Zwitserland wil kerncentrales langer openhouden
BERN (ANP/BLOOMBERG) - Zwitserland is van plan zijn kerncentrales langer open te houden om zo de elektriciteitsproductie te garanderen en eventuele stroomtekorten te voorkomen. Dat zeggen exploitanten van kerncentrales in het land.
Zwitserland besloot in 2017 afscheid te nemen van kernenergie, maar een datum voor het stilleggen van de vier operationele reactoren in de drie centrales van het land werd niet gegeven. De reactoren moeten zolang blijven draaien als veilig wordt geacht. Exploitanten hebben de geplande levensduur van de reactoren al verlengd naar zestig jaar, van een eerdere doelstelling van vijftig jaar. Daardoor zouden ze tot ongeveer 2040 in werking moeten blijven.
Maar nu wordt gekeken naar het verlengen van de levensduur tot wel tachtig jaar, afhankelijk van veiligheid, investeringen en winstgevendheid. Volgens de Zwitserse overheid zou het mogelijk moeten zijn om de levensduur verder te verlengen zonder financiële steun aan kernenergiebedrijven.
Door de oorlog in Oekraïne en de onrust die is ontstaan op de energiemarkt beleeft kernenergie een heropleving. Verschillende landen in Europa willen kerncentrales langer in dienst houden en ook nieuwe centrales bouwen. Duitsland heeft in april wel zijn laatste kernreactoren uitgezet.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Techbeurs Nasdaq toonde vrijdag wat herstel in New York na de koersdreun een dag eerder. Koopjesjagers sloegen toe en kochten vooral chipaandelen na de verkoopgolf in de sector op donderdag. Die golf werd aangewakkerd door de vrees dat een Democratische meerderheid in het Amerikaanse Congres zou kunnen leiden tot strengere regelgeving voor kunstmatige intelligentie (AI) en vertraging van de bouw van AI-datacenters.
1 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Spanje heeft oud-topman van zijn centrale bank Pablo Hernández de Cos naar voren geschoven als kandidaat voor het presidentschap van de Europese Centrale Bank (ECB). Hij wordt gezien als een van de belangrijkste kandidaten om volgend jaar de vertrekkende Christine Lagarde op te volgen. Oud-president van De Nederlandsche Bank (DNB) Klaas Knot wordt alom beschouwd als zijn belangrijkste rivaal.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) is een onderzoek gestart naar geneesmiddelenfabrikant Biogen. Het bedrijf heeft mogelijk zijn machtspositie rondom medicatie voor multiple sclerose (MS) misbruikt. De waakhond onderzoekt de wijze waarop Biogen bloedtesten beschikbaar stelt. Dit kan gevolgen hebben voor prijs, aanbod en keuzevrijheid.
4 uur geledenAUSTIN (ANP/RTR) - Tesla is van plan in de loop van volgend jaar te stoppen met de productie van de Cybertruck in zijn grote fabriek in Texas, heeft topman Elon Musk gezegd. Het futuristische model werd ooit aangeprezen als concurrent van de pickups van gevestigde autofabrikanten, maar slaagde er maar niet in de massamarkt te veroveren.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De gepersonaliseerde feed van socialemediaplatform TikTok kan de mentale gezondheid van gebruikers in gevaar brengen. Dat stelt de Europese Commissie na onderzoek in een voorlopige conclusie. Dit geldt met name voor kwetsbare volwassenen en minderjarigen. Door de werking is de gepersonaliseerde feed van het platform ook in strijd met de Europese Digital Services Act (DSA). Daardoor dreigt ook een boete voor TikTok.
5 uur geledenROERMOND (ANP) - Funderingsspecialist voor windmolens Sif heeft ondanks solide prestaties in het afgelopen kwartaal nog altijd geen oplossing gevonden voor de financiële problemen van het bedrijf. De onderneming, die in Nederland productievestigingen heeft in Roermond en in Rotterdam op de Tweede Maasvlakte, waarschuwde afgelopen zomer al dat de offshore-windindustrie zich in de diepste crisis bevindt sinds de start zo'n 25 jaar geleden.
6 uur geledenHELSINKI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De uitstoot van CO2 in China is afgelopen kwartaal het sterkst gedaald sinds de coronalockdowns van 2022. Dat constateert de Finse klimaatdenktank Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA). Volgens de organisatie is dit vooral te danken aan de Iranoorlog.
6 uur geleden