Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zwitserse farmaceut Novartis gaat Duits coronavaccin produceren

Zwitserse farmaceut Novartis gaat Duits coronavaccin produceren

TÜBINGEN (ANP) - De Zwitserse farmaceut Novartis gaat vaccins tegen het coronavirus van de Duitse biofarmaceut CureVac produceren. De twee bedrijven verwachten door de samenwerking dit jaar maximaal 50 miljoen doses te kunnen maken, die Novartis vanaf de zomer zegt te kunnen leveren. Volgend jaar moet de krachtenbundeling 200 miljoen doses opleveren.

Het coronavaccin van CureVac is nog niet goedgekeurd. Wel kijkt het Europees Geneesmiddelenbureau al mee met de lopende onderzoeken, om zo versneld een oordeel te kunnen vellen over het middel. De Europese Unie heeft al 225 miljoen doses van het CureVac-vaccin besteld, mits dat wordt goedgekeurd. Daarvan gaan er zo'n 8,7 miljoen naar Nederland.

Novartis is niet de enige farmaceut die vaccins gaat produceren voor CureVac. Eerder werd al bekend dat Bayer een vergelijkbare overeenkomst met de biofarmaceut had gesloten. Bayer verwacht pas in het vierde kwartaal van 2021 de eerste CureVac-vaccins te kunnen leveren, zei topman Werner Baumann in februari. In 2022 moet de samenwerking tussen Bayer en CureVac 160 miljoen doses opleveren.

Synthetisch materiaal

De inenting van CureVac werkt net als de al goedgekeurde middelen van Pfizer/BioNTech en Moderna met zogeheten mRNA. Via deze vaccins wordt synthetisch materiaal met dezelfde genetische code als de eiwitten van de kenmerkende uitsteeksels van het coronavaccin geïnjecteerd. Bepaalde cellen in het lichaam maken daardoor dezelfde eiwitten aan. Als reactie daarop maken mensen die zijn gevaccineerd ook antilichamen tegen het coronavirus aan.

CureVac is niet het enige bedrijf waarvoor Novartis coronavaccins maakt. In januari sloot het concern al een deal om te helpen bij de productie van het Pfizer/BioNTech-vaccin.

Meer uit Buitenland

Delen van Parijs getroffen door stroomstoring

PARIJS (ANP/RTR) - Delen van de Franse hoofdstad Parijs zijn donderdagochtend getroffen door een stroomstoring.

36 minuten geleden
EU-buitenlandchef mist concessies Rusland in vredesplan

BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas mist concessies van Rusland in het vredesplan van de VS en Rusland. In dat plan, waarover de Financial Times en nieuwssite Axios berichten, zou onder meer staan dat Oekraïne grondgebied moet opgeven en zijn leger moet halveren. "In deze oorlog is er één agressor en één slachtoffer, maar we hebben geen enkele concessie van Russische zijde gezien", zei Kallas voor de vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.

54 minuten geleden
Nog veel vermisten na aanval in westen van Oekraïne

KYIV (ANP) - In de Oekraïense stad Ternopil worden nog 22 personen vermist na een Russische aanval van een dag eerder. Het dodental staat inmiddels op 26, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.

58 minuten geleden
Leider Taiwan toont steun voor Japan met sushi-lunch

TAIPEI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Taiwanese president Lai Ching-te heeft steun getoond voor Japan door te lunchen met sushi. Dat gebeurde nadat China had aangekondigd Japanse visproducten in de ban te doen vanwege een diplomatiek conflict over Taiwan.

1 uur geleden
HRW: Israël beging oorlogsmisdaden bij uitzettingen op Westoever

NEW YORK (ANP/RTR) - De Israëlische uitzetting van tienduizenden Palestijnen uit drie vluchtelingenkampen op de Westelijke Jordaanoever begin 2025 komt neer op oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid, aldus Human Rights Watch. De organisatie roept op tot dringende internationale maatregelen om Israëlische functionarissen ter verantwoording te roepen en verdere misstanden te stoppen.

3 uur geleden
Witte Huis verdedigt Trumps harde uithalen tegen verslaggeefsters

WASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis heeft in een verklaring president Donald Trump verdedigd, nadat deze in twee incidenten verbaal hard had uitgehaald naar vrouwelijke verslaggevers van ABC News en Bloomberg.

3 uur geleden
UNICEF: wereldwijd leven 417 miljoen kinderen in armoede

NEW YORK (ANP) - Meer dan een op de vijf kinderen in lage- en middeninkomenslanden, oftewel 417 miljoen kinderen, leeft ernstig onder de armoedegrens op gebieden die cruciaal zijn voor hun gezondheid, ontwikkeling en welzijn. Dat staat in een rapport dat VN-kinderorganisatie UNICEF naar aanleiding van Wereldkinderdag heeft gepubliceerd.

6 uur geleden