
Aandacht voor cijfers ASML en Thuisbezorgd-moeder op beurs
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht woensdag onder meer uit naar de kwartaalresultaten van chipmachinefabrikant ASML en Thuisbezorgd-moeder Just Eat Takeaway. ASML, dat kampt met exportbeperkingen voor zijn apparatuur naar China, zag het aantal orders in het derde kwartaal flink afnemen ten opzichte van een kwartaal eerder. Ook is het bedrijf voorzichtiger geworden over 2024, dat als een overgangsjaar wordt gezien. Voor 2025 rekent ASML wel op een aanzienlijke groei. Voor dit jaar handhaafde het bedrijf de omzetverwachting van een groei met 30 procent.
Just Eat Takeaway is positiever gestemd over de winstgevendheid voor dit jaar, geholpen door kostenbesparingen. Het bedrijf verhoogt zijn winstverwachting en begint ook een nieuw aandeleninkoopprogramma ter waarde van 150 miljoen euro. Volgens het bedrijf nam de waarde van de bestellingen in Noord-Europa, het Verenigd Koninkrijk en Ierland in het derde kwartaal toe. Wel was sprake van krimp in de Verenigde Staten, de grootste markt voor het bedrijf.
De aandacht op de beurzen blijft ook uitgaan naar de ontwikkelingen rond de strijd in Israël en de Gazastrook. Op verschillende plaatsten in het Midden-Oosten zijn woedende massa's de straat opgegaan in reactie op de aanval op een ziekenhuis in Gaza waarbij honderden mensen zijn omgekomen. De woede richt zich niet alleen op Israël, maar ook op de Verenigde Staten, die Israël onvoorwaardelijk blijven steuren in de oorlog met Hamas.
Biden in Israël
De Amerikaanse president Joe Biden bezoekt woensdag Israël. Volgens een woordvoerder van het Witte Huis zal Biden "stevige vragen" stellen tijdens zijn ontmoeting met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en "blijven aandringen" om "onschuldige burgerlevens te beschermen".
De AEX-index op het Damrak lijkt licht lager te gaan openen en ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting met kleine minnen beginnen. De Aziatische markten lieten woensdag een gemengd beeld zien. De beurzen in Hongkong en Shanghai gingen omlaag ondanks een sterker dan verwachte groei van de Chinese economie in het derde kwartaal. De Nikkei in Tokio sloot vrijwel vlak.
Euro- en oliekoers
Op het Damrak opende ook WDP de boeken. Het vastgoedbedrijf zag de winst in de eerste negen maanden van dit jaar stijgen en handhaafde zijn verwachtingen voor het hele jaar.
De euro was 1,0581 dollar waard, tegen 1,0582 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,2 procent meer op 88,53 dollar. Brentolie werd 1,9 procent duurder op 91,64 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Schiphol waarschuwt dat de aangekondigde staking van KLM-grondpersoneel komende woensdag tot "onaanvaardbare risico's" leidt. Volgens een advocaat van Schiphol heeft de luchthaven de plannen van de vakbonden geanalyseerd. Daaruit is onder meer naar voren gekomen dat de parkeerplekken voor vliegtuigen aan de gates kunnen vollopen.
25 minuten geledenWENEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Oliekartel OPEC+ gaat zaterdag waarschijnlijk besluiten de olieproductie in augustus opnieuw te verhogen, met 411.000 vaten per dag. Dat meldden bronnen bij de OPEC+ aan persbureau Reuters. Die onlinevergadering zou eigenlijk op zondag plaatsvinden, maar zou zijn vervroegd naar zaterdag.
30 minuten geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De scheepvaart op de Donau heeft last van een lage waterstand door de grote hitte in onder meer Hongarije deze week. Daardoor kunnen binnenvaartschepen minder lading vervoeren. Het Hongaarse bureau voor watermanagement noemt het opmerkelijk dat de Donau nu al een lage waterstand heeft. Normaal komt dat het vaakst voor in augustus.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vakbonden FNV en CNV vinden dat de rechter niet ook de tweede door hen aangekondigde staking van KLM-grondpersoneel kan verbieden. Advocaten van de bonden hebben de rechter in Amsterdam vrijdag uitgelegd dat er voor de nieuwe stakingsaanzegging overleg over de veiligheid heeft plaatsgevonden met KLM en ook speciale veiligheidsmaatregelen zijn genomen.
1 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - Nederlandse zeevissers hebben vorig jaar onder de streep winst behaald, maar het is niet genoeg om de vlootvernieuwing te bekostigen die hard nodig is. Dat stelt Wageningen University Research (WUR), dat jaarlijks cijfers over de visserijsector presenteert.
1 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - Nederlandse zeevissers hebben vorig jaar onder de streep winst behaald, maar het is niet genoeg om de vlootvernieuwing te bekostigen die hard nodig is. Dat stelt Wageningen University Research (WUR), dat jaarlijks cijfers over de visserijsector presenteert.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - KLM vindt ook de tweede door vakbonden FNV en CNV aangekondigde grondpersoneelstaking te ver gaan. In de rechtbank in Amsterdam wees een advocaat van het bedrijf op de vele passagiers die daardoor in de problemen dreigen te komen en de tientallen miljoenen euro's die dit aan schade zou opleveren.
2 uur geleden