Aantal mkb-bedrijven gestegen tot meer dan 1,5 miljoen
DEN HAAG (ANP) - Het aantal midden- en kleinbedrijven in Nederland is begin dit jaar gestegen tot meer dan 1,5 miljoen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat is bijna 70 procent meer dan tien jaar geleden.
De stijging is volgens het CBS vooral te danken aan de toename van het aantal zzp'ers in het afgelopen decennium. In 2024 zijn dat er zo'n 1,3 miljoen, bijna twee keer zoveel als in 2014. Vooral het aantal zelfstandige taxichauffeurs, vrachtwagenchauffeurs en bezorgers is flink gestegen en is in tien jaar drie keer zo groot geworden. In de bouw is het aantal zzp'ers verdubbeld.
Relatief gezien kwamen de meeste mkb-bedrijven erbij in de uitgeverijen van software. Deze branche telt in 2024 ruim driehonderd bedrijven, zes keer zoveel als tien jaar eerder.
In enkele sectoren ziet het CBS juist minder midden- en kleinbedrijven. Vergeleken met 2014 zijn er nu bijvoorbeeld 28 procent minder mkb-ondernemingen met een tankstation. Het aantal midden- en kleinbedrijven met een drukkerij of een café is een vijfde minder geworden.
Regelmatig klinkt kritiek op bedrijven die mensen in dienst nemen als zzp'er. Vakbond FNV spande rechtszaken aan tegen Uber en Deliveroo omdat de bedrijven mensen als zelfstandigen in dienst namen. FNV betoogde dat zij werknemers zijn die onder een cao moeten vallen. De Hoge Raad oordeelde vorig jaar november dat bezorgers van Deliveroo, dat inmiddels niet meer actief is in Nederland, onder een cao vallen.
Meer uit Binnenland
DUBAI (ANP) - Door de situatie in het Midden-Oosten vliegt KLM ook zondag niet van Dubai naar Nederland, laat de luchtvaartmaatschappij weten. De vlucht werd zaterdag al afgelast vanwege de aanvallen op Iran.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft reisadviezen van nog vijf landen in de buurt van Iran aangescherpt. Het reisadvies voor heel Bahrein, Jordanië, Koeweit en Qatar is nu oranje, wat betekent dat wordt aanbevolen hier alleen naartoe te reizen als het noodzakelijk is.
9 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - De gedetineerde die een gevangenisbewaarster zaterdagmiddag in de penitentiaire inrichting in Heerhugowaard stak, verwondde haar met een scherpe scherf van een bord in haar nek en gezicht. Daarna gijzelde hij haar. Nadat de verdachte onder controle was, is de vrouw naar het ziekenhuis gebracht.
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Ook zondag zendt de NOS extra journaals uit in verband met de ontwikkelingen in en rondom Iran. In de ochtend is ieder uur een kort NOS Journaal te zien van vijf minuten, laat de omroep weten.
11 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - In de gevangenis in Heerhugowaard is zaterdagmiddag een steekincident en daarna een gijzeling door een gedetineerde geweest. Dat laat de politie weten. Het gevaar is inmiddels voorbij; de gedetineerde is onder controle, aldus de politie.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een negatief reisadvies gegeven voor Irak, Israël, Libanon en de Palestijnse gebieden. In die landen of gebieden geldt nu de kleurcode rood, omdat het er te gevaarlijk is. "Wat uw situatie ook is, reis er niet heen," aldus het ministerie.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De demonstratie in Den Haag tegen het Iraanse regime is veranderd in een feest nadat er zaterdagmiddag steeds meer berichten kwamen dat ayatollah Ali Khamenei bij een van de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten is gedood. Dat nieuws verspreidde zich snel op het Malieveld, zag een ANP-verslaggever. De mensen waren uitzinnig van blijdschap en vielen elkaar emotioneel in de armen.
13 uur geleden