Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aangepaste editie Amsterdam Light Festival toont favorieten

Aangepaste editie Amsterdam Light Festival toont favorieten

AMSTERDAM (ANP) - "Niks doen was geen optie", zei Frédérique ter Brugge, directeur van het Amsterdam Light Festival bij de opening van de jubileumeditie. Ze gaf toe dat iedereen in de organisatie enorm baalde toen vorige week de strengere coronamaatregelen werden aangekondigd. Dat betekende dat de lichtkunstwerken om 17.00 uur uitgaan. "Onze missie is mensen te verlichten in donkere dagen. Dus we zoeken de randen van de dag op waarop het zo donker mogelijk is."

Ondanks de tegenvaller gaat de tiende editie van het festival door met favorieten van het afgelopen decennium. Van de twintig terugkerende werken zijn er vijf gekozen door het publiek. Daarnaast zijn er nog eens drie nieuwe lichtkunstwerken te zien.

Een van de kunstenaars die zijn werk opnieuw ziet, is Krijn de Koning. Hij maakte Nacht Tekening op de iconische Magere Brug, waarbij hij de basisvormen van de brug in een compleet andere structuur terugbracht. De Koning is blij zijn werk terug te zien. "Ik maak veel tijdelijke werken, maar toen dit twee jaar geleden werd afgebroken dacht ik echt: aaah."

Kinderarmoede

Studio Aldo Brinkhoff maakte samen met duizend scholieren uit heel Amsterdam Het meisje met de zwavelstokjes. Dit jaarlijks terugkerende educatieve project, waarbij ook workshops worden gegeven, ging dit keer over kinderarmoede. De kinderen maakten tekeningen op stickers die Brinkhoff op de installatie heeft geplakt. Verder maakten studenten van de Breitner Academie een nieuw lichtkunstwerk.

Bezoekers kunnen nu in de vroege ochtend tussen 07.00 en 09.00 en tussen 15.00 en 17.00 een rondvaart of wandeling maken langs de 23 lichtkunstwerken. Overigens gaan niet alle kunstwerken uit. Bij zeven is dat niet mogelijk, aldus Ter Brugge, dus die blijven 24 uur per dag aan.

Snapchat

De organisatie werkt dit jaar voor het eerst samen met Snapchat, dat ervoor heeft gezorgd dat vijf kunstwerken via augmented reality ook overdag te zien zijn. Na het scannen van een speciale code via de Snapchat-camera komen de werken tevoorschijn zoals je ze bij donker zou zien. De festivaldirecteur zei dat deze samenwerking niet op een beter moment kon komen, nu het festival alleen overdag kan doorgaan.

Het Amsterdam Light Festival, dat en met 23 januari duurt, moet de donkere wintermaanden op artistieke wijze verlichten. De negen voorgaande edities trokken volgens de organisatie bij elkaar 6 miljoen bezoekers met in totaal 270 kunstwerken. De aangepaste openingstijden gelden in elk geval tot 19 december en moeten voorkomen dat er 's avonds alsnog veel mensen op de been zijn om de lichtkunst te bewonderen.

Meer uit Binnenland

Ruim 1 op 10 jongeren minstens een keer verdacht van misdrijf

DEN HAAG (ANP) - Ruim een op de tien jongeren wordt minstens een keer verdacht van een misdrijf. Dat staat in een donderdag gepubliceerd onderzoek in opdracht van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC). De kosten van criminaliteit per groep adolescenten die in hetzelfde jaar van de basisschool kwamen, worden geschat op bijna 2,6 miljard euro.

5 uur geleden
Schoof botst met Kamer over extra geld voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister-president Dick Schoof is donderdagavond in aanvaring gekomen met de Tweede Kamer over extra geld voor Oekraïne. Een meerderheid wil volgend jaar 2 miljard euro extra steun aan de regering in Kyiv geven, maar Schoof wil daar pas bij de voorjaarsnota over praten.

6 uur geleden
Schoof vroeg Sierra Leoonse president om uitlevering Bolle Jos

DEN HAAG (ANP) - Dick Schoof heeft de Sierra Leoonse president Julius Maada Bio eerder deze week gevraagd om de uitlevering van Jos Leijdekkers, ook wel Bolle Jos. Dat bevestigt een woordvoerder van de demissionaire premier na berichtgeving door het AD.

7 uur geleden
Defensie: geen gevolgen voor betrokken medewerkers mortierongeval

DEN HAAG (ANP) - Defensie treft geen maatregelen tegen medewerkers die betrokken waren bij het mortierongeval in Mali, waarbij in 2006 twee militairen om het leven kwamen en een derde zwaargewond raakte. Defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) vindt het niet passend om "rechtspositionele maatregelen" te nemen. Want, zo redeneert hij in een Kamerbrief, veel van de onderliggende problemen zijn veroorzaakt door de manier waarop zijn ministerie is georganiseerd.

7 uur geleden
Keijzer wil dat Oekraïners huur en zorgpremie gaan betalen

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Mona Keijzer (BBB) wil dat Oekraïense vluchtelingen met een baan huur en premie voor de ziektekostenverzekering gaan betalen, bevestigen ingewijden na berichtgeving van RTL Nieuws. Ook krijgen zij een speciale vluchtelingenstatus die erop gericht is dat ze terugkeren naar hun moederland als daar vrede is. Dat moet de Europese regeling voor deze groep vervangen, die in maart 2027 verloopt. Dat staat in een voorstel dat de demissionaire bewindsvrouw vrijdag voorlegt in de ministerraad.

9 uur geleden
Drukste avondspits van het jaar, meer dan 1200 kilometer file

DEN HAAG (ANP) - De avondspits van donderdag is volgens de ANWB de drukste spits van het jaar. Op het hoogtepunt, rond 17.30 uur, stond 1218 kilometer file. Het is vooral druk op de A27 tussen Utrecht en Breda en op de wegen rond Rotterdam.

9 uur geleden
NAM moet honderden miljoenen betalen voor schade Groningen

DEN HAAG (ANP) - De NAM moet honderden miljoenen bijdragen aan de schadeafhandeling en versterkingsoperatie in Groningen. Dat heeft de rechter beslist in een tussenuitspraak, in de rechtszaak die het gaswinningsbedrijf begon om de heffingen aan te vechten. Energieminister Sophie Hermans (VVD) en staatssecretaris Eddie van Marum (Groningen, BBB) hebben de vonnissen in de rechtszaken hierover donderdag naar de Tweede Kamer verstuurd.

9 uur geleden