Aandacht voor TomTom en begin cijferseizoen VS op beurzen
AMSTERDAM (ANP) - De aandacht van beleggers in Amsterdam zal vrijdag onder meer uitgaan naar navigatiedienstverlener TomTom die met cijfers is gekomen. Verder wordt uitgekeken naar de kwartaalresultaten van de grote Amerikaanse banken JPMorgan Chase, Wells Fargo en Citigroup later op de dag. Daarmee wordt het cijferseizoen op Wall Street echt geopend.
De Europese aandelenmarkten lijken een hogere opening tegemoet te gaan, geholpen door de winsten in New York een dag eerder. Het sentiment op Wall Street kreeg steun door de hoop dat de Amerikaanse centrale bank het rustiger aan kan gaan doen met renteverhogingen vanwege de afzwakkende economie en inflatie. Vrijdag komen nog gegevens over winkelverkopen, consumentenvertrouwen en industriële productie in de Verenigde Staten.
TomTom is er in de eerste drie maanden in geslaagd een nettowinst te boeken, na periodes van verliezen die daar aan vooraf gingen. De navigatietechnologie van het bedrijf won marktaandeel onder autofabrikanten, die ook nog eens meer wagens produceerden. Tegelijkertijd profiteerde TomTom van kostenbesparingen als gevolg van een eerdere reorganisatie, die honderden medewerkers hun baan kostte.
Philips
Philips kan ook op belangstelling rekenen. De Amerikaanse medische toezichthouder FDA zegt zich zorgen te maken over het tempo van de terugroepactie voor slaapapneu-apparaten van Philips. Het medische technologiebedrijf rapporteert namelijk een getal dat niet alleen de vervangen apparaten bevat, maar ook vervangingskits die door Philips naar Amerikaanse reparatiecentra zijn gestuurd.
Verder zou beursexploitant Euronext de notering van zes kleinere bedrijven op het Damrak beëindigen. De fondsen zitten al sinds april 2021 op het zogeheten strafbankje, omdat ze geen accountant hebben die hun jaarrekening controleert. Donderdag verliep de deadline om alsnog aan die eis te voldoen, meldt Het Financieele Dagblad. Het gaat onder meer om ladderproducent Alumexx, holdingbedrijf Lavide en digitale kaartenmaker Geojunxion.
Euro- en oliekoers
De olieprijzen gingen vrijdag licht omhoog en liggen op koers voor de vierde week met winsten op rij, aangejaagd door de productieverlagingen van oliekartel OPEC+. Een vat Amerikaanse olie werd 0,5 procent duurder op 82,60 dollar en Brentolie kostte 0,4 procent meer op 86,46 dollar per vat.
De euro noteerde 1,1066 dollar, tegen 1,1061 dollar bij het slot van de Europese handel donderdag. Daarmee staat de euro op het hoogste niveau in meer dan een jaar tegenover de dollar.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse start-up Blue Health Intelligence heeft bij een investeringsronde 3,4 miljoen euro opgehaald. Het bedrijf biedt gezondheidschecks van een uur aan waarbij allerlei lichamelijke metingen worden gedaan, die achteraf direct worden besproken met een arts. "Het is ons doel dat een periodieke gezondheidscheck net zo normaal wordt als een bezoekje aan de tandarts", zegt medeoprichter en arts Leanne Verdonck.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Hoewel het aantal te koop staande woningen in Nederland groeit en de hypotheekrentes oplopen, zullen de huizenprijzen voorlopig niet dalen. Dat concludeert ING in een rapport over de woningmarkt. "Daarvoor is de koopmarkt nog altijd te krap."
7 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met kleine verliezen de handel uitgegaan. Een daling van de olieprijzen kon niet voorkomen dat beleggers nog altijd bezorgd waren over een stijging van de inflatie en rentes. Zo stegen de rentes op langerlopende Amerikaanse staatsobligaties tot het hoogste niveau sinds 2002.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt snel een AI-adviseur, of 'tsaar', aan te wijzen. Dat zegt hij na afloop van een ontmoeting met meerdere bestuursleden van vooraanstaande AI- en techbedrijven, onder wie de leiders van Anthropic en Nvidia. Volgens Trump moet een benoeming in de komende drie of vier dagen volgen.
8 uur geledenSOCHAUX (ANP/RTR) - Autofabrikant Stellantis legt de productie in een aantal Franse fabrieken dagenlang stil. Een van de redenen is een tekort aan batterijen, meldt het bedrijf.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse milieuorganisatie Both ENDS dient in Brussel een klacht in tegen Nieuw-Zeeland, omdat het land klimaatafspraken uit een twee jaar oude handelsovereenkomst met de Europese Unie niet zou nakomen. De Nieuw-Zeelandse regering hief vorig jaar een verbod op de zoektocht naar nieuwe olie- en gasvelden op zee op. Ook voerde ze onlangs wetgeving in die een lopende klimaatzaak tegen een zuivelconcern onmogelijk maakte.
9 uur geledenDUBLIN/BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat onderzoeken wat er gedaan kan worden om brandstof voor vervoer goedkoper te maken, zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) na afloop van een overleg met EU-ministers van Energie.
12 uur geleden