Zwitsers parlement wijst export Leopard-tanks voor Oekraïne af
BERN (ANP/RTR) - Het Zwitserse parlement heeft een exportvergunning voor Leopard 1-tanks die onder meer Nederland voor Oekraïne wilde hebben, afgewezen. Het Zwitserse defensiebedrijf Ruag wil de tanks aan het buitenland verkopen en vroeg om de vergunning. Maar export zou in strijd zijn met de neutraliteitspolitiek van het land, vindt het parlement.
De Zwitserse krant Tages-Anzeiger schreef eerder al dat Nederland hoopte om 96 tanks te kopen van Ruag. Nederland had samen met Duitsland en Denemarken eerder aangekondigd dat het "ten minste" honderd Leopard 1-tanks wilde leveren aan Oekraïne, de voorloper van de moderne Leopard 2.
Zwitserland koestert zijn traditionele neutraliteit en houdt zich zoveel mogelijk buiten de oorlog van Rusland in Oekraïne, al heeft het wel de Russische invasie veroordeeld en sancties opgelegd aan de Russen. Het land worstelt al maanden met de export van wapens aan Oekraïne door anderen. Als landen wapens van Zwitserland willen kopen en doorsturen naar een ander land moeten de Zwitsers daar toestemming voor geven.
De huidige regels staan niet toe dat in Zwitserland gefabriceerde wapens worden doorgegeven aan landen die in oorlog zijn of in een gewapend conflict. Zwitserland krijgt daardoor veel kritiek uit het buitenland.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz erkent de Belgische bezorgdheid over de inzet van bevroren Russisch geld voor Oekraïne. Alle landen moeten hetzelfde risico dragen, zei de bondskanselier na overleg met de Belgische premier Bart De Wever en Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Canadees-Amerikaanse toparchitect Frank Gehry is op 96-jarige leeftijd overleden, meldt The New York Times. Hij ontwierp onder meer het Guggenheim-museum in het Noord-Spaanse Bilbao. Volgens de krant was hij een van de grootste Amerikaanse architecten.
7 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro heeft voor de verkiezingen van volgend jaar zijn steun uitgesproken voor zijn oudste zoon Flávio Bolsonaro als presidentskandidaat. Dat maakte het hoofd van hun Liberale Partij bekend en Flávio heeft dit zelf bevestigd op X.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs zien de manier waarop de Verenigde Staten de EU heeft afgeschilderd in hun laatste veiligheidsstrategie als een aanval op de Europese waarden en manier van leven. In een Nationale Veiligheidsstrategie stelt de regering-Trump dat het verzet in Europa tegen de gevestigde orde moet worden aangewakkerd en dat radicaal-rechtse bewegingen moeten worden gesteund.
10 uur geledenDUBLIN (ANP/AFP) - De Ierse politie onderzoekt een incident met onbekende drones rond de aankomst van het vliegtuig met de Oekraïense president Zelensky in de Ierse hoofdstad Dublin. Regeringsleider Micheál Martin heeft gezegd dat hij is geïnformeerd over drone-activiteiten op de avond van de landing. Later deze maand buigt de Nationale Veiligheidsraad zich over de kwestie, meldt de Ierse omroep RTE.
11 uur geledenLONDEN (ANP) - De Soedanese stad el-Fasher is volgens waarnemers 'een enorme plaats delict' met hopen opgestapelde lijken in straten en massagraven. De Rapid Support Forces (RSF) die de stad zes weken geleden innamen, proberen bewijs voor hun massamoorden te vernietigen, meldt de Britse krant The Guardian.
14 uur geledenBRUSSEL (ANP) - België doet volgend jaar mee aan het Eurovisie Songfestival. Dat heeft de Franstalige omroep RTBF vrijdag besloten. Wie de Belgische kandidaat wordt, is nog niet bekend.
14 uur geleden