Zwitserse parlementariërs stemmen in met redding Credit Suisse
BERN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Een van de twee kamers van het Zwitserse parlement heeft dinsdag financiële garanties in een reddingspakket van 109 miljard Zwitserse franken voor de bank Credit Suisse goedgekeurd. Dat is ruim 110 miljard euro. De kamer gaf met terugwerkende kracht groen licht voor het pakket tijdens een debat van drie dagen over de crisis bij de bank. De andere kamer moet nog instemmen met het pakket.
Credit Suisse raakte in financiële problemen na jaren van schandalen, verliezen en mislukkingen in risicobeheer. De bank dreigde failliet te gaan, maar werd vorige maand overgenomen door een andere grote Zwitserse bank, UBS.
Het Zwitserse parlement uitte dinsdag in het debat kritiek op het management van de grote bank Credit Suisse. Zo zei Hansjörg Knecht, een lid van de Zwitserse Volkspartij, dat "het leiderschap van Credit Suisse verantwoordelijkheid moet nemen voor zijn acties. Dat wordt niet alleen gedicteerd door eerlijkheid."
Banen schrappen
Knecht stelt daarnaast dat tienduizenden werknemers vrezen voor hun baan. Al voor de overname wilde Credit Suisse 9000 banen schrappen komende jaren. Mogelijk sneuvelen vanwege de overname nog meer banen.
"De juridische mogelijkheden tegen de verantwoordelijke bankiers en de mogelijkheden om bonussen terug te vorderen moeten zo volledig mogelijk worden benut" vindt partijleider van de liberalen Thierry Burkart.
Buitenspel gezet
Ook zijn parlementsleden niet blij dat ze buitenspel zijn gezet bij het sluiten van de deal. De overeenkomst werd ondertekend door een kleine groep parlementsleden, de rest had er niks over te zeggen. Afgelopen donderdag werd bekend dat de Zwitserse overheid onderzoek gaat doen naar het einde van Credit Suisse.
Het Zwitserse kabinet verdedigt in het debat zijn rol in de overname en stelt dat de bemoeienis van de overheid nodig was om te voorkomen dat de bank zou omvallen. Volgens de Zwitserse president Alain Berset zou het falen van Credit Suisse "rampzalige gevolgen" hebben. "De Bondsraad was verplicht om in te grijpen om de stabiliteit zowel in Zwitserland als internationaal te handhaven en om de economie te beschermen," zei hij.
Volgens de Zwitserse minister van Financiën Karin Keller-Sutter moet het land risico's nemen om wereldwijd een financieel centrum te blijven. Ze zegt dat liquiditeit van de bank al terugvloeit. Dit kan bijvoorbeeld contant geld zijn of bezittingen die snel kunnen worden omgezet in contant geld.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft landen binnen de Europese Unie al 22 miljard euro gekost. Dat becijfert het Jacques Delors Institute, een denktank in Parijs.
38 minuten geledenJERUSALEM (ANP) - Israël heeft de productie van het gasveld Karish hervat, meldt de energieminister van het land volgens The Times of Israel. Daarmee zijn de drie grote gasvelden voor de Israëlische kust weer in gebruik.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag licht lager geopend. Een dag eerder sprong de hoofdgraadmeter op het Damrak nog meer dan 3 procent omhoog door de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran en de sterke daling van de olieprijzen. Die gingen weer omhoog omdat Iran de Straat van Hormuz nog steeds afsluit voor de scheepvaart.
2 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De grote Japanse rederij Mitsui O.S.K. Lines (MOL) wacht nog even voordat ze weer schepen door de Straat van Hormuz laat varen. De rederij wil de details eerst grondig bestuderen, zei de topman in een interview met Bloomberg Television. De belangrijke zeestraat leek na zes weken weer open te gaan als onderdeel van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten, maar daar is nu toch onzekerheid over.
2 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - De Nederlandse Loterij kondigt een tweede rechtszaak aan tegen een aanbieder van een illegale goksite. De aanbieder van Staatsloterij en Lotto daagt de exploitanten en bestuurders achter onlinecasino Qbet voor de rechter. De Nederlandse Loterij wil dat die site op zwart gaat en ontoegankelijk blijft.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Het Amerikaanse entertainmentconcern Walt Disney is van plan om de komende weken tot duizend banen te schrappen, meldt The Wall Street Journal op basis van ingewijden. Onder meer de marketingafdeling wordt daardoor geraakt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De overheidsplannen om meer te investeren in defensie voeren de druk op de bouwcapaciteit van Nederland verder op. Kazernes, opslagplaatsen en oefenterreinen dingen om dezelfde aannemers, ingenieurs en installateurs die ook nodig zijn voor woningbouw, uitbreiding van het stroomnet en onderhoud aan bruggen en wegen. Daarmee vergroot de opgave vanuit het ministerie van Defensie de druk op een toch al krappe arbeidsmarkt in de bouwsector, meldt ABN AMRO in een nieuw rapport.
3 uur geleden