Zwitserse miljoenenboete en schadeclaim voor Glencore om omkoping
DEN HAAG (ANP) - Mijnbouwbedrijf Glencore moet in Zwitserland een miljoenenboete en een schadeclaim betalen voor omkoping. In Nederland liep ook een onderzoek naar het Zwitserse bedrijf, maar dat is gestopt omdat Glencore in eigen land wordt gestraft, meldt het Nederlandse Openbaar Ministerie (OM).
Glencore moet nu 2 miljoen Zwitserse frank betalen (omgerekend ruim 2,1 miljoen euro). Bovenop de boete komt een schadeclaim van 150 miljoen dollar (zo'n 137 miljoen euro).
Het bedrijf heeft volgens de Zwitserse autoriteiten niet genoeg gedaan om omkoping te voorkomen toen het mijnbouwlicenties kreeg in kobalt- en kopermijnen in de Democratische Republiek Congo. Daarbij zou Glencore een hooggeplaatste ambtenaar in dat land hebben omgekocht.
Onderzoek OM
"De strafbeschikking in Zwitserland maakt dat het voor Nederland niet meer aan de orde is Glencore te dagvaarden", aldus het OM. Het onderzoek naar de medeverdachten gaat wel door.
Glencore is "verheugd" dat de onderzoeken rond "zaken uit het verleden die zich meer dan dertien jaar geleden hebben voorgedaan" nu zijn afgerond. Dit zegt voorzitter Kalidas Madhavpeddi tegen persbureau Bloomberg.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt helemaal niet meer over Iran, ook nu het luchtruim weer is geopend. Het was doorgaans al niet gebruikelijk voor KLM om over Iran te vliegen, zegt een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij woensdag. Alleen bij de vlucht van Singapore naar Schiphol werd er weleens besloten het luchtruim te gebruiken, maar dat doet KLM nu ook niet meer.
5 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse economie is in 2025 voor het eerst in drie jaar gegroeid. De grootste economie van Europa is met 0,2 procent toegenomen, volgens voorlopige cijfers van het Duitse statistiekbureau Destatis.
6 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs heeft de AEX-index donderdag voor het eerst in de geschiedenis de 1000 puntengrens bereikt. De hoofdindex, die sinds vorig jaar bestaat uit de dertig grootste bedrijven op de Nederlandse beurs, tikte een niveau aan van 1009,69 punten. Dat is de hoogste stand ooit. De belangrijkste beursindex van Nederland begon 2026 op 951,29 punten en is daarmee in de eerste twee weken van het nieuwe jaar ruim 5 procent in waarde gestegen. In heel 2025 won de AEX meer dan 8 procent.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Fastned, een uitbater van laadstations voor elektrische auto's, heeft in het afgelopen kwartaal opnieuw een recordomzet geboekt. Het bedrijf opende in het vierde kwartaal van 2025 nieuwe laadstations en breidde bestaande locaties uit. Tijdens de vakantieperiode hebben meer mensen volgens Fastned hun voertuigen opgeladen en het bedrijf profiteerde van de aanhoudende groei van het aantal volledig elektrische voertuigen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De werkloosheid is in december voor de vierde maand op rij onveranderd gebleven, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Net als in september, oktober en november zat 4 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk. Dat is het hoogste niveau in vier jaar.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De groei in het aantal ondernemingen in Nederland was in ruim tien jaar niet zo laag, meldt de Kamer van Koophandel (KVK). Het aantal geregistreerde bedrijven steeg in 2025 met minder dan 1 procent ten opzichte van een jaar eerder. De KVK spreekt van "stagnatie van het ondernemerslandschap".
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - De groei in het aantal ondernemingen in Nederland was in ruim tien jaar niet zo laag, meldt de Kamer van Koophandel (KVK). Het aantal geregistreerde bedrijven steeg in 2025 met minder dan 1 procent ten opzichte van een jaar eerder. De KVK spreekt van "stagnatie van het ondernemerslandschap".
9 uur geleden