Zwitserland wil kerncentrales langer openhouden
BERN (ANP/BLOOMBERG) - Zwitserland is van plan zijn kerncentrales langer open te houden om zo de elektriciteitsproductie te garanderen en eventuele stroomtekorten te voorkomen. Dat zeggen exploitanten van kerncentrales in het land.
Zwitserland besloot in 2017 afscheid te nemen van kernenergie, maar een datum voor het stilleggen van de vier operationele reactoren in de drie centrales van het land werd niet gegeven. De reactoren moeten zolang blijven draaien als veilig wordt geacht. Exploitanten hebben de geplande levensduur van de reactoren al verlengd naar zestig jaar, van een eerdere doelstelling van vijftig jaar. Daardoor zouden ze tot ongeveer 2040 in werking moeten blijven.
Maar nu wordt gekeken naar het verlengen van de levensduur tot wel tachtig jaar, afhankelijk van veiligheid, investeringen en winstgevendheid. Volgens de Zwitserse overheid zou het mogelijk moeten zijn om de levensduur verder te verlengen zonder financiële steun aan kernenergiebedrijven.
Door de oorlog in Oekraïne en de onrust die is ontstaan op de energiemarkt beleeft kernenergie een heropleving. Verschillende landen in Europa willen kerncentrales langer in dienst houden en ook nieuwe centrales bouwen. Duitsland heeft in april wel zijn laatste kernreactoren uitgezet.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland betaalt de hoogste rente op staatsobligaties met een looptijd van tien jaar sinds 2009. Dat komt doordat investeerders een hogere vergoeding, oftewel rente, eisen vanwege de hardnekkige inflatie en toegenomen politieke onzekerheid in het land.
6 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het is niet vanzelfsprekend dat de economische groei in Nederland van de afgelopen jaren blijft doorzetten, waarschuwen economen van ING in een nieuw rapport. De arbeid, ruimte, infrastructuur en investeringen die nodig zijn om het groeimodel verder uit te bouwen, staan volgens hen onder druk.
8 minuten geledenPARIJS (ANP) - De Iranoorlog stuwt de wereldwijde vraag naar steenkool. Dat signaleert het Internationaal Energieagentschap (IEA) in een nieuw rapport.
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond wil een verbod op de Ray-Ban-camerabril van Meta. De bril kan te makkelijk mensen stiekem filmen en is daarmee een "gevaar voor de privacy", stelt de bond. Een dergelijk verbod zou er in Europees verband moeten komen.
46 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in juli met 9 procent gestegen in vergelijking met een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat is de grootste productiegroei in vier jaar. In juni zwakte de productiegroei nog af tot 5 procent, na een groei van 7 procent in mei.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft in het eerste halfjaar voor 13 miljard euro naar de Verenigde Staten geëxporteerd. Dat is een kwart minder dan in dezelfde periode van 2025, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Lidstaten van de Europese Unie hebben al een tijdlang te maken met Amerikaanse importheffingen die onder president Donald Trump zijn ingevoerd.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De klimaatzaak van Milieudefensie tegen ING kan definitief doorgaan. De rechtbank in Amsterdam heeft de milieuorganisatie ontvankelijk verklaard en alle argumenten die de bank daartegen had ingebracht afgewezen.
2 uur geleden