Zwitserse bank Credit Suisse hield veel banden met nazi's geheim
ZÜRICH (ANP/BLOOMBERG/AFP/BELGA) - De Zwitserse bank Credit Suisse heeft tijdens eerder onderzoek informatie over steun aan de nazi's tijdens de Tweede Wereldoorlog achtergehouden. Dat is dit weekend naar buiten gebracht door een commissie in de Amerikaanse Senaat.
Bij een nieuwe studie zijn tienduizenden documenten ontdekt met nieuw bewijs van rekeninghouders die banden hadden met de partij van Adolf Hitler. Het gaat onder meer om vermeende tussenpersonen die nazi's hielpen goud te verbergen. Ook hielpen zij illegale transacties te verhullen om oorlogsmateriaal aan te schaffen en Joodse bezittingen te plunderen.
Credit Suisse, dat in 2023 moest worden gered door zijn Zwitserse rivaal UBS, stemde in 1998 al in met een schikking van 1,3 miljard dollar in rechtszaken aangespannen door Holocaustoverlevenden. Maar nu lijkt het erop dat de bank toen niet volledig open is geweest over de vroegere betrokkenheid met het naziregime.
Barofsky
Credit Suisse stemde in 2020 al in met een nieuw onderzoek naar de kwestie. Maar volgens de commissie in de Amerikaanse Senaat werd daarbij toen een "onnodig rigide en beperkte reikwijdte" gehanteerd. De bank weigerde tevens nieuwe aanwijzingen op te volgen. Ook beëindigde Credit Suisse in 2022 de samenwerking met Neil Barofsky, een onafhankelijk ombudsman die moest toezien op het onderzoek.
In 2023 werd Barofsky opnieuw aangenomen toen Credit Suisse door UBS werd overgenomen. UBS zegt zich in te zetten om alle voormalige nazi-gerelateerde rekeningen te tellen. De bank heeft ook laten weten dat de organisatie Barofsky "alle nodige hulp" zou bieden "zodat hij door middel van dit onderzoek licht kan blijven werpen op deze tragische periode in de geschiedenis".
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Aandelenhandelaren op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan bij het begin van de nieuwe drukke beursweek. Naast de geopolitieke spanningen kijken beleggers vooral uit naar het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank op woensdag. In Amsterdam komen onder meer chipmachinemaker ASML en bank ING met resultaten. Ook openen grote Amerikaanse techbedrijven als Microsoft, Apple, Tesla en Meta Platforms de boeken.
2 minuten geledenBRUSSEL (ANP/AFP/BLOOMBERG) - WhatsApp komt onder strengere controle van de EU te staan. De Europese Commissie heeft de openbare kanalenfunctie van de berichtendienst toegevoegd aan een lijst van socialemedia die vanwege hun grootte moeten voldoen aan strengere regels. Die gelden niet voor privéchats, maar alleen voor WhatsApp-kanalen. Dat zijn de openbare chats waar beheerders eenzijdig berichten, foto's en video's kunnen delen.
34 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag hoger begonnen. Beleggers deden het wel rustig aan en letten vooral op de Federal Reserve. De centrale bank begint dinsdag aan zijn tweedaagse rentevergadering. Het is de eerste vergadering dit jaar. Algemeen wordt verwacht dat de Fed de leenkosten in de grootste economie ter wereld onveranderd zal laten. Dat besluit zal naar verwachting leiden tot kritiek van president Donald Trump, die juist lagere rentetarieven wil voor Amerikanen.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM hervat dinsdag het vliegverkeer naar de Saudische steden Dammam en Riyadh. De luchtvaartmaatschappij annuleerde dit weekend veel vluchten naar steden in het Midden-Oosten. Vanwege de "geopolitieke situatie" besloten KLM en andere maatschappijen het luchtruim te mijden.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - India en de Europese Unie zijn klaar met de onderhandelingen over een vrijhandelsakkoord, meldt de Indiase handelssecretaris Rajesh Agrawal. De deal zou dinsdag ondertekend kunnen worden tijdens de EU-India-top.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tweedehands elektrische auto's zijn vorig jaar goedkoper geworden in Nederland. De gemiddelde prijs lag in 2025 op 34.600 euro, meldt het Europese onlineautoplatform AutoScout24 op basis van eigen gegevens. Dat is 8,7 procent goedkoper dan in 2024.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ACM keurt de overname van de overige aandelen van HEMA door de familie Van Eerd goed. Daarmee is een belangrijke horde genomen om de winkelketen volledig eigendom te maken van de familie achter supermarktketen Jumbo. De Belgische mededingingsautoriteiten en de ondernemingsraad moeten nog hun goedkeuring geven.
5 uur geleden