliegt vanaf zaterdag dagelijks van Dubai naar tientallen bestemmingen, waaronder Schiphol. De luchtvaartmaatschappij wil 106 retourvluchten per dag uitvoeren naar 83 bestemmingen, meldt Emirates in een update.
25 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Gasunie wil een onderzoek naar de mogelijkheid om zogeheten kussengas te gebruiken in geval van nood. Dat vertelde topvrouw Willemien Terpstra vrijdag na de presentatie van de jaarcijfers. Het is een van de adviezen in een rapport dat Gasunie volgende week presenteert over de weerbaarheid bij lange verstoringen van de aanvoer van gas.
31 minuten geledenVOORBURG (ANP) - Brancheorganisatie van tankstations Drive wil dat de overheid de accijnskorting op brandstof weer verhoogt of de btw verlaagt vanwege de flink gestegen prijzen aan de pomp. "Voor Nederlanders wordt tanken anders onbetaalbaar", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De gasvoorraad die vrijdag onder de 10 procent is gedoken, is geen reden voor paniek, zegt topvrouw van Gasunie Willemien Terpstra. Volgens Terpstra komt er nog voldoende gas binnen en bovendien is de winter bijna ten einde.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De economie van de eurozone is in het vierde kwartaal van vorig jaar iets zwakker gegroeid dan eerder gedacht. Volgens nieuwe cijfers van het Europese statistiekbureau Eurostat groeide de economie met 0,2 procent in vergelijking met een kwartaal eerder. Bij een eerste raming eind januari werd nog een plus van 0,3 procent gemeld door Eurostat.
1 uur geledenDOHA (ANP) - De energieminister van Qatar verwacht dat alle energie-exporteurs in de Golfregio binnen enkele weken hun productie mogelijk moeten stilleggen als de oorlog in het Midden-Oosten aanhoudt. Dat kan de olieprijzen opdrijven tot 150 dollar per vat (zo'n 130 euro). Hiervoor waarschuwt energieminister en baas van staatsenergiebedrijf QatarEnergy Saad al-Kaabi in de Britse zakenkrant Financial Times (FT).
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het rentebeleid van de Europese Centrale Bank (ECB) is nog altijd "passend", ondanks de sterk gestegen energieprijzen door de oorlog in Iran. Dat zegt president Olaf Sleijpen van De Nederlandsche Bank (DNB) in een interview met persbureau Reuters.
2 uur geleden