ABN AMRO verliest na degradatie, Just Eat Takeaway stut AEX
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO was woensdag een van de grote verliezers op het Damrak. De bank, die door beursuitbater Euronext uit de AEX-index wordt geknikkerd, ging om die reden in de uitverkoop. Koploper in de AEX was maaltijdbestelbedrijf Just Eat Takeaway. Het bedrijf achter Thuisbezorgd.nl kreeg met zijn jaarcijfers de handen van beleggers op elkaar.
ABN AMRO verloor rond de 3 procent. Het bedrijf verdwijnt op 22 maart uit de leidende index in Amsterdam. Ook biotechnoloog Galapagos (min 2 procent) moet een stap terug doen. De herweging door Euronext wordt bepaald aan de hand van de marktwaarde van een bedrijf en de verhandelbaarheid van een aandeel.
De notering in de AEX-index is volgens kenners vooral van symbolische waarde. Chiptoeleverancier Besi (min 0,5 procent) en verlichtingsproducent Signify (plus 1,4 procent) nemen de plaatsen in de hoofdindex in. De hoofdgraadmeter op Beursplein 5 zelf sloot met een plus van 0,4 procent op 678,03 punten. Dat kwam mede door de stevige koerswinst van Just Eat Takeaway van bijna 6 procent.
Uitzonderlijk jaar
Topman Jitse Groen van het maaltijdbestelbedrijf omschreef 2020 als een "uitzonderlijk" jaar voor de onderneming. Omdat restaurants moesten sluiten en mensen thuis moesten blijven vanwege lockdowns werd vaker eten thuisbezorgd. Ondanks het coronasucces leed de maaltijdbezorger wel een jaarverlies door forse investeringen in de uitbreiding van de organisatie. Voor 2021 rekent Groen op een verdere versnelling van de ordergroei.
De MidKap steeg 0,5 procent tot 989,51 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen tot dik 1 procent. De graadmeter in Londen verloor een fractie.
Adidas
Adidas steeg bijna 3 procent in Frankfurt. Het Duitse sportkledingmerk wist in het vierde kwartaal van 2020 te herstellen van de coronacrisis. Het bedrijf kwam ook met een strategie-update. Daarbij wordt gemikt op fors meer omzet en winst geholpen door verdere groei online. Daarnaast staat Adidas voor een duurzaamheidsslag.
Bpost ging dik 17 procent onderuit in Brussel. De jaarresultaten van het Belgische postbedrijf vielen flink tegen ondanks dat er meer pakketjes werden verwerkt door de coronapandemie. Ook de vooruitzichten voor 2021 stelden teleur. Branchegenoot PostNL zakte in het kielzog van de Belgen dik 3 procent op het Damrak.
De euro stond op 1,1890 dollar, tegen 1,1885 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,7 procent duurder op 63,55 dollar. Een vat Brentolie kostte 0,6 procent minder op 67,15 dollar.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP) - Vertegenwoordigers uit het Duitse bedrijfsleven bezoeken binnenkort een economisch forum in de Russische stad Sint-Petersburg, na vier jaar afwezigheid door de oorlog in Oekraïne. Dat meldt het Duitse persbureau dpa.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbonden en werkgevers tasten af of zij samen, buiten het kabinet om, oplossingen kunnen bedenken voor de arbeidsmarkt en de economie. Dat bevestigen ingewijden zondag na berichtgeving door De Telegraaf.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie overweegt een tijdelijke bevriezing van het prijsplafond voor Russische olie nu de oorlog in het Midden-Oosten de vierde maand ingaat. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dit om te voorkomen dat de sanctiemaatregel tegen Rusland aan kracht verliest door de gestegen olieprijzen.
10 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft dit weekend gewaarschuwd dat het "resoluut" zal terugslaan als de Europese Unie met nieuwe beperkende handelsmaatregelen komt. De uitspraak is een reactie op een conclusie van de Europese Commissie op vrijdag dat de huidige handelsrelatie met China niet houdbaar is.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het stopzetten van grenscontroles op grote Amerikaanse luchthavens kan leiden tot chaos. Daarvoor waarschuwen grote luchtvaartmaatschappijen en reis- en bedrijfsorganisaties in de Verenigde Staten. Ze vrezen dat duizenden toeristen en terugkerende Amerikanen kunnen stranden en belangrijke vrachtzendingen niet kunnen worden geleverd.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Brussel presenteert woensdag een pakket met nieuwe regels voor chips, cloudcomputing en AI. Daarmee wil de Europese Unie voor deze technologieën minder afhankelijk worden van landen als de Verenigde Staten en "haar plaats in de wereldwijde race om geo-economische macht heroveren". Dat komt naar voren uit een conceptdocument dat persbureau AFP heeft ingezien.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering verzet zich tegen de terugbetaling van de onwettig verklaarde importheffingen van president Donald Trump. Het ministerie van Justitie zegt in beroep te gaan tegen een rechterlijk bevel dat de douane verplicht alle geïnde importheffingen die onder de uitspraak van het Hooggerechtshof vallen, opnieuw te berekenen. De stap leidt mogelijk tot juridische chaos bij het claimproces.
1 dag geleden