Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aantal coronapatiënten op intensive care daalt verder naar 1258

Aantal coronapatiënten op intensive care daalt verder naar 1258

ROTTERDAM (ANP) - Het aantal Nederlandse coronapatiënten op de intensive care blijft dalen. Het zijn er nu 1258, dus 21 minder dan woensdag. Daarvan liggen 1206 mensen in Nederland en 52 in Duitsland. Dat heeft het Landelijk Coördinatiecentrum Patiënten Spreiding (LCPS) donderdag bekendgemaakt.

Verder liggen 354 mensen voor andere aandoeningen op de intensive care. Dat betekent dat iets meer dan 1500 ic-bedden bezet zijn. Normaal gesproken liggen in totaal 800 mensen op ic's. "Het is nog steeds heel erg hoog, maar gelukkig een geleidelijke daling", aldus Ernst Kuipers, voorzitter van het Landelijk Netwerk Acute Zorg.

Nu het aantal coronapatiënten op de ic's dag na dag daalt, ontstaat ruimte voor het behandelen van mensen met andere aandoeningen, zoals kanker. Sommige van die patiënten zijn in de afgelopen weken weggebleven uit ziekenhuizen en die achterstand moet straks worden ingelopen. Het LCPS wil dat alle regio's gelijkmatig de coronazorg terugschroeven en de reguliere zorg hervatten, zodat binnen Nederland geen verschillen ontstaan.

Omschakeling

Toch komt die omschakeling nog niet helemaal van de grond. Ziekenhuizen hebben "keihard gewerkt" om patiënten te behandelen, zegt Kuipers. "Terwijl er nu meer lucht komt, denken ze allemaal ook: ik kan nog wel even in deze modus blijven. Ik heb de afdeling staan, ik heb de roosters rond en ik heb de beademingsapparatuur staan. We moeten ziekenhuizen faciliteren dat ze weer voldoende capaciteit krijgen om ook andere dingen te doen, want wachtlijsten gaan straks overal ontstaan."

Volgens Bas Leerink, hoofd van het LCPS, is het soms ook een dilemma voor artsen: "Je ziet een bed en je denkt: moet ik deze patiënt naar Groningen sturen terwijl ik hier een bed heb? Het kost even tijd voordat dokters met patiënten, directie en de regio's tot het inzicht komen dat het goed is om dat toch te doen."

Gelijkmatiger

Om patiënten gelijkmatiger over Nederland te verspreiden is een nieuw systeem ontwikkeld, het Landelijk Platform Zorgcoördinatie. Dat bekijkt om de vijf minuten wat de capaciteit van elk ziekenhuis. Volle ziekenhuizen kunnen eenvoudig zien waar plek is voor een patiënt die moet worden overgeplaatst, te vergelijken met de rode en groene lampen in een parkeergarage die aangeven waar een vrije plaats beschikbaar is. In de komende weken moet het platform in gebruik worden genomen.

Het platform is ontwikkeld door het bedrijf 2Twnty4. Dat kwam vorige week negatief in het nieuws, omdat de Volkskrant meldde dat een adviseur van het LCPS betrokken was bij de oprichting van het bedrijf. Volgens Leerink is er "geen sprake van belangenverstrengeling". De overheid neemt de kosten van het platform voor zijn rekening, het kost de ziekenhuizen zelf niks. Dat kost volgens Leerink "enkele duizenden euro's per ziekenhuis". Nederland telt ongeveer zeventig ziekenhuisorganisaties.

Meer uit Binnenland

Noorderlicht op veel plaatsen in Nederland gezien

HOUTEN (ANP) - Op veel plaatsen in Nederland zien mensen maandagavond het noorderlicht. Diverse regionale media en ook Weeronline melden dat het lichtspektakel met het blote oog te zien is. Op foto's zijn felle groene en roze lichtstrepen in de lucht te zien. Ook zuidelijker in Europa is het waar te nemen.

2 uur geleden
Ook Nederland uitgenodigd voor Trumps vredesraad voor Gaza

DEN HAAG (ANP) - Ook Nederland is door de Amerikaanse president Donald Trump gevraagd toe te treden tot zijn vredesraad voor Gaza. Dat bevestigt een woordvoerder van demissionair minister-president Dick Schoof na een bericht van NRC. Of het kabinet op de uitnodiging ingaat, laat hij nog in het midden.

6 uur geleden
Advocaat van verdachte in zaak broer S10 vraagt om vrijlating

HAARLEM (ANP) - De advocaat van de 24-jarige man uit Zwaag die in oktober werd aangehouden in het onderzoek naar het overlijden van de tweelingbroer van zangeres S10 heeft de rechter verzocht de voorlopige hechtenis van zijn cliënt op te heffen. Dat bleek maandag tijdens een pro-formazitting in de rechtbank in Haarlem. Verdachte Signiomar D. zit sinds 19 oktober 2025 vast en wordt verdacht van wederrechtelijke vrijheidsberoving met de dood tot gevolg. Naast D. zitten nog twee mannen uit Hoorn en een uit Rotterdam in hechtenis.

9 uur geleden
KNVB ziet in uitspraken Trump geen aanleiding voor eigen actie

ZEIST (ANP) - De KNVB ziet na de uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump, die aanspraak maakt op het tot Denemarken behorende Groenland, voorlopig geen aanleiding om actie te ondernemen. "We hebben ons geplaatst voor het eindtoernooi en dan nemen we daaraan deel", stelt de bond, gevraagd naar een standpunt over een mogelijke boycot van het WK in de VS, Mexico en Canada. "Tegelijkertijd zijn wij ons bewust van geopolitieke ontwikkelingen en trekken hierin samen op met de Nederlandse overheid."

10 uur geleden
OM: twee slachtoffers bekend in onderzoek naar onlinegeweld

ROTTERDAM (ANP) - Justitie en politie hebben tot dusver twee slachtoffers geïdentificeerd in het strafrechtelijk onderzoek naar de 23-jarige Mert A., die lid zou zijn geweest van een gewelddadige onlinegroepering. A. zou zijn slachtoffers ertoe hebben aangezet zichzelf te snijden en daarvan beelden te maken. Zij zouden ook een gebruikersnaam van A. in bloed op de vloer of een muur hebben geschreven. A. zou hebben gedreigd naaktbeelden van de slachtoffers te verspreiden.

11 uur geleden
Verdachte uit Beverwijk ontkent geweld tegen Haarlemmer

HAARLEM (ANP) - De 22-jarige Adam el B. uit Beverwijk ontkent dat hij in september vorig jaar tegen het hoofd en het lichaam van een 17-jarige Haarlemmer heeft geschopt. Beelden van het geweld werden online gedeeld, waarop een vergeldingsactie volgde van een groep Haarlemmers en vijf middelbare scholen in de regio een dag de deuren sloten. Het Openbaar Ministerie denkt dat een conflict tussen twee jeugdgroepen uit Haarlem en Beverwijk de oorzaak van de incidenten was.

11 uur geleden
Leraar krijgt celstraf en beroepsverbod om ontucht met leerlingen

UTRECHT (ANP) - Een voormalige leraar moet vier jaar de gevangenis in omdat hij ontucht heeft gepleegd met leerlingen op middelbare scholen waar hij heeft gewerkt. Ook mag hij negen jaar lang niet als leraar werken. De rechtbank in Utrecht heeft hem maandag veroordeeld.

12 uur geleden