18 maanden hoogste straf helpers aanslag Parijs, vier vrijspraken
BRUSSEL (ANP) - De Brusselse correctionele rechtbank heeft van veertien vermeende helpers van de aanslagplegers in Parijs eind 2015 er twee veroordeeld tot onvoorwaardelijke gevangenisstraf, van respectievelijk 18 maanden en 35 dagen. Twee krijgen 30 en 36 maanden voorwaardelijk en een vijfde een taakstraf van 100 uur; vier zijn vrijgesproken.
Twee van de veertien zijn mogelijk als IS-strijder in Syrië omgekomen en zijn bij verstek wel schuldig verklaard maar krijgen vanwege eerdere veroordelingen geen bijkomende celstraf opgelegd. Het tweetal had volgens justitie coördinerende rollen bij de aanslagen op 13 november 2015 door drie commando's van negen mannen op verschillende plaatsen in de Franse hoofdstad. De andere drie krijgen een proeftermijn waarna mogelijk nog straf wordt uitgedeeld.
De meeste van de veertien hebben volgens de rechtbank wel een rol gespeeld bij de voorbereidingen en de nasleep van de terreuraanslagen in de Franse hoofdstad, maar niet per se willens en wetens. In sommige gevallen is er geen bewijs dat ze van tevoren van de aanslagen afwisten. Velen waren een vriend of kennis van de enige overlevende van de aanslag, Salah Abdeslam, of een van de andere daders en verleenden allerlei hand- en spandiensten. Mede dankzij hen kwamen de aanslagplegers aan papieren, geld, vervoer en onderdak en werd bijvoorbeeld de terugrit van Parijs naar Brussel geregeld.
Op 22 maart 2016 sloeg de terreurcel ook toe op de nationale Belgische luchthaven in Zaventem en in de metro in Brussel. Daarbij vielen 32 doden. Het proces daarover start midden oktober in Brussel.
Het proces in Brussel over de aanslagen in Parijs liep parallel aan het hoofdproces in Parijs, waar Abdeslam woensdag tot een levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld. Hij kan nooit meer vrijkomen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft ingestemd met een begroting die de gedeeltelijke shutdown in het land moet beëindigen. De begroting die leidde tot de impasse ligt nu voor bij president Trump.
20 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De voorgenomen gesprekken tussen de VS en Iran deze week gaan door. Dat zegt Witte Huis-woordvoerder Karoline Leavitt. De twee landen, waartussen de spanningen de voorbije weken flink zijn opgelopen, treffen elkaar volgens planning vrijdag in Istanbul.
31 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse politie begint een onderzoek naar de opgestapte Labour-politicus Peter Mandelson (72) en zijn contact met Jeffrey Epstein, schrijven Britse media als The Guardian en de BBC. In vrijdag vrijgegeven documenten zitten aanwijzingen dat Mandelson gevoelige informatie zou hebben doorgespeeld aan de omstreden Amerikaanse investeerder over de financiële crisis van 2008.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bij het proces in Frankrijk tegen de uiterst rechtse politicus Marine Le Pen is ook in hoger beroep geëist dat ze vijf jaar geen openbaar ambt mag bekleden. Dat betekent onder meer dat ze zich niet kandidaat kan stellen voor verkiezingen. Le Pen wil meedoen aan de Franse presidentsverkiezingen volgend jaar.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De VS hebben een Iraanse drone neergeschoten. Dat melden Reuters en AFP op basis van een woordvoerder van het militair commando in de regio, Tim Hawkins. Het onbemande toestel zou volgens CENTCOM een Amerikaans vliegdekschip in de Arabische Zee "op agressieve wijze" zijn genaderd.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO is begonnen aan de voorbereidingen voor een militaire missie in het Noordpoolgebied, waar ook Groenland ligt. Die gaat Arctic Sentry (Noordpoolschildwacht) heten, laat de hoogste commandant van de alliantie weten.
3 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - Twee jonge Zweden zijn in Denemarken veroordeeld voor de aanslag in oktober 2024 op de Israëlische ambassade in de Deense hoofdstad Kopenhagen. Een 18-jarige kreeg twaalf jaar gevangenisstraf en een 21-jarige veertien jaar. Zij waren schuldig bevonden aan terrorisme.
3 uur geleden