Aandacht voor Prosus aan begin drukke beursweek
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht maandag onder meer uit naar Prosus. De techinvesteerder zal mogelijk profiteren van een stevige koerswinst van Tencent. Het Chinese internet- en gamebedrijf, waarvan Prosus grootaandeelhouder is, steeg bijna 6 procent in Hongkong. Beleggers reageerden verheugd op de bekendmaking dat Tencent op 21 mei de langverwachte game Dungeon & Fighter Mobile zal uitgeven in China. Dat is eerder dan gehoopt.
Beleggers maken zich verder op voor een drukke week met veel bedrijfsresultaten. Op het Damrak komen onder meer chipbedrijf ASMI, bierbrouwer Heineken, verfproducent AkzoNobel, uitzendconcern Randstad en telecombedrijf KPN met kwartaalcijfers, net als grote Amerikaanse techbedrijven waaronder Facebook-moederbedrijf Meta Platforms, Microsoft en Alphabet, het bedrijf achter zoekmachine Google. Ook wordt gelet op de situatie in het Midden-Oosten. Afgelopen week werd de stemming op de beurzen gedrukt door oplopende spanningen, na berichten over een mogelijke aanval van Israël op Iran.
De AEX-index lijkt positief te beginnen aan de drukke week. Ook de Aziatische beurzen toonden maandag overwegend herstel, na de verliezen van vrijdag. De Nikkei in Tokio won 1 procent en de Hang Seng-index in Hongkong steeg 2 procent. De beurs in Shanghai bleef achter met een min van 0,5 procent. In China hield de centrale bank de rentetarieven op leningen met looptijden van een en vijf jaar onveranderd.
UBS
In Zürich staat UBS in de belangstelling. De Zwitserse bank gaat dit jaar in vijf rondes afscheid nemen van duizenden medewerkers in het kader van een kostenbesparingsplan, meldde de Zwitserse krant SonntagsZeitung zondag. Volgens de krant wordt waarschijnlijk 50 tot 60 procent van het voormalige personeel van Credit Suisse ontslagen. Tijdens de eerste ontslaggolf in juni verliest mogelijk 25 tot 30 procent van dat personeel al zijn baan.
Op Wall Street zakte techgraadmeter Nasdaq vrijdag 2,1 procent en kende daarmee de grootste verliesdag sinds oktober. Dat kwam vooral door een koersval van 10 procent van Nvidia. Het belangrijke AI-chipbedrijf zag daarmee zo'n 200 miljard dollar aan beurswaarde verdampen. De Dow-Jonesindex sloot wel 0,6 procent hoger dankzij goed ontvangen resultaten van creditcardmaatschappij American Express.
Euro en olie
De euro was 1,0663 dollar waard, tegen 1,0657 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,1 procent minder op 82,25 dollar. Brentolie werd ook 1,1 procent goedkoper, op 86,30 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WENEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De olielanden van oliekartel OPEC+ gaan de oliekraan volgende maand extra opendraaien, nu de olieprijzen flink dreigen op te lopen door de aanvallen op Iran. Dat hebben de landen zondag besloten. Toch voorkomt deze stap waarschijnlijk niet dat de olie komende dagen duurder wordt. Automobilisten moeten aan de pomp rekening houden met een prijsstijging van benzine van meerdere centen, denkt econoom Rico Luman van ING.
8 minuten geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorige maand bijna een vijfde minder nieuwe personenauto's verkocht dan een jaar eerder. Daarmee houdt de dalende lijn in de autoverkopen van januari aan, constateren brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
1 uur geledenDUBAI (ANP/RTR/AFP) - Het wereldwijde luchtverkeer wordt zondag opnieuw zwaar verstoord omdat grote luchthavens in het Midden-Oosten, waaronder Dubai, door aanhoudende luchtaanvallen gesloten blijven. Vluchtenwebsite FlightAware meldde dat zondagochtend rond 11.00 uur Nederlandse tijd wereldwijd meer dan 6700 vluchten waren vertraagd en 1900 geannuleerd. Zaterdag ging het ook al om vele duizenden vertragingen en annuleringen.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) maakt zich zorgen over de tientallen schepen onder Nederlandse vlag en van Nederlandse reders die op dit moment in de Perzische Golf zijn. Volgens KVNR-directeur Annet Koster kunnen de schepen na de aanvallen op Iran en vergeldingsacties van dat land nu niet of heel moeilijk weg uit het gebied.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de Belastingdienst was het zondag meteen druk, nu mensen weer hun aangifte voor de inkomstenbelasting kunnen doen. De fiscus kreeg de eerste aangifte vannacht al binnen na 2 minuten en 23 seconden. Vorig jaar was dit na 4 minuten en 24 seconden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hackersgroep ShinyHunters heeft voor de vierde dag op rij gestolen klantgegevens van Odido op internet geplaatst. Dit keer lijkt het te gaan om een veel grotere hoeveelheid data, mogelijk zelfs alle nog niet eerder vrijgegeven data. De omvang van het bestand met de naam 'full_odido_shinyhunters' is meer dan 25 keer zo groot als het zaterdag naar buiten gebrachte bestand.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 9,6 miljoen mensen hebben de afgelopen weken van de Belastingdienst een blauwe envelop ontvangen met de oproep aangifte inkomstenbelasting over 2025 te doen. Vanaf 1 maart moeten 7,1 miljoen particulieren en 2,5 miljoen ondernemers belastingaangifte doen. Dat kan tot 1 mei.
7 uur geleden