Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aantal demonstranten buiten bij spoeddebat Amsterdam loopt op

Aantal demonstranten buiten bij spoeddebat Amsterdam loopt op

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal demonstranten dat zich vrijdagmiddag buiten bij de Amsterdamse Stopera heeft verzameld stijgt. Rond 14.00 uur stonden er zo'n tweehonderd. In de Stopera is een spoeddebat bezig van de commissie Algemene Zaken van de gemeenteraad over de pro-Palestijnse demonstraties van de afgelopen dagen bij de Universiteit van Amsterdam. Ook burgemeester Femke Halsema, plaatsvervangend hoofdofficier van justitie Jeroen Steenbrink en politiechef Frank Paauw zijn daarbij aanwezig.

Sommige betogers houden Palestijnse vlaggen omhoog en een aantal draagt keffiyehs, de veelal zwart-wit geblokte sjaals die vaak bij pro-Palestijnse protesten worden gedragen. Er zijn ook borden met teksten als 'Protests more upsetting than genocide?'. Daarnaast worden er leuzen gescandeerd. Demonstranten roepen onder meer "Every time the media lies, another child in Gaza dies". Door een megafoon roept een betoger eisen aan Halsema. Zo moet ze volgens hem onder meer "veroordelen dat Israël honger gebruikt als wapen". Er is politie aanwezig.

Volgens Carlos van Eck, die afgelopen dagen optrad als woordvoerder van de studentenprotesten, is de demonstratie vrijdag niet door de studenten georganiseerd. Hij is zelf wel aanwezig en mogelijk met hem meer studenten van de UvA. Voor de studenten blijven hun eisen van afgelopen dagen staan: de UvA moet open zijn over samenwerkingen met Israëlische instellingen en bedrijven, alle banden met Israëlische instituten die deelnemen aan "genocide, apartheid en uitbuiting van het Palestijnse volk en hun land" verbreken, net als contracten met bedrijven die hiervan profiteren.

"Ik ben hier om de studenten te steunen", zegt een demonstrant die zich Chris noemt. Hij wil zijn achternaam niet geven omdat hij net een nieuwe baan heeft. Hij vindt dat de politie de studenten deze week te hardhandig heeft weggejaagd. "Ze hadden maandag gewoon kunnen blijven kamperen." Ook vindt hij dat onder meer politici de demonstranten onterecht neerzetten als antisemitisch. Hij was eerder bij een van de protesten en zegt daar niets te hebben gehoord of gezien dat volgens hem als antisemitisch bestempeld kan worden. Hij draagt een bord bij zich met daarop 'The blood is on your hands'. Dit verwijst naar een pro-Palestijns nummer dat rapper Macklemore een aantal dagen geleden heeft uitgebracht.

Meer uit Binnenland

Eerste schermen met boodschap 'Wij eisen de nacht op' te zien

UTRECHT (ANP) - De eerste digitale schermen met daarop de boodschap 'Wij eisen de nacht op, laat vrouwen veilig thuiskomen' zijn zondagmiddag zichtbaar. Een ANP-verslaggever ziet de tekst van de actie, die werd opgezet om aandacht te vragen voor seksueel geweld tegen vrouwen en femicide, in een aantal abri's op perrons van station Utrecht Centraal. Het woord 'nacht' wordt daarin afgewisseld met 'dag'. Volgens initiatiefnemer Danique de Jong is de boodschap inmiddels op alle stations in Nederland zichtbaar.

3 uur geleden
Actiegroep XR blokkeert aanmeren cruiseschip in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Enkele tientallen aanhangers van Extinction Rebellion (XR) hebben zondagmiddag actiegevoerd bij de cruiseterminal aan de Wilhelminakade in Rotterdam. Vanaf het water van de Nieuwe Maas probeerden ze te voorkomen dat een cruiseschip van rederij P&O uit Southampton zou aanmeren.

3 uur geleden
Ajax en Heracles Almelo applaudisseren voor Lisa

AMSTERDAM (ANP) - Spelers en supporters van Ajax en Heracles Almelo hebben met applaus stilgestaan bij de vermoorde Lisa uit Abcoude. Beide ploegen stopten in de zeventiende minuut met voetballen in de Johan Cruijff ArenA. Op de borden langs het veld verscheen de boodschap: Wij eisen de nacht op - laat vrouwen veilig thuiskomen. Op televisieschermen achter beide doelen stond de tekst: Lieve Lisa dapp're strijder.

4 uur geleden
Rond de 2,5 miljoen bezoekers voor SAIL in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - SAIL in Amsterdam heeft de afgelopen vijf dagen ongeveer 2,5 miljoen bezoekers getrokken. Dat zei algemeen directeur Mitra van Raalten na afloop van het zeilevenement. Dat is meer dan de vorige editie in 2015, toen er bijna 2,3 miljoen mensen waren. Een record is het niet: in 2005 trok SAIL 2,6 miljoen mensen.

5 uur geleden
Na week van geweld tegen vrouwen meer mensen bij femicidemars

ROTTERDAM (ANP) - Na een week van meerdere verhalen van seksueel geweld tegen vrouwen en de moord op de 17-jarige Lisa, hebben meer mensen zich aangesloten bij de wekelijkse Mars tegen Femicide in Rotterdam. Er lopen zo'n vijfhonderd mensen mee, beduidend meer dan vorige zondag. De stoet kan rekenen op aansporend getoeter vanuit auto's, en applaus en omhooggestoken duimpjes van mensen op terrassen waar de scanderende mensen langslopen.

5 uur geleden
Eerste SAIL-schepen vertrokken uit Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De eerste tallships en andere historische zeilschepen hebben zondag rond 14.00 uur onder grote belangstelling Amsterdam weer verlaten. Daarmee is SAIL in Amsterdam, dat woensdag begon, bijna afgelopen. Tijdens de SAIL-Out Parade varen de schepen de komende uren in een stoet de haven uit, met voorop de Shabab Oman II en de Portugese NRP Sagres.

7 uur geleden
Vader overleden Nederlandse jongens Istanbul buiten levensgevaar

ISTANBUL (ANP) - De vader van de twee Nederlandse jongens die zijn overleden in een hotel in Istanbul, is buiten levensgevaar. Dat meldt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De man ligt nog in een ziekenhuis in de Turkse stad en wordt daar verder behandeld.

9 uur geleden