Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

18 maanden hoogste straf helpers aanslag Parijs, vier vrijspraken

18 maanden hoogste straf helpers aanslag Parijs, vier vrijspraken

BRUSSEL (ANP) - De Brusselse correctionele rechtbank heeft van veertien vermeende helpers van de aanslagplegers in Parijs eind 2015 er twee veroordeeld tot onvoorwaardelijke gevangenisstraf, van respectievelijk 18 maanden en 35 dagen. Twee krijgen 30 en 36 maanden voorwaardelijk en een vijfde een taakstraf van 100 uur; vier zijn vrijgesproken.

Twee van de veertien zijn mogelijk als IS-strijder in Syrië omgekomen en zijn bij verstek wel schuldig verklaard maar krijgen vanwege eerdere veroordelingen geen bijkomende celstraf opgelegd. Het tweetal had volgens justitie coördinerende rollen bij de aanslagen op 13 november 2015 door drie commando's van negen mannen op verschillende plaatsen in de Franse hoofdstad. De andere drie krijgen een proeftermijn waarna mogelijk nog straf wordt uitgedeeld.

De meeste van de veertien hebben volgens de rechtbank wel een rol gespeeld bij de voorbereidingen en de nasleep van de terreuraanslagen in de Franse hoofdstad, maar niet per se willens en wetens. In sommige gevallen is er geen bewijs dat ze van tevoren van de aanslagen afwisten. Velen waren een vriend of kennis van de enige overlevende van de aanslag, Salah Abdeslam, of een van de andere daders en verleenden allerlei hand- en spandiensten. Mede dankzij hen kwamen de aanslagplegers aan papieren, geld, vervoer en onderdak en werd bijvoorbeeld de terugrit van Parijs naar Brussel geregeld.

Op 22 maart 2016 sloeg de terreurcel ook toe op de nationale Belgische luchthaven in Zaventem en in de metro in Brussel. Daarbij vielen 32 doden. Het proces daarover start midden oktober in Brussel.

Het proces in Brussel over de aanslagen in Parijs liep parallel aan het hoofdproces in Parijs, waar Abdeslam woensdag tot een levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld. Hij kan nooit meer vrijkomen.

Meer uit Buitenland

Trump sluit staakt-het-vuren in Iran uit

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump sluit een bestand in Iran uit. Volgens hem zijn Israël en de Verenigde Staten aan de winnende hand in de oorlog en is er dus geen reden om te stoppen.

2 uur geleden
VS sturen 2500 extra mariniers naar Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten sturen 2500 extra mariniers naar het Midden-Oosten, meldden functionarissen aan persbureau Reuters. Het gaat om troepen die eventueel ook op land in Iran zouden kunnen worden ingezet, maar de functionarissen benadrukken dat daarover nog geen besluit is genomen.

6 uur geleden
Regering VS wil geld terug van Harvard-universiteit

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering probeert met een gerechtelijke procedure miljarden dollars federaal belastinggeld terug te krijgen van de gerenommeerde Universiteit van Harvard bij Boston.

6 uur geleden
Khamenei schuift aanvallen op Turkije en Oman af op Israël

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse leider Mojtaba Khamenei heeft ontkend dat zijn land verantwoordelijk is voor raket- en droneaanvallen op Turkije en Oman. Volgens hem zijn die aanvallen "onder valse vlag" opgezet door Israël, bedoeld om verdeeldheid in het Midden-Oosten te zaaien.

6 uur geleden
Levenslang voor Franse jihadist om genocide op Jezidi's

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse jihadist Sabri Essid is bij verstek veroordeeld tot levenslang voor zijn rol bij de misdaden van Islamitische Staat (IS) tegen de Jezidi-minderheid in Irak. Hij werd schuldig bevonden aan onder meer genocide en misdaden tegen de menselijkheid, omdat hij deel zou hebben genomen aan de handel in tot slaaf gemaakte Jezidi's.

7 uur geleden
Acteur Chuck Norris (86) overleden

HONOLULU (ANP/AFP) - Acteur Chuck Norris is op 86-jarige leeftijd overleden. Dat maakte zijn familie vrijdag bekend. Norris geldt als een van de grote actiehelden van de jaren tachtig.

8 uur geleden
Trump noemt bondgenoten 'lafaards' om Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op sociale media hard uitgehaald naar bondgenoten die niet bijdragen aan het heropenen van de Straat van Hormuz. Hij maakte ze in hoofdletters uit voor lafaards. "We zullen dit onthouden."

8 uur geleden