Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zwitserse economie krimpt voor het eerst sinds 2023

Zwitserse economie krimpt voor het eerst sinds 2023

BERN (ANP/BLOOMBERG) - De Zwitserse economie is in het derde kwartaal van 2025 voor het eerst in meer dan twee jaar gekrompen. De krimp volgt op de hoge Amerikaanse importheffingen van 39 procent op Zwitserse goederen, die begin augustus werden ingevoerd.

Het Zwitserse bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, kromp volgens een eerste schatting in het afgelopen kwartaal met 0,5 procent ten opzichte van de voorgaande drie maanden. In het tweede kwartaal was nog sprake van een groei van 0,1 procent. Economen hadden voor het derde kwartaal gerekend op een krimp van 0,1 procent.

Vooral de chemische en farmaceutische sectoren hadden last van de hoge Amerikaanse heffingen. In de industrie als geheel was daardoor sprake van een krimp. Ook de dienstensector groeide minder dan gemiddeld. In het huidige kwartaal zal de Zwitserse economie mogelijk aantrekken. Het land sloot vorige week na enige vertraging een handelsovereenkomst met de Verenigde Staten. Het Amerikaanse importtarief daalt daardoor van 39 naar 15 procent.

Handelsdeal

Onder het handelsakkoord zullen Zwitserse bedrijven de komende drie jaar in totaal 200 miljard dollar in de VS investeren. Dat geld gaat naar onder meer de farmaceutische industrie en goudsmelterijen. Ook verlaagt Zwitserland importheffingen op onder meer industriële producten, vis en bepaalde landbouwproducten.

Producenten van voedingsmiddelen

De handelsdeal biedt met name verlichting voor Zwitserse fabrikanten van horloges, machines en precisie-instrumenten. Samen met producenten van voedingsmiddelen en chemicaliën werden zij volgens de Zwitserse centrale bank het zwaarst getroffen door de heffing van 39 procent.

De economische groei kan door de handelsovereenkomst ook enkele tienden van procenten hoger uitvallen. Het Zwitserse onderzoeksinstituut KOF uit Zürich schat dat de lagere heffing een groei zal betekenen die 0,3 tot 0,5 procentpunt hoger ligt dan onder de heffing van 39 procent.

Meer uit Financieel

VS slaan alarm over vermeende diefstal AI-kennis door China

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.

5 uur geleden
VS leggen Chinese raffinaderij sancties op om inkoop Iraanse olie

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.

7 uur geleden
Analisten: beleggers zien oorlog Midden-Oosten als koopkans

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.

9 uur geleden
Intel uitblinker op Wall Street dankzij sterke kwartaalresultaten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.

18 uur geleden
VS bevriezen 344 miljoen dollar aan cryptotegoeden om Iran-link

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.

19 uur geleden
VS en EU willen meer samenwerken voor winning kritieke mineralen

WASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.

21 uur geleden
Oliedienstverlener Baker Hughes: meer investeringen door oorlog

HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.

21 uur geleden