
3M stijgt op Wall Street na schikking oordopjeszaak
NEW YORK (ANP) - 3M behoorde maandag tot de sterkste stijgers op de aandelenbeurzen in New York. Beleggers reageerden verheugd op mediaberichten dat het industrieconcern de rechtszaken over de verkoop van defecte gevechtsoordopjes aan het Amerikaanse leger zou hebben geschikt. Volgens persbureau Bloomberg zou 3M meer dan 5,5 miljard dollar willen betalen om de meer dan 300.000 rechtszaken op te lossen. Dat is bijna de helft minder dan door kenners werd gevreesd.
De rechtszaken tegen 3M werden aangespannen vanwege beschuldigingen dat de oordopjes het gehoor van militairen onvoldoende zouden beschermen. Eerder probeerde het concern nog onder de claims uit te komen door uitstel van betaling aan te vragen voor het onderdeel dat de oordopjes had gemaakt. Een rechter stak daar echter een stokje voor. Het aandeel werd maandag 5,7 procent hoger gezet.
De algehele stemming op Wall Street was opnieuw positief, na de stevige koerswinsten op vrijdag. Die volgden op de toespraak van Jerome Powell. De Amerikaanse centralebankpresident liet vrijdag tijdens de jaarlijkse bijeenkomst in Jackson Hole weten dat de inflatie in de Verenigde Staten nog altijd te hoog is, maar dat de Federal Reserve "voorzichtig te werk" zal gaan bij eventuele verdere verhogingen van de rente. De Fed zal zich daarbij laten leiden door de macro-economische gegevens die voor de rentevergadering in september naar buiten komen.
Driedaagse bezoek
Beleggers kijken deze week dan ook uit naar nieuwe gegevens over de Amerikaanse arbeidsmarkt, die vrijdag verschijnen. Bij een sterk banencijfer zou de Fed namelijk geneigd kunnen zijn de rente verder te verhogen om de prijsstijgingen af te remmen.
Ook werd gelet op het driedaagse bezoek van de Amerikaanse minister van Handel Gina Raimondo aan Beijing en Shanghai. Raimondo spreekt in China met leiders uit de politiek en de zakenwereld om de handelsbetrekkingen tussen de twee grootste economieën ter wereld aan te zwengelen.
Taxidienst
De Dow-Jonesindex noteerde kort na aanvang van de handel 0,6 procent hoger op 35.568 punten. De brede S&P 500 won 0,7 procent op 4436 punten en techgraadmeter Nasdaq klom 0,9 procent tot 13.718 punten.
Xpeng steeg 2,2 procent na een deal met de Chinese taxidienst Didi. De Chinese fabrikant van elektrische auto's, die ook een beursnotering heeft in New York, koopt de dochteronderneming van Didi die elektrische auto's ontwerpt voor ruim 740 miljoen dollar. Ook gaan de twee bedrijven samenwerken om volgend jaar een nieuw elektrisch automerk te lanceren.
Bezwaren voorlopig opgeschort
Horizon Therapeutics klom 5,7 procent. De Amerikaanse toezichthouder FTC heeft zijn bezwaren tegen de verkoop van het biotechbedrijf aan zijn branchegenoot Amgen voorlopig opgeschort. Amgen noteerde een plusje van 0,2 procent.
De euro was 1,0815 dollar waard, tegen 1,0788 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,5 procent meer op 80,20 dollar. Brentolie werd 0,3 procent duurder op 84,77 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTELVEEN (ANP) - Het verbod van de rechter in Amsterdam van een staking van KLM-grondpersoneel op Schiphol komende woensdagmiddag is "positief voor alle passagiers die volgende week woensdag met ons reizen en voor KLM als bedrijf". Dat meldt de luchtvaartmaatschappij in een reactie. "We kunnen nu onze operatie veilig blijven uitvoeren."
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Grondpersoneel van KLM mag aanstaande woensdagmiddag niet acht uur lang staken, oordeelt de kortgedingrechter in Amsterdam. Daarmee gaat de rechter mee in het betoog van zowel KLM als Schiphol dat de door vakbonden FNV en CNV aangekondigde actie te veel veiligheidsrisico's met zich meebrengt.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Martijn Snoep is herbenoemd als bestuursvoorzitter van de Autoriteit Consument & Markt (ACM). De ministerraad heeft ingestemd met zijn herbenoeming die per 1 september ingaat. Snoep vormt samen met bestuursleden Manon Leijten en Martijn Ridderbos het bestuur van de toezichthouder.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met verlies het weekend ingegaan. Beleggers moesten het doen zonder richting uit Wall Street omdat de Amerikaanse aandelenmarkten dicht zijn voor de viering van Onafhankelijkheidsdag in de Verenigde Staten. Handelaren deden het verder voorzichtig aan nu de deadline voor de invoering van de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump steeds dichterbij komt.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil de financieringsinstellingen Invest-NL en Invest International onder één dak brengen. De samenvoeging, waar al op werd voorgesorteerd in het regeerprogramma, moet een organisatie opleveren met meer schaalgrootte en slagvaardigheid. Dat schrijven de ministers Eelco Heinen (Financiën, VVD), Vincent Karremans (Economische Zaken, VVD) en Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) en staatssecretaris Hanneke Boerma (Buitenlandse Handel, NSC) aan de Tweede Kamer.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Schiphol waarschuwt dat de aangekondigde staking van KLM-grondpersoneel komende woensdag tot "onaanvaardbare risico's" leidt. Volgens een advocaat van Schiphol heeft de luchthaven de plannen van de vakbonden geanalyseerd. Daaruit is onder meer naar voren gekomen dat de parkeerplekken voor vliegtuigen aan de gates kunnen vollopen.
12 uur geledenWENEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Oliekartel OPEC+ gaat zaterdag waarschijnlijk besluiten de olieproductie in augustus opnieuw te verhogen, met 411.000 vaten per dag. Dat meldden bronnen bij de OPEC+ aan persbureau Reuters. Die onlinevergadering zou eigenlijk op zondag plaatsvinden, maar zou zijn vervroegd naar zaterdag.
12 uur geleden