Aantal huishoudens met dynamisch energiecontract blijft stijgen
DEN HAAG (ANP) - Steeds meer huishoudens kiezen voor een dynamisch energiecontract. Inmiddels heeft meer dan 5 procent van de huishoudens een contract met dynamische tarieven, meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) in haar maandelijkse Energiemonitor.
Bij dynamische contracten bewegen de prijzen voor elektriciteit en gas direct mee met de prijzen op de groothandelsmarkt en kunnen de tarieven snel stijgen of dalen. Bij een vast contract betaalt een klant een vast energietarief per maand voor een aantal vastgestelde jaren. Bij een variabel contract wordt het energietarief per maand aangepast op basis van de prijsontwikkelingen op de energiemarkt.
Volgens de ACM zijn de tarieven voor elektriciteit en gas deze maand licht gestegen. Zo zijn variabele contracten gemiddeld 1,5 procent duurder geworden en vaste contracten stegen gemiddeld 1 procent in prijs.
Flinke verschillen
Naast de prijs die leveranciers betalen op de groothandelsmarkten voor gas en elektriciteit brengen dynamische leveranciers ook een bedrag aan vaste kosten en een opslag per kuub gas en kilowattuur elektriciteit in rekening. Volgens de ACM zijn er flinke verschillen tussen deze kosten van dynamische leveranciers. Dit verschil kan bij een gemiddeld huishouden oplopen tot enkele honderden euro's per jaar.
Net als bij een vast of een variabel contract moeten klanten met een dynamisch energiecontract ook btw en energiebelasting betalen. De ACM benadrukt dat alle energieleveranciers duidelijk moeten maken wat de totale prijs is die klanten moeten betalen, zodat klanten contracten van verschillende leveranciers goed met elkaar kunnen vergelijken.
Er zijn inmiddels 32 leveranciers die dynamische contracten aanbieden, waaronder ook steeds meer grote leveranciers. Het aantal aanbieders van dynamische contracten zal volgens de ACM waarschijnlijk blijven groeien, omdat grote leveranciers met de nieuwe Energiewet verplicht worden om ook dynamische contracten aan te bieden.
Meer uit Financieel
IJMUIDEN (ANP) - Het plan om vergunningen voor twee fabrieken op het terrein van Tata Steel Nederland bij IJmuiden in te trekken, zorgt voor onzekerheid over het voortbestaan van de staalfabrikant. Dat schrijven accountants van PwC in het jaarverslag van de Nederlandse tak van Tata Steel.
52 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De ondernemingskamer heeft op juridisch juiste gronden gehandeld toen deze in oktober vorig jaar ingreep bij de Nijmeegse chipmaker Nexperia. Dat stelt de advocaat-generaal in een advies aan de Hoge Raad. De Hoge Raad buigt zich over klachten van onder meer de Chinese topman die werd geschorst door de ondernemingskamer. De advocaat-generaal adviseert om het cassatieberoep van de Chinees te verwerpen.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) hoeft voorlopig niet mee te betalen aan de compensatie voor in waarde gedaalde woningen in het aardbevingsgebied in Groningen die nog niet zijn verkocht. Het ministerie van Binnenlandse Zaken bracht voor die compensatie uit 2020 en 2021 het jaar daarna ongeveer een half miljard euro in rekening bij NAM, maar dat was volgens de rechtbank in Groningen onterecht.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Kansspelautoriteit (Ksa) spreekt TOTO Online aan op het gebruik van rolmodellen om mensen aan te zetten tot gokken. Online kansspelaanbieders mogen geen gebruikmaken van BN'ers, influencers of in dit geval (oud-)profvoetballers. Deze regels zijn bedoeld om kwetsbare doelgroepen, zoals jongeren en risico- en probleemspelers, te beschermen tegen de aantrekkingskracht van kansspelreclame.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De economische groei van Nederland valt dit jaar terug van een eerder verwachte 1,2 procent naar 0,8 procent. Dat komt volgens De Nederlandsche Bank (DNB) door de haperende wereldhandel als gevolg van de Iranoorlog. Ook de prijzen gaan harder omhoog dan eerder gedacht, onder aanvoering van duurdere olie. Maar de gevolgen voor Nederland zijn vooralsnog minder groot dan tijdens de energiecrisis van 2022.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse begrotingstekort komt dit jaar uit boven de norm vanuit de Europese Unie van 3 procent, verwacht De Nederlandsche Bank (DNB). Dat zou voor het eerst zijn sinds coronajaar 2020 en pas voor de tweede keer sinds 2012. Het begrotingstekort is groter dan eerder gedacht door de afnemende economische groei als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS kijkt samen met Deutsche Bahn of een nieuwe treindienst tussen Nederland en Duitsland mogelijk is. De spoorvervoerder wil vanaf 2028 tussen Amsterdam en het Rhein-Ruhrgebied een nieuwe passagiersdienst aanbieden.
4 uur geleden