Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zwitsers stemmen in referendum voor klimaatbeschermingswet

Zwitsers stemmen in referendum voor klimaatbeschermingswet

BERN (ANP/DPA/RTR/AFP) - Het Zwitserse volk heeft in een referendum ingestemd met een wet voor klimaatbescherming. De wetgeving moet ervoor zorgen dat het land tegen 2050 klimaatneutraal is. Het voorstel werd gesteund door 59 procent van de kiezers.

Om het klimaatdoel te bereiken moet het gebruik van fossiele brandstoffen worden teruggebracht. Dat betekent dat Zwitserland minder afhankelijk moet worden van geïmporteerde energie en flink aan de slag moet met de ontwikkeling van duurzame energiebronnen in eigen land. Zwitserland haalt nu driekwart van zijn energie uit het buitenland. Het heeft zelf geen olie of gas. Voor de energietransitie wordt 3,2 miljard frank (bijna 3,3 miljard euro) voor een periode van tien jaar vrijgemaakt.

De wet, een afgeslankte versie, is eerder door het parlement goedgekeurd. De rechts-conservatieve Zwitserse Volkspartij (SVP) is tegen en had een referendum afgedwongen. De partij stelt dat de wetgeving leidt tot energietekorten en economische tegenslag. Voorstanders zeggen dat de klimaatwet nodig is om de energiezekerheid in het land juist te waarborgen en wijzen ook op de gevolgen in Zwitserland door de opwarming van de aarde.

Gletsjers

De gletsjers in de Zwitserse Alpen hebben tussen 2001 en 2022 een derde van hun volume verloren. Volgens de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) heeft het smelten van de gletsjers op zowel korte als lange termijn economische gevolgen, bijvoorbeeld door het wegblijven van toeristen en te lage waterniveaus voor waterkrachtcentrales.

In Zwitserland worden regelmatig referenda gehouden. De bevolking heeft zondag ook ingestemd met de verhoging van belastingen voor grote internationale bedrijven naar minstens 15 procent. De regering wil de wet over bedrijfsbelastingen wijzigen zodat Zwitserland kan deelnemen aan de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OCED). De belastingtarieven in Zwitserland zijn in sommige kantons relatief erg laag ten opzichte van andere landen en daarom aantrekkelijk voor multinationals.

Meer uit Buitenland

Israël komt met nieuwe evacuatiebevelen Zuid-Libanon

BEIROET (ANP) - Israël heeft opnieuw inwoners in het zuiden van Libanon opgeroepen hun huizen te verlaten. De Israëlische krijgsmacht (IDF) dreigt met een nieuwe aanval. Zondag vaardigde de IDF ook al evacuatiebevelen uit voor elf dorpen in Zuid-Libanon.

59 minuten geleden
Tanker voor de kust van VAE geraakt door onbekende projectielen

DUBAI (ANP/AFP) - Een tanker is voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten geraakt door onbekende projectielen. Dat meldt de Britse scheepvaartmonitor United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO) maandag.

6 uur geleden
CENTCOM ondersteunt Project Freedom in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De troepen van het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) zullen vanaf maandag steun verlenen aan Project Freedom om de vrijheid van scheepvaart voor de commerciële scheepvaart door de Straat van Hormuz te herstellen. Dat schrijft het CENTCOM op X.

7 uur geleden
Rudy Giuliani opgenomen in ziekenhuis in kritieke toestand

NEW YORK (ANP) - Oud-burgemeester Rudy Giuliani van New York is opgenomen in het ziekenhuis en "verkeert in kritieke, maar stabiele toestand". Dat meldt zijn woordvoerder Ted Goodman op X.

7 uur geleden
Iran: VS-plan voor Straat van Hormuz schendt staakt-het-vuren

TEHERAN (ANP) - Elke poging van de VS om zich te mengen in de Straat van Hormuz wordt beschouwd als een schending van het staakt-het-vuren. Dat schrijft Ebrahim Azizi, hoofd van de nationale veiligheidscommissie in het Iraanse parlement, op X.

8 uur geleden
VK wil meedoen aan Europese lening van 90 miljard voor Oekraïne

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk staat op het punt onderhandelingen te starten om zich aan te sluiten bij het leningsplan ter waarde van 90 miljard euro van de EU voor Oekraïne. Dat stelt de Britse regering zondag in een verklaring.

8 uur geleden
Trump: VS helpen vanaf maandag schepen in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten beginnen maandagochtend met een operatie om schepen te begeleiden die vastzitten in de Straat van Hormuz. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.

10 uur geleden