Aantal mensen buiten arbeidsmarkt sinds 2003 niet zo laag
DEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen dat niet deelneemt aan de arbeidsmarkt was vorig jaar sinds 2003 niet meer zo laag. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), dat daarbij wel opmerkt dat de cijferreeks in dat jaar begon. Zo had in 2022 een kwart van de beroepsbevolking geen werk, in 2003 was dat ruim 30 procent. Vooral 45-plussers lijken meer te zijn gaan werken.
Onder de beroepsbevolking vallen volgens de definitie van het CBS mensen in de leeftijd van 15 tot 75 jaar. Van deze groep hadden 3,3 miljoen mensen in 2022 geen betaald werk of niet recent naar werk gezocht. Of zij waren niet op korte termijn beschikbaar voor een baan. Volgens het CBS bestaat deze groep grotendeels uit gepensioneerden en mensen die niet meer kunnen werken door ouderdom.
Maar het aandeel van de oudste leeftijdsgroep van de mensen buiten de arbeidsmarkt, die van 45- tot 75-jarigen, wordt volgens het CBS wel kleiner. Zo werken ouderen steeds vaker en blijven zij ook langer aan het werk. Van de vrouwen boven de 45 was in 2003 bijvoorbeeld 59 procent niet meer actief op de arbeidsmarkt, in 2022 was dat 43 procent. Voor mannen ging dat aandeel van 40 procent naar 32 procent.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Een Chinese vrouw is door een Britse rechtbank veroordeeld tot een celstraf van bijna 12 jaar. De vrouw pleegde miljardenfraude om bitcoin te kopen en wist jarenlang aan de autoriteiten te ontkomen.
27 minuten geledenBERLIN (ANP/DPA) - Google gaat de komende vier jaar 5,5 miljard euro investeren in Duitsland, de grootste investering van het Amerikaanse techbedrijf tot nu toe in het land. De geldinjectie van het in Californië gevestigde bedrijf levert naar verwachting ongeveer 9000 banen op.
36 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China hoopt dat Duitsland een actieve rol kan spelen in het aansporen van Nederland om de resterende kwesties rond Nexperia op te lossen. Dat heeft de Chinese handelsminister Wang Wentao gezegd tijdens een gesprek met zijn Duitse ambtgenoot. De Nederlandse bemoeienis met de interne zaken van de Nijmeegse chipmaker was de oorzaak van de leveringsproblemen bij het bedrijf, volgens China.
1 uur geledenLISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft gaat 10 miljard dollar investeren in een groot AI-datacenter in Portugal. Volgens het Amerikaanse softwarebedrijf gaat het om een van de grootste Europese investeringen van dit jaar.
5 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - Een zwakke binnenlandse vraag, en niet de Amerikaanse invoerheffingen, is de belangrijkste reden dat China overtollige producten tegen bodemprijzen op de Europese markt dumpt. Dat staat in een nieuwe studie van de Europese Centrale Bank (ECB).
5 uur geledenLUXEMBURG (ANP/DPA) - Het Hof van Justitie van de Europese Unie heeft de EU op de vingers getikt over een deel van de richtlijn van het minimumloon. Niet de EU, maar de lidstaten stellen de lonen vast, ook het minimumloon. Enkele criteria die de EU in de richtlijn had vastgesteld, zijn in strijd met die bevoegdheid van lidstaten, stelt het hof.
6 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - Een Duitse rechtbank heeft dinsdag geoordeeld dat OpenAI auteursrechten heeft geschonden door het gebruik van songteksten. Auteursrechtenorganisatie Gema, die de schrijvers van meerdere Duitse liedjes vertegenwoordigt, had hierover een zaak aangespannen tegen de Amerikaanse maker van de populaire taalbot ChatGPT.
6 uur geleden