Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Zzp'ers in mkb het hardst geraakt door coronacrisis'

'Zzp'ers in mkb het hardst geraakt door coronacrisis'

ZOETERMEER (ANP) - Van alle ondernemers in het midden- en kleinbedrijf (mkb) worden zelfstandigen zonder personeel (zzp'ers) het hardst geraakt door de coronacrisis, blijkt uit een enquête van onderzoeksbureau Panteia. Zzp'ers verwachten het grootste omzetverlies over de maanden maart en april en kunnen het minst gebruikmaken van overheidssteun in vergelijking met de kleine en de grote mkb'ers.

Panteia ondervroeg ruim 7000 ondernemers, waarvan 66 procent meldde een lagere omzet te verwachten over de maanden maart en april in vergelijking met vorig jaar. De zzp'ers onder hen vangen schijnbaar de hardste klappen. Zij hebben de minste mogelijkheden om kosten te besparen, komen vaak niet in aanmerking voor overheidssteun en verwachten over maart en april een omzetdaling van respectievelijk 67 en 71 procent. Bij de kleine mkb'ers is dat 53 en 60 procent. De grote mkb'ers verwachten respectievelijk 44 en 50 procent lagere omzetten.

Twee derde, exclusief de zzp'ers, probeert kosten te besparen. Een derde doet dat door minder producten of diensten in te kopen. 40 procent geeft aan minder of geen flexibele arbeidskrachten meer in te zetten. Iets meer dan een tiende heeft bij de bank extra financiële ruimte geregeld. 5 procent van de bevraagde mkb'ers is overgegaan tot het ontslaan van personeel.

Steunregelingen

Belastinguitstel en de Noodmaatregel Overbrugging Werkgelegenheid (NOW), waarmee de overheid een groot deel van de loonkosten vergoedt, zijn de meest gebruikte steunregelingen van de overheid. In beide gevallen maakt ongeveer 40 procent van de ondervraagde ondernemers daar gebruik van. Een kwart deed een beroep op de Tegemoetkoming Ondernemers Getroffen Sectoren (TOGS), waarmee ondernemers die direct geraakt worden door de overheidsmaatregelen tegen het nieuwe coronavirus 4000 euro vergoeding kunnen aanvragen. Twaalf procent van de respondenten heeft een beroep gedaan op de regelingen voor zzp'ers.

Maar liefst 85 procent heeft nog geen contact opgenomen met de bank. Mkb'ers met grote bedrijven doen dat vaker dan hun collega's met een kleiner bedrijf. Van de bedrijven met meer dan 50 werknemers heeft ongeveer de helft contact gehad met de bank over enige vorm van steun. Dat contact verloopt niet altijd naar tevredenheid van ondernemers. Hoewel ongeveer de helft tevreden is, is een kwart van de ondernemers die contact hebben gehad met hun bank dat niet.

Mkb'ers uit de sectoren reisbemiddeling, horeca en non-food landbouw lijden het grootste omzetverlies. Bij financiële dienstverleners, ondernemers in de bouw, advocaten en accountants valt de schade enigszins mee.

Meer uit Financieel

IMF verhoogt verwachtingen voor Nederland en wereldeconomie

BANGKOK (ANP) - De Nederlandse economie groeit dit jaar waarschijnlijk beduidend harder dan gedacht. Dat voorspelt het Internationaal Monetair Fonds (IMF), dat in nieuwe ramingen ook zijn prognose voor Duitsland en de wereldeconomie als geheel heeft verhoogd. Volgens IMF-hoofdeconoom Silvana Tenreyro laat de wereldeconomie veerkracht zien na de grote verstoring van de energiemarkten door de uitbraak van de oorlog tegen Iran begin dit jaar.

1 uur geleden
Wall Street terughoudend in aanloop naar kwartaalcijfers

NEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street deden het aan het begin van de nieuwe handelsweek voorzichtig aan, na de koerswinsten van vorige week. Ze stelden zich terughoudend op in aanloop naar kwartaalcijfers van grote banken als JP Morgan Chase, Citigroup en Morgan Stanley deze week. Er zijn ook belangrijke cijfers uit de chipsector op komst. Zowel chipmachinemaker ASML als de grote Taiwanese chipfabrikant TSMC delen hoe het afgelopen kwartaal is verlopen. De beurshandel in New York stond maandag ook onder druk door een stijging van de olieprijzen.

7 uur geleden
CNV: chaos in winkels Albert Heijn door IT-problemen

DEN HAAG (ANP) - Door problemen met de IT-systemen is het momenteel chaos in de winkels van Albert Heijn, zegt Jacqueline Twerda, vakbondsvrouw bij CNV. Volgens haar zijn medewerkers momenteel vooral bezig met het plakken van prijsstickers op de schappen, omdat de vermelde prijzen in de winkel regelmatig niet kloppen. De IT-systemen zijn naar verwachting pas dinsdagmiddag weer in de lucht, hoorde Twerda van medewerkers.

9 uur geleden
Meta wil brillen met camera niet van de markt halen ondanks ophef

MENLO PARK (ANP) - Meta is niet van plan om zijn AI-brillen van de markt te halen ondanks de ophef over deze brillen met camera, ook wel gluurbrillen genoemd. Alex Himel, directeur van Meta's brillentak, heeft maandag in gesprek met Nederlandse journalisten gereageerd op de commotie, die hij op zichzelf niet verrassend vindt.

9 uur geleden
Politie: nog geen strafbaar feit vastgesteld bij Albert Heijn

ZAANDAM (ANP) - De politie en Albert Heijn (AH) staan met elkaar in contact, nadat het bedrijf zondag te maken kreeg met een cybersecurityincident. Dat zegt een woordvoerder van de politie. "Tot op dit moment is nog geen strafbaar feit vastgesteld", aldus de politiezegsman.

10 uur geleden
Problemen moeder Albert Heijn beperken zich niet tot Nederland

ZAANDAM (ANP/RTR) - De IT-problemen bij het moederbedrijf van Albert Heijn beperken zich niet tot Nederland. Ook bij ketens van Ahold Delhaize in het buitenland doen diensten het niet of liggen websites eruit.

11 uur geleden
Lange wachttijden luchthavens door problemen grenscontrolesysteem

BRUSSEL (ANP) - De Europese luchthavenorganisatie ACI Europe en Airlines for Europe (A4E), de grootste brancheorganisatie van luchtvaartmaatschappijen in Europa, waarschuwen maandag opnieuw voor een falend nieuw digitaal grenscontrolesysteem. Hierdoor lopen de wachttijden bij de grenscontrole nog altijd op, wat leidt tot grote verstoringen voor passagiers, luchthavens en luchtvaartmaatschappijen in het Schengengebied.

11 uur geleden