Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

5 miljard aan investeringen uit Groeifonds in 28 projecten

5 miljard aan investeringen uit Groeifonds in 28 projecten

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet steekt 5 miljard euro uit het Nationaal Groeifonds in 28 projecten die moeten zorgen voor langdurige economische groei. Dat maakt minister van Economische Zaken Micky Adriaansens bekend. Het kabinet neemt het advies over van de beoordelingscommissie onder leiding van oud-bewindsman Jeroen Dijsselbloem.

Voor 3,7 miljard van de 5 miljard euro aan investeringen gelden nog aanvullende voorwaarden. Daarnaast is nog 1,3 miljard euro gereserveerd voor projecten die mogelijk in aanmerking komen, maar waarover nog geen besluit is genomen. Voor deze projecten "moeten nog extra stappen worden gezet voordat een definitief besluit volgt". In totaal wordt dus 6,3 miljard euro (voorwaardelijk) toegekend of gereserveerd.

Aan de digitalisering van het hoger onderwijs en het middelbaar beroepsonderwijs is met 560 miljoen euro het grootste bedrag toegekend, maar daarvan is 420 miljoen voorwaardelijk. Ook ontvangt het waterstofproject Groenvermogen II een grote investering: 500 miljoen euro, waarvan de helft voorwaardelijk.

Tweede ronde

870 miljoen euro wordt gereserveerd voor de Einstein Telescope, die zwaartekrachtgolven moet detecteren en bestuderen. Als dit Europese project aan de Belgisch-Duits-Nederlandse grensregio wordt toegekend, dan komt het mogelijk in aanmerking voor dit bedrag. Dit zal pas later blijken. Er wordt wel alvast 42 miljoen in de telescoop geïnvesteerd, waarmee het project het bod verder kan voorbereiden.

Het gaat om een tweede ronde van investeringen uit het Nationaal Groeifonds, ook wel het Wopke-Wiebesfonds genoemd naar de voorgangers van Adriaansens en minister Sigrid Kaag van Financiën. De commissie-Dijsselbloem boog zich over 35 projecten. "We zijn ook kritisch geweest," zegt Dijsselbloem. De voorstellen telden eigenlijk op tot 12 miljard euro. Zeven projecten zijn afgekeurd, anderen zijn slechts "ten dele goedgekeurd".

Partijen die geld krijgen, reageren verheugd. "We kunnen nu honderden start-ups, onderzoekers, producenten en innovators ondersteunen", zo klinkt het bijvoorbeeld bij PhotonDelta, een initiatief op het gebied van chiptechnologie. Alex Hekman, die bij ingenieursbureau Sweco gaat over klimaat en water, heeft een dubbel gevoel. Hij is heel blij dat er 110 miljoen euro gaat naar een voorstel van consortium NL2120, waarbij Sweco is betrokken. Maar de initiatiefnemers hadden eigenlijk 333 miljoen euro gevraagd van het fonds. Dat niet al het gevraagde geld is toegezegd, betekent dat sommige projecten voor het verbeteren van bijvoorbeeld de waterkwaliteit en leefbaarheid niet door kunnen gaan.

Meer uit Financieel

Wall Street scherpt recordstanden verder aan, Nvidia bij stijgers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag opnieuw met winsten de handelsdag uitgegaan. Daarmee zijn de recordstanden op Wall Street verder aangescherpt. Nvidia hoorde bij de stijgers met een plus van 6,3 procent, na de aankondiging van een nieuwe chip voor pc's door de grootste verkoper van AI-chips ter wereld.

1 uur geleden
McDonald's zet in op hogere kwaliteit voedsel in nieuwe strategie

CHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's wil meer kwaliteit gaan bieden. De fastfoodketen kondigde maandag een vernieuwde strategie aan, waarbij het bedrijf onder meer wil inzetten op luxere kipgerechten, aantrekkelijkere restaurants en nieuwe speeltuinen. Volgens topman Chris Kempczinski past dit in de brede verwachting van de consument die "meer eist voor zijn geld".

2 uur geleden
AI-bedrijf Anthropic dient aanvraag voor beursnotering VS in

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - AI-bedrijf Anthropic, bekend van chatbot Claude, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf is in een race met rivaal OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, om mogelijk nog dit najaar een debuut op Wall Street te kunnen maken.

4 uur geleden
Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan om dataverzameling

MIAMI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan vanwege de verzameling van gegevens van kinderen onder de 13 jaar. "Sam Altman (topman van OpenAI) en ChatGPT hebben de AI-race verkozen boven de veiligheid van kinderen", zei James Uthmeier, procureur-generaal van Florida, tijdens een persconferentie. "Ze hebben winst verkozen boven de publieke veiligheid. Dat pikken we hier in Florida niet."

4 uur geleden
Beurzen verliezen na communicatiestop Iran, AEX wel licht hoger

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger gesloten. Beleggers verwerkten onder meer het bericht dat Iran de communicatie met de Verenigde Staten staakt om de situatie in Libanon. De onderhandelingen met de Amerikanen zouden stilliggen totdat de VS de Iraanse eis van een volledig staakt-het-vuren in zowel Gaza als Libanon inwilligen. Ook zinspeelt het land op een zeeblokkade in de zeestraat Bab el Mandeb, aan de Rode Zee, hetzelfde als wat het al tijden met de Straat van Hormuz doet.

5 uur geleden
Frankrijk weert Israël van belangrijke wapenbeurs

TEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische overheid is niet welkom op de aanstaande grote wapenbeurs bij Parijs. Dat geldt ook voor sommige Israëlische defensiebedrijven, zegt het Israëlische ministerie van Defensie. Zij mogen alleen luchtverdedigingssystemen aan de man brengen op de zogeheten Eurosatory.

5 uur geleden
Werknemers en vrienden krijgen 5 procent van SpaceX bij beursgang

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX reserveert tot 5 procent van de aandelen voor bepaalde werknemers en familie en vrienden van leidinggevenden bij de komende beursgang. Dat staat in een aangepaste aanvraag van het bedrijf van Elon Musk. De verwachting is dat het bedrijf op 12 juni naar de beurs gaat.

6 uur geleden