Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zwitserse politici willen via referendum kerncentrales behouden

Zwitserse politici willen via referendum kerncentrales behouden

GENÈVE (ANP/RTR) - Een groep Zwitserse politici probeert via een referendum te bewerkstelligen dat het Alpenland zijn kerncentrales behoudt. De actiegroep Stop Blackouts gaat vanaf komende week handtekeningen verzamelen om zo'n referendum af te dwingen.

Zwitserland besloot in 2017 om alle vijf de kernreactoren in het land te sluiten. Die beslissing volgde op de kernramp in het Japanse Fukushima na een tsunami. Inmiddels is al een reactor daadwerkelijk gesloten.

Stop Blackouts stelt dat kernenergie CO2-vrij en milieuvriendelijk is en dat Zwitserland dankzij de kerncentrales ook energiezekerheid had. Die staat nu op het spel, claimen de politici achter het initiatief. Zij willen dat in de grondwet wordt verankerd dat de regering in Bern verantwoordelijk wordt voor het garanderen van voldoende energie die afkomstig is "van een milieuvriendelijke manier van energieopwekking".

Om een referendum af te dwingen is in Zwitserland het ophalen van 100.000 handtekeningen binnen achttien maanden nodig. Het land heeft zo'n 8,5 miljoen inwoners, waardoor zo'n 1,2 procent van de bevolking de petitie moet ondertekenen. Het kan overigens jaren duren voordat een referendum is gehouden en een grondwetswijziging is gerealiseerd.

Komende week komt de Zwitserse regering met een plan om met eventuele energietekorten door de oorlog in Oekraïne om te gaan. Naar verwachting leunt dat plan sterk op vrijwillige stroombesparing door huishoudens. Zwitserland produceert meer stroom dan het land gebruikt, maar is in de winter afhankelijk van import uit buurlanden. In juli liet een hoge ambtenaar al weten dat er mogelijk stroomstoringen van telkens 4 uur in steeds wisselende gebieden nodig zijn als er in de winter tekorten ontstaan.

Meer uit Financieel

Winst energiebedrijf Vattenfall zakt na verkoop windprojecten

STOCKHOLM (ANP) - Energieleverancier Vattenfall heeft vorig jaar flink minder winst gemaakt, ondanks de gestegen gas- en elektriciteitsprijzen. Ook de omzet liep terug, meldt het Zweedse bedrijf in zijn resultaten.

1 uur geleden
Pandora kiest platinum om minder afhankelijk te zijn van zilver

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Sieradenmerk Pandora gaat producten met een platinumlaag aanbieden om minder afhankelijk te zijn van zilver, waarvan de prijs de afgelopen tijd sterk schommelt.

1 uur geleden
Trump wil zich niet bemoeien met overname Warner Bros. Discovery

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij zich niet moet bemoeien met de overname van Warner Bros. Discovery. Dat zei hij in een interview met NBC News. Netflix en Paramount Skydance willen Warner Bros. Discovery al langere tijd overnemen.

1 uur geleden
Kansspelautoriteit wil einde aan delen weddenschappen

DEN HAAG (ANP) - De Kansspelautoriteit (Ksa) wil een einde aan het delen van weddenschappen via bijvoorbeeld sociale media. Dit is een manier van reclame die ook bij kwetsbare groepen terecht kan komen en dat mag niet, stelt de Ksa. De toezichthouder roept aanbieders van onlinekansspelen daarom op te stoppen met de 'Deel je bet'-optie.

2 uur geleden
Shell daalt in AEX na tegenvallende resultaten

AMSTERDAM (ANP) - Shell stond donderdag bij de dalers op de Amsterdamse beurs. Het olie- en gasconcern zag de nettowinst flink stijgen in het vierde kwartaal van 2025 door opbrengsten uit de verkoop van onderdelen. Zonder die opbrengsten realiseerde Shell echter het zwakste kwartaalresultaat in bijna vijf jaar door de lagere olie- en gasprijzen. Het concern keert wel meer dividend uit en gaat opnieuw voor 3,5 miljard dollar aan eigen aandelen inkopen. Het aandeel verloor 2 procent.

2 uur geleden
Containervervoerder Maersk schrapt 1000 kantoorbanen

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense containerrederij A.P. Møller-Maersk gaat duizend kantoorbanen schrappen om de kosten te drukken. Dat komt neer op 15 procent van de functies binnen de ondersteunende afdelingen en minder dan 1 procent van het totale personeelsbestand.

2 uur geleden
Snapchat groeit in Nederland naar 6 miljoen gebruikers per maand

SANTA MONICA (ANP) - Het aantal maandelijks actieve gebruikers van de socialemedia-app Snapchat in Nederland is gegroeid naar meer dan 6 miljoen. Dat komt neer op ongeveer een op de drie Nederlanders, stelt een woordvoerder van de app, die vooral onder jongeren populair is.

3 uur geleden