Zwitsers verwerpen voorstel om immigratie uit EU in te perken
ZÜRICH (ANP/RTR) - Zwitserse kiezers hebben zondag in een referendum met een ruime marge het voorstel van de rechtse Volkspartij verworpen om het vrije verkeer van werknemers tussen Zwitserland en EU-landen te beëindigen. 62 procent van de kiezers sprak zich uit tegen het voorstel.
Uit opiniepeilingen was al gebleken dat de meeste kiezers tegen het plan waren. Dat zou niet-EU-lid Zwitserland eenzijdige controle over immigratie hebben gegeven, maar de banden met de EU, de grootste handelspartner van het land, ernstig hebben verstoord. De Zwitserse Volkspartij (SVP) wil uit het akkoord met de Europese Unie over vrij verkeer van personen stappen. Ze wil dat de controle over immigratie terug in de handen van het land komt.
De SVP, de grootste fractie in het parlement, zegt dat de huidige liberale regeling gemiddeld 75.000 EU-burgers per jaar heeft aangetrokken, wat leidt tot overbevolking, stijgende huisvestingskosten en een overbelast welzijnssysteem. Maar tegenstanders van het plan vrezen dat het tekort aan geschoolde werknemers dan zal toenemen en de rijkdom van Zwitserland in gevaar komt.
Voortzetting
De voorzitter van de Europese Raad, Charles Michel, noemde de uitslag van het referendum op Twitter een "prachtige dag voor de relatie tussen de EU en Zwitserland". Hij zei uit te zien naar voortzetting van de nauwe samenwerking in het belang van een goede toekomst voor allen. Ursula von der Leyen, de voorzitter van de Europese Commissie, toonde zich evenzeer ingenomen met het resultaat.
De Zwitsers konden zich in het referendum ook uitspreken over andere kwesties. Zo was er ruime instemming met de invoering van twee weken vaderschapsverlof. Het voorstel voor 6 miljard Zwitserse frank (5,55 miljard euro) nieuwe gevechtsvliegtuigen aan te schaffen haalde het maar net, volgens de Neue Zürcher Zeitung met 8670 stemmen verschil.
Aanpassing van de jachtwet kreeg geen meerderheid. Dat is goed nieuws voor de wolf. De regering wilde het afschieten van "gevaarlijke" wolven gemakkelijker maken. Maar daartoe dwongen critici een stemming af door handtekeningen te verzamelen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben ingestemd met de verkoop van 16,5 miljard dollar (14,3 miljard euro) aan militair materieel aan de Verenigde Arabische Emiraten en Koeweit. Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben die landen de spullen met spoed nodig. Daarom is het Congres niet om toestemming gevraagd.
31 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Japanse premier Sanae Takaichi heeft op bezoek in Washington haar bewondering uitgesproken voor het optreden van de Amerikaanse president Donald Trump op het wereldtoneel. "Ik denk echt dat u de enige bent die wereldvrede kan bereiken", zei ze tegen Trump in het Witte Huis.
33 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt een Amerikaanse F-35 te hebben geraakt en beschadigd. De Amerikaanse krijgsmacht heeft dat niet bevestigd, maar meldt wel dat een gevechtsvliegtuig een noodlanding heeft moeten maken na een vlucht boven Iran. De piloot zou in stabiele toestand verkeren.
34 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft Israël opgedragen niet opnieuw Iraanse gasvelden aan te vallen. "Ik heb hem gezegd: doe dat niet", aldus Trump over zijn woorden tegen de Israëlische premier Benjamin Netanyahu.
1 uur geledenDOHA (ANP/RTR) - Turkije wil niet dat Iran de strijd tegen de Verenigde Staten en Israël laat ontaarden in een conflict waarin het hele Midden-Oosten betrokken raakt.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft het Europese steunpakket van 90 miljard euro hard nodig, heeft president Volodymyr Zelensky gezegd in een toespraak voor Europese leiders. Hij noemt het geld "de belangrijkste financiële veiligheidsgarantie". "Dit is voor ons van kritiek belang. Het is een hulpbron die levens redt."
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft in aanloop naar de aanvallen op een belangrijk gasveld in Iran wel degelijk overlegd met de Verenigde Staten, zeggen drie anonieme Israëlische functionarissen tegen persbureau Reuters. President Donald Trump schreef op zijn socialemedianetwerk Truth Social dat de VS niet geïnformeerd waren.
2 uur geleden