Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zwitserse vredestop voor Oekraïne gedomineerd door afwezigen

Zwitserse vredestop voor Oekraïne gedomineerd door afwezigen

BÜRGENSTOCK (ANP) - In Zwitserland begint een tweedaagse vredestop voor Oekraïne. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky hoopt daar steun te vergaren voor zijn visie over hoe de oorlog met Rusland beëindigd moet worden. Er komen delegaties van zeker negentig landen en organisaties, maar vooraf ging het vooral over de landen en leiders die er niet zullen zijn.

Allereerst Rusland: een van de twee strijdende partijen in deze oorlog, maar niet uitgenodigd voor de top. Zwitserland zegt dat het bereid was om dat wel te doen, maar dat de Russen herhaaldelijk hebben aangegeven "dat ze niet geïnteresseerd zijn in deelname". Daarom is geen uitnodiging gestuurd. Het Kremlin heeft de top "nutteloos" genoemd.

Ook China ziet daarom niets in de vredestop, die wordt georganiseerd in Bürgenstock, aan het Vierwoudstrekenmeer. Beijing zegt dat de top niet "voldoet aan China's voorwaarden". Zelensky sprak zijn teleurstelling uit over het ontbreken van de Chinezen en beschuldigde hen er ook meteen van druk te zetten op andere landen om de vredestop niet bij te wonen. Beijing ontkent andere landen aan te sporen om weg te blijven uit Zwitserland.

Oekraïne en Zwitserland zeggen dat Rusland wel uitgenodigd kan worden bij mogelijke vervolgtoppen, omdat het land deel moet zijn van het vredesproces. De top van dit weekend moet daar het beginpunt voor zijn.

De laatste belangrijke afwezige is de Amerikaanse president Joe Biden, die donderdag en vrijdag nog wel in Italië was bij de G7-top. Zelensky vond het geen sterk signaal dat de Amerikaanse leider niet komt. Biden stuurt zijn vicepresident Kamala Harris.

Een aantal grote Europese leiders is wel aanwezig in Bürgenstock. Zo zijn de Britse premier Rishi Sunak, de Franse president Emmanuel Macron en de Duitse bondskanselier Olaf Scholz er en ook de Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen en de Italiaanse premier Giorgia Meloni reizen naar Zwitserland. Landen als India, Turkije en Hongarije sturen niet hun leiders, maar wel een delegatie. Namens Nederland gaat demissionair premier Mark Rutte.

Meer uit Buitenland

Iran laat bekende mensenrechtenadvocaat vrij

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft woensdag de bekende mensenrechtenadvocaat Nasrin Sotoudeh op borgtocht vrijgelaten. Haar dochter heeft dat bekendgemaakt. Sotoudeh werd op 1 april opgepakt.

47 minuten geleden
Brussel gaat lidstaten oproepen conversietherapie te verbieden

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat lidstaten oproepen conversietherapie te verbieden, maar komt zelf niet met een EU-verbod erop. Daarmee reageert het dagelijks bestuur van de EU op een petitie die ruim 1 miljoen keer is ondertekend om conversietherapie te verbieden in de 27 lidstaten.

48 minuten geleden
Onderzoek naar Farage voor niet aangeven miljoenendonatie

LONDEN (ANP) - Een waakhond van het Britse parlement begint een onderzoek naar Reform UK-leider Nigel Farage voor het accepteren van een grote donatie, meldt de BBC. Hij zou de gift van 5 miljoen pond (ruim 5,7 miljoen euro) niet hebben aangegeven.

1 uur geleden
Trump voor staatsbezoek aangekomen in China

BEIJING (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is in China aangekomen voor zijn staatsbezoek aan dat land. Hij spreekt later deze week met de Chinese president Xi Jinping.

2 uur geleden
Schoten gehoord bij senaat in de Filipijnen

MANILLA (ANP/RTR/AFP) - Bij de Filipijnse senaat zijn woensdag tientallen schoten gehoord. Het is niet direct duidelijk wat er aan de hand is. Mogelijk houdt het incident verband met senator Ronald Dela Rosa, die gezocht wordt door het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag.

2 uur geleden
Koning Charles: regering wil gelijkheid en EU-samenwerking

LONDEN (ANP) - De Britse koning Charles heeft in de King's Speech voor het parlement de plannen herhaald van premier Keir Starmer, die onder druk staat om af te treden. Charles zei namens de regering onder meer dat die zich in gaat zetten voor meer gelijkheid in het Verenigd Koninkrijk en dat het land de samenwerking met de EU weer meer moet gaan opzoeken.

2 uur geleden
Libanon meldt doden door Israëlische aanvallen

BEIROET (ANP/AFP) - Libanon meldt dat Israëlische aanvallen woensdag de levens hebben geëist van acht personen, onder wie twee kinderen. Bij de aanvallen werden auto's getroffen op een snelweg tussen de hoofdstad Beiroet en het zuiden van het land.

4 uur geleden