5 miljard aan investeringen uit Groeifonds in 28 projecten
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet steekt 5 miljard euro uit het Nationaal Groeifonds in 28 projecten die moeten zorgen voor langdurige economische groei. Dat maakt minister van Economische Zaken Micky Adriaansens bekend. Het kabinet neemt het advies over van de beoordelingscommissie onder leiding van oud-bewindsman Jeroen Dijsselbloem.
Voor 3,7 miljard van de 5 miljard euro aan investeringen gelden nog aanvullende voorwaarden. Daarnaast is nog 1,3 miljard euro gereserveerd voor projecten die mogelijk in aanmerking komen, maar waarover nog geen besluit is genomen. Voor deze projecten "moeten nog extra stappen worden gezet voordat een definitief besluit volgt". In totaal wordt dus 6,3 miljard euro (voorwaardelijk) toegekend of gereserveerd.
Aan de digitalisering van het hoger onderwijs en het middelbaar beroepsonderwijs is met 560 miljoen euro het grootste bedrag toegekend, maar daarvan is 420 miljoen voorwaardelijk. Ook ontvangt het waterstofproject Groenvermogen II een grote investering: 500 miljoen euro, waarvan de helft voorwaardelijk.
Tweede ronde
870 miljoen euro wordt gereserveerd voor de Einstein Telescope, die zwaartekrachtgolven moet detecteren en bestuderen. Als dit Europese project aan de Belgisch-Duits-Nederlandse grensregio wordt toegekend, dan komt het mogelijk in aanmerking voor dit bedrag. Dit zal pas later blijken. Er wordt wel alvast 42 miljoen in de telescoop geïnvesteerd, waarmee het project het bod verder kan voorbereiden.
Het gaat om een tweede ronde van investeringen uit het Nationaal Groeifonds, ook wel het Wopke-Wiebesfonds genoemd naar de voorgangers van Adriaansens en minister Sigrid Kaag van Financiën. De commissie-Dijsselbloem boog zich over 35 projecten. "We zijn ook kritisch geweest," zegt Dijsselbloem. De voorstellen telden eigenlijk op tot 12 miljard euro. Zeven projecten zijn afgekeurd, anderen zijn slechts "ten dele goedgekeurd".
Partijen die geld krijgen, reageren verheugd. "We kunnen nu honderden start-ups, onderzoekers, producenten en innovators ondersteunen", zo klinkt het bijvoorbeeld bij PhotonDelta, een initiatief op het gebied van chiptechnologie. Alex Hekman, die bij ingenieursbureau Sweco gaat over klimaat en water, heeft een dubbel gevoel. Hij is heel blij dat er 110 miljoen euro gaat naar een voorstel van consortium NL2120, waarbij Sweco is betrokken. Maar de initiatiefnemers hadden eigenlijk 333 miljoen euro gevraagd van het fonds. Dat niet al het gevraagde geld is toegezegd, betekent dat sommige projecten voor het verbeteren van bijvoorbeeld de waterkwaliteit en leefbaarheid niet door kunnen gaan.
Meer uit Financieel
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland stopt met de export van vliegtuigbrandstof om tekorten te voorkomen na hevigere aanvallen van Oekraïne op Russische raffinaderijen. De olieverwerkingscapaciteit van Rusland zit daardoor op het laagste niveau in meer dan zestien jaar.
11 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten hebben een mogelijke maas in de exportbeperkingen van geavanceerde chips naar China na ongeveer een jaar gedicht. Bedrijven konden ondanks die restricties mogelijk alsnog 's werelds geavanceerdste chips van bijvoorbeeld Nvidia of AMD uitvoeren naar Chinese entiteiten buiten dat land.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group (UMG) behoorde maandag tot de grootste dalers in de AEX-index, met een min van 1,8 procent. Het muziekconcern, met bekende artiesten als Taylor Swift en Harry Styles, heeft het ongevraagde overnamebod van de Amerikaanse miljardair Bill Ackman verworpen. Volgens UMG is het bod van 56 miljard euro veel te laag.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Nederlands enige drijvende terminal voor vloeibaar aardgas (lng) blijft waarschijnlijk nog tot 2036 in de Eemshaven liggen. Eigenaren Gasunie en Vopak hebben hierover een zogeheten conditionele investeringsbeslissing genomen, nadat het kabinet onlangs al met de nodige toezeggingen kwam.
1 uur geledenTAIPEI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Maker van AI-chips en grafische processors Nvidia komt met een nieuwe chip die de dominantie van Intel in de pc-wereld moet doorbreken. Hiermee waagt het Amerikaanse concern, tegenwoordig de grote speler als het gaat om AI-chips, opnieuw een poging op de markt voor pc-processors. Een eerdere poging ruim tien jaar geleden mislukte.
2 uur geledenDE MEERN (ANP) - Nederlanders hebben de afgelopen maand iets minder hypotheken aangevraagd, meldt het Hypotheken Data Netwerk (HDN). Ondanks de afname was het op maart na de drukste maand van het jaar tot nu toe. Toen haalden veel mensen hun hypotheekaanvraag naar voren, omdat ze er rekening mee hielden dat de hypotheekrentes zouden stijgen door geopolitieke onrust.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De horeca heeft in het eerste kwartaal van dit jaar 2,2 procent meer omgezet dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De omzet van de sector laat daarmee al twintig kwartalen op rij een groei zien. Het laatste kwartaal waarin de omzet van de horeca kromp, was het eerste kwartaal van 2021 toen er nog coronamaatregelen golden. De omzetgroei in het eerste kwartaal van 2026 is wel de kleinste groei in de afgelopen vijf jaar.
2 uur geleden