Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

18 maanden hoogste straf helpers aanslag Parijs, vier vrijspraken

18 maanden hoogste straf helpers aanslag Parijs, vier vrijspraken

BRUSSEL (ANP) - De Brusselse correctionele rechtbank heeft van veertien vermeende helpers van de aanslagplegers in Parijs eind 2015 er twee veroordeeld tot onvoorwaardelijke gevangenisstraf, van respectievelijk 18 maanden en 35 dagen. Twee krijgen 30 en 36 maanden voorwaardelijk en een vijfde een taakstraf van 100 uur; vier zijn vrijgesproken.

Twee van de veertien zijn mogelijk als IS-strijder in Syrië omgekomen en zijn bij verstek wel schuldig verklaard maar krijgen vanwege eerdere veroordelingen geen bijkomende celstraf opgelegd. Het tweetal had volgens justitie coördinerende rollen bij de aanslagen op 13 november 2015 door drie commando's van negen mannen op verschillende plaatsen in de Franse hoofdstad. De andere drie krijgen een proeftermijn waarna mogelijk nog straf wordt uitgedeeld.

De meeste van de veertien hebben volgens de rechtbank wel een rol gespeeld bij de voorbereidingen en de nasleep van de terreuraanslagen in de Franse hoofdstad, maar niet per se willens en wetens. In sommige gevallen is er geen bewijs dat ze van tevoren van de aanslagen afwisten. Velen waren een vriend of kennis van de enige overlevende van de aanslag, Salah Abdeslam, of een van de andere daders en verleenden allerlei hand- en spandiensten. Mede dankzij hen kwamen de aanslagplegers aan papieren, geld, vervoer en onderdak en werd bijvoorbeeld de terugrit van Parijs naar Brussel geregeld.

Op 22 maart 2016 sloeg de terreurcel ook toe op de nationale Belgische luchthaven in Zaventem en in de metro in Brussel. Daarbij vielen 32 doden. Het proces daarover start midden oktober in Brussel.

Het proces in Brussel over de aanslagen in Parijs liep parallel aan het hoofdproces in Parijs, waar Abdeslam woensdag tot een levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld. Hij kan nooit meer vrijkomen.

Meer uit Buitenland

Afghanistan claimt vergeldingsaanvallen op Pakistan

KABUL (ANP/AFP/RTR) - Afghanistan zegt vergeldingsaanvallen te hebben uitgevoerd tegen Pakistan. Daarbij zouden meerdere uitvalsbases in het grensgebied in dat land zijn ingenomen, aldus Afghaanse overheidsfunctionarissen. Pakistan zegt op zijn beurt "zonder aanleiding" te zijn aangevallen en stelt dat zijn leger "onmiddellijk" heeft teruggeslagen.

5 minuten geleden
Tsjechië neemt afstand van NAVO-afspraak hoger defensiebudget

PRAAG (ANP/RTR) - De nieuwe Tsjechische regering neemt afstand van de verhoging van de defensie-uitgaven die de NAVO-landen hebben afgesproken. Tsjechië bezuinigt juist op defensie en is "zeker niet" op weg om de NAVO-norm te halen, zegt premier Andrej Babis.

31 minuten geleden
Trump mag van rechter door met bouw balzaal Witte Huis

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump mag van de rechter doorgaan met de bouw van een balzaal aan het Witte Huis. Een erfgoedorganisatie had een rechtszaak aangespannen, maar de rechter ziet geen reden om de bouw te blokkeren.

35 minuten geleden
EU-bureau fraudebestrijding gaat onderzoek doen naar Mandelson

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft aan het Europees Bureau voor fraudebestrijding OLAF gevraagd onderzoek te doen naar voormalig Eurocommissaris Peter Mandelson. "Gezien de omstandigheden en de aanzienlijke hoeveelheid openbaar gemaakte documenten heeft de Europese Commissie OLAF verzocht de zaak te onderzoeken", laat een woordvoerder van de Europese Commissie weten.

55 minuten geleden
Hillary Clinton zegt geen informatie te hebben over Epstein

CHAPPAQUA (ANP) - Hillary Clinton zegt geen informatie te hebben over de misdaden van de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. De voormalige first lady van de Verenigde Staten getuigt donderdag achter gesloten deuren voor een parlementaire onderzoekscommissie en plaatste vlak voor het begin haar openingsverklaring op X.

1 uur geleden
Onbekende drone neergehaald bij Frans vliegdekschip

MALMÖ (ANP/AFP) - Zweden heeft een "verdachte" drone neergehaald in de buurt van het Franse vliegdekschip dat Zweden bezoekt. De besturing van de onbekende drone is verstoord, zegt de Zweedse krijgsmacht. Defensieminister Pål Jonson verdenkt volgens Zweedse media Rusland.

1 uur geleden
Rusland wil Telegram mogelijk begin april blokkeren

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische autoriteiten willen de populaire berichtenapp Telegram mogelijk vanaf begin april blokkeren, meldt het Russische nieuwsmedium RBC. Het land noemt de app een platform voor illegale en extremistische inhoud.

2 uur geleden