Zwitserse rechter: Trafigura schuldig aan omkoping in Angola
BELLINZONA (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De federale rechtbank in Zwitserland heeft grondstoffenhandelaar Trafigura schuldig bevonden aan omkoping in Angola. Het bedrijf moet bijna 150 miljoen dollar aan boetes en compensatie betalen. Voormalig operationeel topman Mike Wainwright kreeg 32 maanden celstraf, waarvan twintig voorwaardelijk.
Trafigura valt onder de Nederlandse holding Trafigura Beheer. Het hoofdkantoor staat in Singapore, maar de belangrijkste handelsactiviteiten zijn in Genève. De zaak draaide om het omkopen van een hoge leidinggevende binnen het Angolese staatsoliebedrijf door Trafigura.
Tussen 2009 en 2011 betaalde het bedrijf meer dan 5 miljoen dollar aan steekpenningen. In ruil daarvoor kreeg het lucratieve oliecontracten die ongeveer 151 miljoen dollar opleverden. Wainwright zou toestemming hebben gegeven voor de omkoping. Hij heeft die beschuldigingen zelf altijd ontkend.
Tegen de uitspraak is nog beroep mogelijk tot aan het Zwitserse hooggerechtshof. Een dergelijke beroepsprocedure kan jaren duren. Tot die tijd blijft Wainwright op vrije voeten.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag verder omlaaggegaan. Beleggers bleven voorzichtig na de uitverkoop bij Amerikaanse chip- en techbedrijven een dag eerder. De beursgraadmeters op Wall Street leden daardoor de zwaarste koersverliezen in een maand tijd. Veel grote techbedrijven zijn dit jaar flink in waarde gestegen door het optimisme rond kunstmatige intelligentie (AI), maar beleggers twijfelen of de waarderingen niet te hard zijn opgelopen.
55 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Zwitserland heeft na de nodige vertraging ook een handelsovereenkomst gesloten met de Verenigde Staten. Volgens de Zwitsers daalt het Amerikaanse importtarief daardoor van 39 naar 15 procent.
1 uur geledenVELSEN-NOORD (ANP) - De drie energiecentrales van Vattenfall bij het terrein van Tata Steel Nederland komen begin volgend jaar definitief in handen van de staalfabrikant. De twee bedrijven hebben hierover een definitieve overeenkomst ondertekend.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De olieraffinaderij Zeeland Refinery bij Vlissingen komt niet stil te liggen door de Amerikaanse sancties tegen de Russische medeaandeelhouder Lukoil. Dat verzekert het Franse olieconcern TotalEnergies, dat voor 55 procent eigenaar is van de raffinaderij. Lukoil heeft de andere 45 procent in handen.
4 uur geledenZOETERMEER (ANP) - SnowWorld gaat samen met de Britse branchegenoot Snowcentres. Dat heeft de uitbater van skihallen vrijdag bekendgemaakt. De nieuwe groep telt twaalf locaties in vijf landen: Nederland, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, België en Frankrijk.
4 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse president Lee Jae Myung zei vrijdag dat Zuid-Korea en de Verenigde Staten het eens zijn geworden over samenwerking op het gebied van handel en veiligheid. Vorige maand ontmoette de leider van het Aziatische land de Amerikaanse president Donald Trump.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een meerderheid van de EU-lidstaten wil in de EU-begroting voor 2026 voldoende speelruimte houden voor onvoorziene gebeurtenissen. Het Europees Parlement voelt daar niet veel voor en wil nu al zoveel mogelijk budget vastleggen. De lidstaten en het parlement onderhandelen vrijdag om tot een definitief akkoord te komen.
4 uur geleden