Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zwitserland wil Oekraïne diplomatiek vertegenwoordigen in Moskou

Zwitserland wil Oekraïne diplomatiek vertegenwoordigen in Moskou

ZÜRICH/MOSKOU (ANP) - Zwitserland en Oekraïne hebben na maanden onderhandelen een akkoord gesloten waarmee Zwitserland de diplomatieke taken van Kiev in de Russische hoofdstad waarneemt. Zwitserland heeft vaker deze rol als neutrale tussenpersoon in de diplomatie gekregen bijvoorbeeld als behartiger van Amerikaanse belangen in Iran sinds 1980. Zwitserse media hebben gemeld dat de deal rond is en alleen nog afhankelijk is van Russische instemming.

Rusland zou "niet enthousiast" zijn volgens Zwitserse media, maar het Russische persbureau meent te weten dat het Kremlin inmiddels al heeft ingestemd. Wanneer het akkoord wordt uitgevoerd, hebben de twee oorlogvoerende landen weer een beetje diplomatiek contact en de circa twee miljoen Oekraïners in Rusland kunnen eindelijk voor bijvoorbeeld een nieuw paspoort bij iemand terecht.

De strijd tussen de twee buurlanden is feitelijk al meer dan acht jaar oud en Oekraïne riep in 2014 zijn ambassadeur in Moskou terug, nadat Rusland de Krim had ingelijfd. Het schiereiland was sinds de achttiende eeuw voor Rusland een van de belangrijkste thuishavens van de marine en in 2014 was bijna 70 procent van de bevolking etnisch Russisch. Het door Rusland georganiseerde referendum over afscheiding van Oekraïne viel dan ook eenvoudig in het voordeel van Rusland uit.

De laatste Russische ambassadeur in Kiev vertrok in 2016 en in februari dit jaar verbrak Oekraïne de diplomatieke betrekkingen met Rusland helemaal, kort na de Russische aanval. Aan de totale diplomatieke breuk tussen de twee zou een einde kunnen komen als Zwitserse diplomaten in Moskou Oekraïense belangen gaan behartigen.

Meer uit Buitenland

Netanyahu verwacht dat tweede fase bestand snel ingaat

JERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zal de tweede fase van het staakt-het-vuren in de Gazastrook waarschijnlijk "zeer binnenkort" ingaan. Hij zei tijdens een persconferentie met de Duitse bondskanselier Friedrich Merz dat de eerste fase is afgerond, maar dat de tweede fase wel moeilijker zal worden.

1 uur geleden
Tientallen doden in Soedan na droneaanval op ziekenhuis en crèche

KALOGI (ANP/AFP) - Bij een droneaanval op de Soedanese stad Kalogi zijn tientallen mensen gedood, melden lokale autoriteiten. De paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) of een van hun bondgenoten zouden een ziekenhuis en een crèche hebben geraakt en nog een keer hebben geschoten toen mensen kinderen probeerden te redden uit het gebouw.

2 uur geleden
Deel luchthaven Heathrow afgesloten na melding incident met gas

LONDEN (ANP) - De politie heeft volgens plaatselijke media de toegang tot de Londense luchthaven Heathrow geblokkeerd, nadat er in of bij een terminal melding was dat er een soort gas zou zijn verspreid. Brandweer en politie zijn in grote getale uitgerukt. Volgens de nieuwssite MyLondon zijn ook buslijnen en treinen vanuit Londen tijdelijk stilgelegd.

3 uur geleden
Groep militairen claimt staatsgreep te hebben gepleegd in Benin

COTONOU (ANP/AFP/RTR) - Militairen in het West-Afrikaanse Benin hebben op de staatstelevisie gezegd dat ze president Patrice Talon hebben afgezet. De 67-jarige zakenman en politicus Talon werd in 2016 tot president gekozen. Hij zou in april volgend jaar afstand doen van de macht. Volgens ministers is de poging tot staatsgreep mislukt.

4 uur geleden
Gevaar bosbranden zuidoosten Australië afgenomen

SYDNEY (ANP/RTR) - Het gevaar van de bosbranden in het zuidoosten van Australië is volgens de autoriteiten afgenomen. De brandweer liet weten dat de bosbranden niet langer een gevaar zijn voor bewoners.

5 uur geleden
Moskou noemt buitenlands beleidsdocument VS positief

MOSKOU (ANP/DPA) - Het Kremlin verwelkomt een nieuwe 'nationale veiligheidsstrategie' van de Amerikaanse regering. Die werd afgelopen week gepresenteerd om het buitenlandbeleid op af te stemmen. Rusland wordt er niet meer in genoemd als directe dreiging en dat is volgens het Kremlin een positieve stap.

5 uur geleden
Doden bij brand in nachtclub in Indiase stad Arpora

ARPORA (ANP/AFP/DPA) - Zeker 25 mensen zijn in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen bij een brand in een populaire nachtclub in Arpora in de zuidwestelijke Indiase deelstaat Goa. Dat maakten de regionale autoriteiten zondagochtend plaatselijke tijd bekend.

7 uur geleden