Zwitserse rechter vernietigt schorsing Chinese zwemmer Sun
LAUSANNE (ANP) - De dopingschorsing van acht jaar voor de Chinese zwemmer Sun Yang is door een Zwitserse rechtbank opgeheven. De zaak tegen de drievoudig olympisch kampioen is daarmee terugverwezen naar het internationale hof van sportarbitrage CAS. Dat tribunaal moet de zaak opnieuw beoordelen.
Yang werd in februari voor acht jaar geschorst door het CAS en het tribunaal volgde daarmee de straf die het mondiale dopingbureau WADA voor hem had bedacht. De zwemmer ging met succes in beroep tegen het vonnis bij de Zwitserse rechtbank. Hij maakte bezwaar tegen de voorzitter van het jurypanel van het CAS die hem had veroordeeld. Die zou in het openbaar anti-Chinese opmerkingen hebben gemaakt.
Het WADA bevestigde dat de Zwitserse rechtbank een bezwaar tegen de voorzitter had aanvaard. "We zullen stappen ondernemen om de zaak tegen Sun Yang weer krachtig te presenteren bij het CAS, waar het jurypanel dan een andere voorzitter heeft", luidde een verklaring van het antidopingbureau.
Weigering dopingcontrole
Het is nog niet bekend wanneer de zaak terugkeert bij het CAS. Tot die tijd is de schorsing van de zwemmer van tafel en behoort deelname aan de Olympische Spelen in Tokio ineens weer tot de mogelijkheden.
Sun, regerend wereld- en olympisch kampioen op de 200 meter vrije slag, weigerde in september 2018 mee te werken aan een onverwachte dopingcontrole. Leden van zijn begeleidingsstaf zouden zelfs bloedstalen met een hamer hebben vernietigd.
De mondiale zwembond FINA sprak Sun verrassend genoeg vrij vanwege "procedurefouten", maar WADA nam daar geen genoegen mee en eiste in een beroepszaak bij het CAS een schorsing van de Chinees, die in 2014 al eens drie maanden was verbannen uit het zwembad wegens overtreding van de dopingregels.
Ondanks het beroep mocht Sun in juli 2019 wel meedoen aan de WK. Tot ongenoegen van heel wat van zijn collega-zwemmers, die demonstratief weigerden om de Chinees op het podium te feliciteren nadat hij in Gwangju goud had gepakt op de 200 en 400 meter vrije slag.
Meer uit Sport
VAL GARDENA (ANP/AFP) - Skiër Marco Odermatt heeft voor de vijftigste keer een wereldbekerwedstrijd gewonnen. De 28-jarige Zwitser deed dat in Val Gardena, waar hij in de mist de snelste was op de afdaling.
4 uur geledenCAREZZA (ANP) - Snowboardster Michelle Dekker is bij de wereldbekerwedstrijd in Carezza in Italië als zevende geëindigd op de parallelreuzenslalom. De 29-jarige Nederlandse strandde in de kwartfinales tegen de Tsjechische Zuzana Maderova, die 0,45 seconden sneller was.
4 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Suzanne Schulting blijft er vertrouwen in hebben dat ze zich op het olympisch kwalificatietoernooi (OKT) kan plaatsen voor de Olympische Spelen van Milaan. De 28-jarige schaatsster van Team Essent slaagde er dit najaar niet in zich te kwalificeren voor de wereldbekerwedstrijden, maar denkt dat ze goed kan zijn als ze uitgerust is. "Het moet er alleen nog uitkomen in de wedstrijden."
6 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Joep Wennemars staat op het olympisch kwalificatietoernooi (OKT) op drie afstanden aan de start. De 23-jarige schaatser van Team Essent gaat ervan uit voldoende fit te zijn om in Thialf op de 500, 1000 en 1500 meter te starten in de laatste week van december.
7 uur geledenOTTAWA (ANP/RTR) - Wereldkampioen snowboarden op de slopestyle Liam Brearley kan in februari niet meedoen aan de Olympische Spelen. De 22-jarige Canadees liep in november tijdens een training een knie- en enkelblessure op en laat zich nu opereren.
8 uur geledenMONACO (ANP) - Max Verstappen rijdt vanaf komend seizoen in de Formule 1 met startnummer 3. Dat zegt de viervoudig wereldkampioen in een eindejaarsinterview met Viaplay.
9 uur geledenARNHEM (ANP) - Schaatsster Ireen Wüst heeft tijdens het Sportgala op sportcentrum Papendal de Fanny Blankers-Koen Carrièreprijs ontvangen. Die oeuvreprijs wordt jaarlijks uitgereikt aan een sporter met buitengewone verdiensten voor de Nederlandse sport.
22 uur geleden