ABN AMRO ziet economie dit jaar aantrekken
AMSTERDAM (ANP) - De economie groeit dit jaar harder dan vorig jaar, verwacht ABN AMRO. Vorig jaar groeide die heel licht met 0,1 procent en voor dit jaar voorspelt de bank een groei van 0,7 procent. Dat komt voor een belangrijk deel omdat consumenten naar verwachting meer geld uitgeven.
Zij hebben dit jaar meer geld te besteden omdat de inflatie minder hard stijgt, de loongroei hoog blijft en de overheid nog steeds de koopkracht van huishoudens steunt, aldus de bank. Consumenten zullen dit jaar dan ook een groot deel van hun koopkrachtverlies inhalen. De koopkracht van de laagste inkomens gaan er echter het minst hard op vooruit met 2,1 procent. Die van mensen met de hoogste inkomens stijgt met 2,3 procent en de koopkracht van middeninkomens neemt het meest toe met 3 procent.
Omdat de inflatie in de eurozone en in Nederland dit jaar verder daalt en richting het doel van de Europese Centrale Bank (ECB) van 2 procent gaat, denkt de bank dat de rente in juni voor het eerst weer omlaag gaat. De rente staat al een tijdje op 4 procent, wat het hoogste niveau ooit is. ABN AMRO verwacht dat de ECB vanaf juni de rente tijdens elke beleidsvergadering verlaagt met 0,25 procent, totdat de rente volgend jaar op 1,5 procent staat.
Het duurt echter nog even voordat de lagere rentes doorwerken in de economie, meldt de bank daarbij. Pas tegen het einde van het jaar en in 2025 profiteert de economie in Nederland en in de rest van de eurozone van de lagere rentes.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het kabinetsvoorstel voor het nieuwe box 3-stelsel is op meerdere punten juridisch en praktisch kwetsbaar. Dat zeggen de vermogensexperts Tjarko Denekamp en Peter Beets van ABN AMRO.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen gingen dinsdag scherp omlaag, vooral door de angst dat AI-ontwikkelingen de positie van gevestigde softwarebedrijven zullen ondermijnen. Die vrees werd eerder op de dag aangewakkerd op de Europese beurzen door een nieuwe tool van het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic dat is ontworpen om juridisch werk te automatiseren. Het hulpmiddel zorgde voor nog meer twijfels over wat AI gaat doen met de hele informatie- en datasector.
5 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De topman van OpenAI, het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, overweegt farmaceutische bedrijven te ondersteunen bij het ontdekken van nieuwe medicijnen, met behulp van zijn AI-technologieën. In ruil daarvoor zou OpenAI vervolgens een deel van de opbrengsten uit die ontdekkingen kunnen ontvangen, zei Sam Altman dinsdag tijdens een AI-conferentie in San Francisco.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan deze week tot elf nieuwe handelsakkoorden over zeldzame aardmetalen aankondigen, zei de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum.
7 uur geledenHAMBURG (ANP/DPA) - De grote Duitse rederij Hapag-Lloyd vaart na ruim twee jaar weer door de Rode Zee en het Suezkanaal. Eerder besloten veel vervoerders de belangrijke vaarroute te mijden vanwege aanvallen door Houthi-rebellen uit Jemen.
8 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Novo Nordisk, producent van de bekende diabetes- en afslankmiddelen Ozempic en Wegovy, verwacht dat de verkopen dit jaar met 5 tot 13 procent dalen. Het Deense farmacieconcern schrijft dit toe aan groeiende concurrentie. Het bedrijf wordt ook geraakt door het Amerikaanse beleid om medicijnprijzen te verlagen.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Wolters Kluwer en RELX eindigden dinsdag flink lager in de AEX-index op de beurs in Amsterdam. De informatieleveranciers hadden op het Damrak last van de lancering van een nieuw hulpmiddel van het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic dat is ontworpen om juridisch werk te automatiseren. De tool heeft de zorgen vergroot over de impact die kunstmatige intelligentie op dataservices en informatiebedrijven zal hebben.
9 uur geleden