Aantal coronapatiënten op intensive care daalt verder naar 1258
ROTTERDAM (ANP) - Het aantal Nederlandse coronapatiënten op de intensive care blijft dalen. Het zijn er nu 1258, dus 21 minder dan woensdag. Daarvan liggen 1206 mensen in Nederland en 52 in Duitsland. Dat heeft het Landelijk Coördinatiecentrum Patiënten Spreiding (LCPS) donderdag bekendgemaakt.
Verder liggen 354 mensen voor andere aandoeningen op de intensive care. Dat betekent dat iets meer dan 1500 ic-bedden bezet zijn. Normaal gesproken liggen in totaal 800 mensen op ic's. "Het is nog steeds heel erg hoog, maar gelukkig een geleidelijke daling", aldus Ernst Kuipers, voorzitter van het Landelijk Netwerk Acute Zorg.
Nu het aantal coronapatiënten op de ic's dag na dag daalt, ontstaat ruimte voor het behandelen van mensen met andere aandoeningen, zoals kanker. Sommige van die patiënten zijn in de afgelopen weken weggebleven uit ziekenhuizen en die achterstand moet straks worden ingelopen. Het LCPS wil dat alle regio's gelijkmatig de coronazorg terugschroeven en de reguliere zorg hervatten, zodat binnen Nederland geen verschillen ontstaan.
Omschakeling
Toch komt die omschakeling nog niet helemaal van de grond. Ziekenhuizen hebben "keihard gewerkt" om patiënten te behandelen, zegt Kuipers. "Terwijl er nu meer lucht komt, denken ze allemaal ook: ik kan nog wel even in deze modus blijven. Ik heb de afdeling staan, ik heb de roosters rond en ik heb de beademingsapparatuur staan. We moeten ziekenhuizen faciliteren dat ze weer voldoende capaciteit krijgen om ook andere dingen te doen, want wachtlijsten gaan straks overal ontstaan."
Volgens Bas Leerink, hoofd van het LCPS, is het soms ook een dilemma voor artsen: "Je ziet een bed en je denkt: moet ik deze patiënt naar Groningen sturen terwijl ik hier een bed heb? Het kost even tijd voordat dokters met patiënten, directie en de regio's tot het inzicht komen dat het goed is om dat toch te doen."
Gelijkmatiger
Om patiënten gelijkmatiger over Nederland te verspreiden is een nieuw systeem ontwikkeld, het Landelijk Platform Zorgcoördinatie. Dat bekijkt om de vijf minuten wat de capaciteit van elk ziekenhuis. Volle ziekenhuizen kunnen eenvoudig zien waar plek is voor een patiënt die moet worden overgeplaatst, te vergelijken met de rode en groene lampen in een parkeergarage die aangeven waar een vrije plaats beschikbaar is. In de komende weken moet het platform in gebruik worden genomen.
Het platform is ontwikkeld door het bedrijf 2Twnty4. Dat kwam vorige week negatief in het nieuws, omdat de Volkskrant meldde dat een adviseur van het LCPS betrokken was bij de oprichting van het bedrijf. Volgens Leerink is er "geen sprake van belangenverstrengeling". De overheid neemt de kosten van het platform voor zijn rekening, het kost de ziekenhuizen zelf niks. Dat kost volgens Leerink "enkele duizenden euro's per ziekenhuis". Nederland telt ongeveer zeventig ziekenhuisorganisaties.
Meer uit Binnenland
WIERUM (ANP) - De gaswinning onder de Waddenzee bij Ternaard in Friesland gaat definitief niet door. De Staat heeft een deal met gaswinningsbedrijf NAM gesloten, maakte energieminister Sophie Hermans (VVD) vrijdag bekend in het dorpshuis van het nabijgelegen Wierum.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Simone Smit wordt de nieuwe directeur-generaal van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD). Zij volgt Erik Akerboom op, die de functie ruim vijf jaar bekleedde.
12 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - Mensen met een aangeboren hartafwijking kunnen daar vanaf januari weer aan worden geopereerd in het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG). De operaties waren in september stilgelegd na zorgen over sociale veiligheid. Een onderzoek daarnaar is afgerond.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De provincie Noord-Brabant stelt een besluit over het mogelijk verdwijnen van het dorp Moerdijk uit. De provincie wil de komende maanden diverse onderzoeken laten doen, onder meer om de maatschappelijke kosten en baten en de milieugevolgen te kunnen afwegen. Wat de gemeente Moerdijk betreft, maakt het dorp met ruim 1100 inwoners plaats voor uitbreiding van het bestaande haven- en industrieterrein in die plaats.
1 uur geledenDEVENTER (ANP) - Negen mensen zijn donderdag aangehouden rond de Europa League-wedstrijd van Go Ahead Eagles tegen het Duitse VfB Stuttgart in Deventer. Ze hadden zich volgens de politie schuldig gemaakt aan belediging, mishandeling, openlijk geweld en het niet voldoen aan een bevel van een agent.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Boeren met en zonder tractoren zijn naar het provinciehuis in Den Bosch gekomen. Ze maken zich zorgen over diverse plannen waarover de Brabantse politiek vrijdag vergadert. De maatregelen zijn ingrijpend, stapelen zich op op het boerenerf en hebben gevolgen voor de toekomst van de agrarische bedrijven, aldus landbouworganisatie ZLTO.
2 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Mensen met een vorm van autisme hebben dat niet gekregen doordat ze zijn gevaccineerd. Inentingen veroorzaken geen autisme, heeft bijwerkingencentrum Lareb vrijdag nogmaals gezegd.
3 uur geleden