Zwitserse industrie krijgt oproep tot verminderen energieverbruik
BERN (ANP/BLOOMBERG) - Zwitserland waarschuwt grote bedrijven in de industrie dat ze deze winter misschien minder energie mogen verbruiken om grootschalige uitval van stroom te voorkomen, schrijft de Zwitserse krant NZZ am Sonntag. Grotere industriële bedrijven krijgen een brief van Ostral, de organisatie die in noodsituaties over de stroomvoorziening in het land gaat.
Ongeveer 30.000 bedrijven die elk meer dan 100.000 kilowattuur (kWh) stroom per jaar verbruiken krijgen een brief van de organisatie. Volgens de krant kunnen ze gevraagd worden om 10 tot 30 procent minder energie te verbruiken als sprake is van een tekort. Een gemiddeld Nederlands huishouden verbruikt ter vergelijking 2730 kilowattuur stroom per jaar.
In Europa zijn de laatste weken zorgen ontstaan over de lage energievoorraden van met name aardgas, waardoor energieprijzen in de hoogte zijn geschoten. Door het economische herstel van de coronacrisis is de vraag naar energie fors gestegen, maar het aanbod blijft daarbij achter. Sommige fabrieken in Europa hebben de productie al verminderd vanwege de hoge energieprijzen.
De Europese gasvoorraden zijn voor het eerst in tien jaar niet zo laag geweest op dit punt in het seizoen. Normaal gesproken zijn deze tegen deze tijd al goed gevuld. Ook in Nederland zijn de zogenoemde gasbergingen momenteel behoorlijk laag, zegt onderzoeksinstituut TNO.
Meer uit Financieel
ZOETERMEER (ANP) - Vrachtwagenchauffeurs passen hun rijgedrag al aan door de recordprijzen voor diesel. Dat is in lijn met het advies van Transport en Logistiek Nederland (TLN), al is de branchevereniging zich ervan bewust dat zo'n gedragsaanpassing tijd kost. Om op de korte termijn betalingsproblemen tegen te gaan, levert de optimalisering van de bandenspanning en het rijden met energiezuinigere banden volgens TLN grotere winst op.
49 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst aan de dag begonnen. De AEX toonde daarmee enig herstel na het forse verlies een dag eerder, toen zorgen over de aanhoudende gevechten in het Midden-Oosten veel aandelen lager zetten.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - Verzorgings- en voedingsmiddelenproducent Unilever bevestigt dat een ander bedrijf een overnamebod heeft gedaan op zijn divisie voor eten en drinken. Het gaat om een bod van de specerijenproducent McCormick.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Luchtvaartconcern Air France-KLM bereidt zich voor op mogelijke brandstoftekorten in delen van de wereld waar het naartoe vliegt. Door de Iranoorlog is de export van brandstoffen vanuit de Golfregio ernstig verhinderd, wat vooral Zuidoost-Aziatische landen raakt. De Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie houdt daarom rekening met problemen bij terugvluchten uit dat deel van de wereld, zei topman Ben Smith tegen de Financial Times.
5 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De landelijke adviesprijzen voor benzine en diesel aan de pomp zijn vrijdag verder gestegen door de oorlog in het Midden-Oosten. De adviesprijs voor een liter Euro95 staat volgens consumentencollectief UnitedConsumers nu op 2,565 euro. Dat was 2,543 euro een dag eerder.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bedrijven in Nederland hebben in januari 1, 4 procent minder geïnvesteerd dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarmee was het de vierde maand op rij van dalende investeringen. Er gingen vooral minder investeringen naar gebouwen, auto's en infrastructuur.
6 uur geledenPARIJS (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten veroorzaakt een grote energiecrisis, waarschuwt het Internationaal Energieagentschap (IEA). Zolang de oorlog aanhoudt, is het volgens de organisatie aan overheden en ook burgers in de rest van de wereld om de impact van de forse olie- en gasprijsstijgingen zoveel mogelijk te beperken. Het IEA raadt mensen bijvoorbeeld aan waar mogelijk vanuit huis te werken om brandstofkosten te drukken.
7 uur geleden