Zwitserse politici willen via referendum kerncentrales behouden
GENÈVE (ANP/RTR) - Een groep Zwitserse politici probeert via een referendum te bewerkstelligen dat het Alpenland zijn kerncentrales behoudt. De actiegroep Stop Blackouts gaat vanaf komende week handtekeningen verzamelen om zo'n referendum af te dwingen.
Zwitserland besloot in 2017 om alle vijf de kernreactoren in het land te sluiten. Die beslissing volgde op de kernramp in het Japanse Fukushima na een tsunami. Inmiddels is al een reactor daadwerkelijk gesloten.
Stop Blackouts stelt dat kernenergie CO2-vrij en milieuvriendelijk is en dat Zwitserland dankzij de kerncentrales ook energiezekerheid had. Die staat nu op het spel, claimen de politici achter het initiatief. Zij willen dat in de grondwet wordt verankerd dat de regering in Bern verantwoordelijk wordt voor het garanderen van voldoende energie die afkomstig is "van een milieuvriendelijke manier van energieopwekking".
Om een referendum af te dwingen is in Zwitserland het ophalen van 100.000 handtekeningen binnen achttien maanden nodig. Het land heeft zo'n 8,5 miljoen inwoners, waardoor zo'n 1,2 procent van de bevolking de petitie moet ondertekenen. Het kan overigens jaren duren voordat een referendum is gehouden en een grondwetswijziging is gerealiseerd.
Komende week komt de Zwitserse regering met een plan om met eventuele energietekorten door de oorlog in Oekraïne om te gaan. Naar verwachting leunt dat plan sterk op vrijwillige stroombesparing door huishoudens. Zwitserland produceert meer stroom dan het land gebruikt, maar is in de winter afhankelijk van import uit buurlanden. In juli liet een hoge ambtenaar al weten dat er mogelijk stroomstoringen van telkens 4 uur in steeds wisselende gebieden nodig zijn als er in de winter tekorten ontstaan.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM wil de komende tijd onder de herbenoemde topvrouw Marjan Rintel sneller de kosten verlagen. In oktober werd al een kostenbesparingsprogramma van honderden miljoenen euro's aangekondigd, waarbij onder meer 250 kantoorbanen verdwenen. Met een volgende stap in die strategie moeten de kosten verder omlaag. Hoe dat gebeurt, wordt de komende maanden bekend.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een handelsdeal gesloten met India. Dit meldt president Donald Trump maandag op zijn socialemediaplatform Truth Social, na een gesprek met de Indiase premier Narendra Modi.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak en andere Europese graadmeters zijn maandag hoger gesloten. In de ochtend stonden er nog minnen op de borden, maar die werden gedurende de dag omgezet in winsten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten werken aan een miljardenfonds om voorraden aan te leggen van strategische aardmetalen. Zo wil de regering van president Donald Trump dat bedrijven minder vatbaar worden voor verstoringen in de toelevering vanuit andere landen, zoals China.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De Europese Unie ligt momenteel niet op schema om de grondstoffen te verkrijgen die nodig zijn om haar energie- en klimaatdoelen te halen, concludeert de Europese Rekenkamer (ERK).
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Cosmeticabedrijf Rituals heeft afgelopen jaar een recordomzet geboekt, mede dankzij de opening van honderden nieuwe winkels wereldwijd. De omzet kwam in het 25e jaar van het bestaan uit op 2,4 miljard euro, een groei van zo'n 16 procent ten opzichte van een jaar eerder.
3 uur geledenHOUTEN (ANP) - De failliete biologische plantenkwekerij Jongerius maakt een doorstart. Dit meldt de nieuwe eigenaar Larendael, de investerings- en ontwikkelingsmaatschappij van ondernemer Wim Beelen. Jongerius is volgens Larendael de grootste biologische plantenkwekerij van Nederland.
3 uur geleden