Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aantal coronapatiënten op intensive care daalt verder naar 1258

Aantal coronapatiënten op intensive care daalt verder naar 1258

ROTTERDAM (ANP) - Het aantal Nederlandse coronapatiënten op de intensive care blijft dalen. Het zijn er nu 1258, dus 21 minder dan woensdag. Daarvan liggen 1206 mensen in Nederland en 52 in Duitsland. Dat heeft het Landelijk Coördinatiecentrum Patiënten Spreiding (LCPS) donderdag bekendgemaakt.

Verder liggen 354 mensen voor andere aandoeningen op de intensive care. Dat betekent dat iets meer dan 1500 ic-bedden bezet zijn. Normaal gesproken liggen in totaal 800 mensen op ic's. "Het is nog steeds heel erg hoog, maar gelukkig een geleidelijke daling", aldus Ernst Kuipers, voorzitter van het Landelijk Netwerk Acute Zorg.

Nu het aantal coronapatiënten op de ic's dag na dag daalt, ontstaat ruimte voor het behandelen van mensen met andere aandoeningen, zoals kanker. Sommige van die patiënten zijn in de afgelopen weken weggebleven uit ziekenhuizen en die achterstand moet straks worden ingelopen. Het LCPS wil dat alle regio's gelijkmatig de coronazorg terugschroeven en de reguliere zorg hervatten, zodat binnen Nederland geen verschillen ontstaan.

Omschakeling

Toch komt die omschakeling nog niet helemaal van de grond. Ziekenhuizen hebben "keihard gewerkt" om patiënten te behandelen, zegt Kuipers. "Terwijl er nu meer lucht komt, denken ze allemaal ook: ik kan nog wel even in deze modus blijven. Ik heb de afdeling staan, ik heb de roosters rond en ik heb de beademingsapparatuur staan. We moeten ziekenhuizen faciliteren dat ze weer voldoende capaciteit krijgen om ook andere dingen te doen, want wachtlijsten gaan straks overal ontstaan."

Volgens Bas Leerink, hoofd van het LCPS, is het soms ook een dilemma voor artsen: "Je ziet een bed en je denkt: moet ik deze patiënt naar Groningen sturen terwijl ik hier een bed heb? Het kost even tijd voordat dokters met patiënten, directie en de regio's tot het inzicht komen dat het goed is om dat toch te doen."

Gelijkmatiger

Om patiënten gelijkmatiger over Nederland te verspreiden is een nieuw systeem ontwikkeld, het Landelijk Platform Zorgcoördinatie. Dat bekijkt om de vijf minuten wat de capaciteit van elk ziekenhuis. Volle ziekenhuizen kunnen eenvoudig zien waar plek is voor een patiënt die moet worden overgeplaatst, te vergelijken met de rode en groene lampen in een parkeergarage die aangeven waar een vrije plaats beschikbaar is. In de komende weken moet het platform in gebruik worden genomen.

Het platform is ontwikkeld door het bedrijf 2Twnty4. Dat kwam vorige week negatief in het nieuws, omdat de Volkskrant meldde dat een adviseur van het LCPS betrokken was bij de oprichting van het bedrijf. Volgens Leerink is er "geen sprake van belangenverstrengeling". De overheid neemt de kosten van het platform voor zijn rekening, het kost de ziekenhuizen zelf niks. Dat kost volgens Leerink "enkele duizenden euro's per ziekenhuis". Nederland telt ongeveer zeventig ziekenhuisorganisaties.

Meer uit Binnenland

Opnieuw doden bij Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon

BEIROET (ANP/AFP) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben opnieuw dodelijke slachtoffers gemaakt. Volgens de Israëlische krijgsmacht IDF heeft het leger dit weekend "meer dan vijftien Hezbollah-terroristen gedood", aldus een IDF-bericht op Telegram. Het Libanese ministerie van Volksgezondheid bevestigt vier doden, zonder te vermelden of het daarbij inderdaad om Hezbollah-strijders gaat. Er geldt sinds midden april een staakt-het-vuren in Libanon.

2 uur geleden
Niet 200 maar ruim 400 aanhoudingen bij XR-blokkade A12

UTRECHT (ANP) - Bij de wegblokkade op de A12 van Extinction Rebellion (XR) zijn aanzienlijk meer mensen aangehouden dan eerder gemeld. In totaal werden tussen de 400 en 450 activisten meegenomen door de politie.

2 uur geleden
Iraanse delegatie vertrokken uit Pakistan

ISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse delegatie heeft Pakistan verlaten na daar de hele dag topoverleg te hebben gevoerd, bericht onder meer nieuwszender Al Jazeera. De Iraniërs zouden Pakistaanse leiders een lijst hebben gegeven met hun voorwaarden voor het beëindigen van de oorlog met de VS en Israël.

2 uur geleden
Politie houdt ruim 200 demonstranten aan na XR-blokkade A12

UTRECHT (ANP) - De politie heeft ruim tweehonderd demonstranten aangehouden na de wegblokkade van Extinction Rebellion (XR) op de A12 bij De Meern. Dat meldt de politie. Ook zijn er tot nu toe zes bestuurders van auto's aangehouden die het verkeer ophielden door de weg te blokkeren. Het gaat om mannen tussen de 40 en 79 jaar. Hun voertuigen zijn in beslag genomen.

4 uur geleden
Politie begint ontruiming van door klimaatactivisten bezette A12

DE MEERN (ANP) - De politie is zaterdag begonnen met het ontruimen van een deel van de A12, dat door klimaatactivisten van XR is bezet. Die liepen zaterdagochtend de snelweg op ter hoogte van De Meern, vlak bij Utrecht.

6 uur geleden
Ondanks verzet Kamer verlengt kabinet contract met DigiD-bedrijf

DEN HAAG (ANP) - Ondanks verzet in de Tweede Kamer verlengt het kabinet begin volgende maand het contract met Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. Dat schrijft verantwoordelijk staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) op vragen van JA21 aan de Kamer.

6 uur geleden
Gemeente: politie bereidt zich voor op opheffen blokkade op A12

UTRECHT (ANP) - De politie bereidt zich voor op het verwijderen van de demonstranten en op het opheffen van de blokkade op de A12. Dat meldt de gemeente Utrecht op X. Klimaatdemonstranten van XR zijn bij De Meern de snelweg opgelopen. De politie wist ze niet tegen te houden.

6 uur geleden