Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zwitserse bank Credit Suisse hield veel banden met nazi's geheim

Zwitserse bank Credit Suisse hield veel banden met nazi's geheim

ZÜRICH (ANP/BLOOMBERG/AFP/BELGA) - De Zwitserse bank Credit Suisse heeft tijdens eerder onderzoek informatie over steun aan de nazi's tijdens de Tweede Wereldoorlog achtergehouden. Dat is dit weekend naar buiten gebracht door een commissie in de Amerikaanse Senaat.

Bij een nieuwe studie zijn tienduizenden documenten ontdekt met nieuw bewijs van rekeninghouders die banden hadden met de partij van Adolf Hitler. Het gaat onder meer om vermeende tussenpersonen die nazi's hielpen goud te verbergen. Ook hielpen zij illegale transacties te verhullen om oorlogsmateriaal aan te schaffen en Joodse bezittingen te plunderen.

Credit Suisse, dat in 2023 moest worden gered door zijn Zwitserse rivaal UBS, stemde in 1998 al in met een schikking van 1,3 miljard dollar in rechtszaken aangespannen door Holocaustoverlevenden. Maar nu lijkt het erop dat de bank toen niet volledig open is geweest over de vroegere betrokkenheid met het naziregime.

Barofsky

Credit Suisse stemde in 2020 al in met een nieuw onderzoek naar de kwestie. Maar volgens de commissie in de Amerikaanse Senaat werd daarbij toen een "onnodig rigide en beperkte reikwijdte" gehanteerd. De bank weigerde tevens nieuwe aanwijzingen op te volgen. Ook beëindigde Credit Suisse in 2022 de samenwerking met Neil Barofsky, een onafhankelijk ombudsman die moest toezien op het onderzoek.

In 2023 werd Barofsky opnieuw aangenomen toen Credit Suisse door UBS werd overgenomen. UBS zegt zich in te zetten om alle voormalige nazi-gerelateerde rekeningen te tellen. De bank heeft ook laten weten dat de organisatie Barofsky "alle nodige hulp" zou bieden "zodat hij door middel van dit onderzoek licht kan blijven werpen op deze tragische periode in de geschiedenis".

Meer uit Financieel

Onlinewoonwinkel fonQ maakt doorstart onder Etrias

BOXTEL (ANP) - De failliete onlinewoonwinkel fonQ is weer actief onder de vleugels van de onlinegroep Etrias. Het platform, met een variëteit aan onlinespeciaalzaken onder zich, heeft zowel de handelsnaam als de webshop overgenomen.

1 uur geleden
Bedrijven positief over loonkloofwet, zorgen over uitvoerbaarheid

DEN HAAG (ANP) - Bedrijven zijn positief over het doel van het wetsvoorstel dat voor meer loontransparantie moet zorgen, maar waken tegelijkertijd voor de administratieve lasten daarvan. Dat blijkt uit een rondgang van het ANP.

1 uur geleden
Impact Iran-oorlog op wereldhandel vooralsnog beperkt, zegt CPB

DEN HAAG (ANP) - De impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de wereldhandel is vooralsnog beperkt gebleven, meldt het Centraal Planbureau (CPB). Volgens het instituut is de wereldhandel in maart, de eerste maand van de oorlog, met 2,1 procent afgenomen ten opzichte van de maand daarvoor.

1 uur geleden
ECB-voorzitter: inflatieverwachtingen op lange termijn stabiel

NICOSIA (ANP) - De energiecrisis drijft de inflatie op en zet de economie onder druk, maar de inflatieverwachtingen op de lange termijn blijven "grotendeels stabiel", zei president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde vrijdag in Nicosia.

2 uur geleden
FNV: ingrepen kabinet onnodig voor betaalbare sociale zekerheid

UTRECHT (ANP) - De ingrepen van het kabinet rond sociale zekerheid zijn niet nodig om bijvoorbeeld de AOW betaalbaar te houden. Dat stelt FNV na een analyse op basis van cijfers van onder andere het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

2 uur geleden
EU schort importtarieven kunstmeststoffen een jaar op

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben vrijdag ingestemd met het opschorten van importtarieven voor bepaalde kunstmeststoffen voor de duur van een jaar. Dat voorstel deed de Europese Commissie in januari.

2 uur geleden
VCP ziet oproep VNO-NCW-voorzitter als steun voor ultimatum

UTRECHT (ANP) - Vakcentrale VCP ziet oproepen van de nieuwe VNO-NCW-voorzitter Coen van Oostrom aan het kabinet als steun voor het ultimatum dat de organisatie samen met vakbonden FNV en CNV had gesteld. De bonden eisen dat het kabinet voor komende maandag plannen voor een snellere stijging van de AOW-leeftijd en bezuinigingen op de WIA en WW van tafel haalt.

3 uur geleden