Zwitserse miljoenenboete en schadeclaim voor Glencore om omkoping
DEN HAAG (ANP) - Mijnbouwbedrijf Glencore moet in Zwitserland een miljoenenboete en een schadeclaim betalen voor omkoping. In Nederland liep ook een onderzoek naar het Zwitserse bedrijf, maar dat is gestopt omdat Glencore in eigen land wordt gestraft, meldt het Nederlandse Openbaar Ministerie (OM).
Glencore moet nu 2 miljoen Zwitserse frank betalen (omgerekend ruim 2,1 miljoen euro). Bovenop de boete komt een schadeclaim van 150 miljoen dollar (zo'n 137 miljoen euro).
Het bedrijf heeft volgens de Zwitserse autoriteiten niet genoeg gedaan om omkoping te voorkomen toen het mijnbouwlicenties kreeg in kobalt- en kopermijnen in de Democratische Republiek Congo. Daarbij zou Glencore een hooggeplaatste ambtenaar in dat land hebben omgekocht.
Onderzoek OM
"De strafbeschikking in Zwitserland maakt dat het voor Nederland niet meer aan de orde is Glencore te dagvaarden", aldus het OM. Het onderzoek naar de medeverdachten gaat wel door.
Glencore is "verheugd" dat de onderzoeken rond "zaken uit het verleden die zich meer dan dertien jaar geleden hebben voorgedaan" nu zijn afgerond. Dit zegt voorzitter Kalidas Madhavpeddi tegen persbureau Bloomberg.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Een aantal bedrijven sluit kantoren in Dubai of evacueert personeel, meldt persbureau AFP op basis van ingewijden. Onder andere de Amerikaanse bank Citi en consultancykantoren Deloitte en PwC ondernemen actie.
53 minuten geledenLONDEN (ANP) - International SOS, een organisatie die bedrijven helpt personeel in veiligheid te brengen, heeft sinds het uitbreken van de Iranoorlog meer dan duizend mensen geëvacueerd uit het Midden-Oosten. Dat gebeurde zowel over land als door de lucht. De organisatie verwacht dat meer evacuaties volgen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag vrijwel vlak gesloten. Daarmee kreeg de opleving van de AEX van een dag eerder geen duidelijk vervolg. Waar dalende olieprijzen toen nog voor optimisme op de aandelenbeurzen zorgden, nam de nervositeit weer toe toen energie weer duurder werd door de oorlog in het Midden-Oosten. Elders in Europa waren aanzienlijke verliezen te zien.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De strijd tussen het voormalige ledenparlement van FNV en het interim-bestuur van de vakbond krijgt een nieuw hoofdstuk. Oud-leden van het orgaan kondigden vorige maand aan in cassatie te gaan tegen een uitspraak van de ondernemingskamer, om zich te verzetten tegen een hervorming bij de bond. Maar ze hebben te weinig geld om daarvoor advies in te winnen. Daarom willen ze dat de ondernemingskamer het interim-bestuur opdraagt "alle nodige en mogelijke maatregelen" te treffen om de zaak alsnog mogelijk te maken, maakt het gerechtshof in Amsterdam bekend.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten overwegen de Nederlandse oliehandelaar Niels Troost van de sanctielijst te halen, meldt de Financial Times. Troost werd in december 2024 op de sanctielijst gezet omdat zijn bedrijf Paramount Energy and Commodities DMCC herhaaldelijk Russische olie boven de olieprijslimiet verhandelde.
3 uur geledenHAARLEM (ANP) - Huiseigenaren die bezwaar maken tegen de WOZ-waarde van hun huis, moeten goed letten op de tarieven van bezwaarbureaus. Volgens een reeks uitspraken bij de rechtbanken Noord-Holland en Zeeland-West-Brabant heeft een WOZ-bezwaarbureau veel te veel geld gevraagd voor het opstellen van taxatierapporten.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - Het Internationaal Energie Agentschap (IEA) bevestigt dat leden 400 miljoen vaten olie vrijgeven uit de noodreserves. Dat is de grootste vrijgave in de geschiedenis van de organisatie.
4 uur geleden