Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aandacht voor resultaten IMCD en Galapagos op Damrak

Aandacht voor resultaten IMCD en Galapagos op Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht vrijdag onder meer uit naar de resultaten van chemicaliëndistributeur IMCD en biotechnoloog Galapagos. AEX-fonds IMCD boekte afgelopen jaar flink meer omzet en winst. Volgens topman Piet van der Slikke was IMCD in staat de moeilijke marktomstandigheden vrij goed door te komen, ondanks de problemen in toeleveringsketens en prijsstijgingen, en werd het jaar afgesloten met een recordresultaat. Ook keert het bedrijf meer dividend uit.

Galapagos zag de omzet afgelopen jaar licht stijgen dankzij de verkopen van zijn ontstekingsremmer Jyseleca. Het biotechnologiebedrijf zakte echter dieper in de rode cijfers. Volgens topman Paul Stoffels was 2022 een jaar van transformatie en verandering. Voor 2023 verwacht het bedrijf dat de omzet van Jyseleca verder zal stijgen. Galapagos had eind december 4,1 miljard euro in kas, tegen 4,7 miljard euro eind 2021. Het bedrijf verwacht het verbruik van de kasreserves dit jaar verder te verminderen.

Beleggers kijken daarnaast uit naar de favoriete maatstaf voor de inflatie van de Amerikaanse Federal Reserve, die later op de dag wordt bekendgemaakt. Die geeft mogelijk meer inzicht in de toekomstige rentestappen van de centrale bank. Bij een afkoelende inflatie zou de Fed mogelijk spoedig kunnen stoppen met het verhogen van de rente om de inflatie af te remmen.

AEX-index

De AEX-index op Beursplein 5 koerst af op een openingswinst van 0,6 procent. Ook de andere Europese beurzen lijken met winsten te beginnen. De Aziatische aandelenmarkten gingen vrijdag overwegend omlaag. De Nikkei in Tokio was een positieve uitschieter en eindigde 1,3 procent hoger onder aanvoering van de Japanse chipbedrijven. De Hang Seng-index in Hongkong verloor daarentegen 1,2 procent door stevige koersverliezen bij Chinese techbedrijven als Alibaba en Tencent.

Op het Damrak staat ook Ajax in de belangstelling. De beursgenoteerde voetbalclub ligt uit de Europa League na het verlies tegen de Duitse club Union Berlin.

BASF

In Frankfurt kwam BASF met cijfers. Het Duitse chemieconcern dook vorig jaar in de rode cijfers en gaat 2600 banen schrappen om kosten te besparen nu het niet langer gebruik kan maken van goedkoop Russisch gas. Doordat Rusland de gaskraan naar Duitsland heeft dichtgedraaid zag BASF de gasrekening met 2,2 miljard euro stijgen in 2022, ondanks dat het gasverbruik met 35 procent werd verminderd. De totale banenreductie komt neer op zo'n 2 procent van het wereldwijde personeelsbestand.

De euro was 1,0591 dollar waard, tegenover 1,0592 een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,9 procent duurder op 76,09 dollar per vat. Brentolie steeg ook 1 procent in prijs, tot 82,99 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Duizenden gebruikers X klagen over problemen met app

DEN HAAG (ANP) - Socialemediaplatform X lijkt te kampen met een storing. Gebruikers melden onder meer problemen met de app en het laden van hun tijdlijn.

28 minuten geleden
Oude legeruniformen worden bouwmateriaal voor rijksgebouwen

DEN HAAG (ANP) - Oude uniformen van militairen en de politie worden bouwmateriaal voor rijksgebouwen. Producent Agricon Nederland gaat de afgedragen kleding verwerken tot constructiepanelen. De rijksoverheid wil hiermee de textielafvalberg verkleinen.

40 minuten geleden
Chevron tekent contract voor gasexploratie voor Griekse kust

ATHENE (ANP/RTR) - Een consortium onder leiding van de Amerikaanse oliemaatschappij Chevron heeft exclusieve leaseovereenkomsten getekend om naar aardgas te zoeken voor de kust van Zuid-Griekenland. De overeenkomst verdubbelt de hoeveelheid Grieks zeegebied dat beschikbaar is voor exploratie en is de tweede in enkele maanden waarbij een Amerikaanse oliemaatschappij betrokken is.

1 uur geleden
Fatbikeverkoper La Souris maakt bezwaar tegen lokale verboden

DOETINCHEM (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris gaat geplande lokale verboden voor fatbikes aanvechten. Dat bevestigt eigenaar Armando Muis na berichtgeving in het AD. Volgens Muis moet niet het voertuig, maar de gebruiker worden aangepakt.

3 uur geleden
Gasunie: gasvoorraad uitzonderlijk laag, maar geen reden tot zorg

GRONINGEN (ANP) - De Nederlandse gasvoorraad is hard geslonken, maar er is volgens Gasunie op dit moment geen reden tot zorg. Zo is er nog voldoende aanvoer van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit het buitenland, laat een woordvoerster van Gasunie weten. Wel is de voorraad uitzonderlijk laag, beaamt ze.

4 uur geleden
AEX licht hoger op rustige dag, beurzen VS en China gesloten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag licht hoger begonnen aan de nieuwe handelsweek. Beleggers deden het rustig aan en keken uit naar het vervolg van het cijferseizoen later in de week. Ook hebben Amerikaanse beleggers een vrije dag vanwege President's Day.

6 uur geleden
UWV: verhogen AOW-leeftijd leidt tot meer uitval 60-plussers

DEN HAAG (ANP) - Het plan van de coalitiepartijen om de AOW-leeftijd sneller te laten stijgen zorgt voor een toename van het aantal arbeidsongeschikte 60-plussers. Dat komt naar voren uit schattingen van uitkeringsinstantie UWV, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van De Telegraaf en Trouw.

6 uur geleden