Zwitserland verlaagt rente met grootste stap in bijna 10 jaar
ZÜRICH (ANP/RTR) - De Zwitserse centrale bank heeft donderdag het rentetarief met een half procentpunt verlaagd. Dat is de grootste verlaging sinds januari 2015. De Swiss National Bank (SNB) wil met de lagere leenkosten de economie ondersteunen. Ook wil de centrale bank de verwachte renteverlagingen van andere centrale banken in de wereld voorblijven om de stijging van de Zwitserse frank te beperken.
De Zwitserse rente ging omlaag van 1 procent naar 0,5 procent. De rente staat daarmee op het laagste niveau sinds november 2022. De rentestap viel hoger uit dan economen hadden verwacht. Zij rekenden in doorsnee op een verlaging met een kwart procentpunt.
De stevige renteverlaging is volgens de centrale bank mogelijk door de verdere afkoeling van de inflatie. De Zwitserse inflatie bedroeg in november 0,7 procent en ligt sinds mei 2023 al binnen het doel van 0 tot 2 procent van de SNB. Het rentebesluit van donderdag was het eerste onder de nieuwe SNB-voorzitter Martin Schlegel. Onder zijn voorganger Thomas Jordan verlaagde de SNB de rente dit jaar al drie keer met stappen van 25 basispunten.
ECB
Schlegel gaf onlangs al aan dat Zwitserland last heeft van de economische malaise in Duitsland, de belangrijkste Europese handelspartner van het land. "Als Duitsland verkouden is, heeft Zwitserland griep", aldus Schlegel. Duitsland is goed voor ongeveer 20 procent van de totale handel van Zwitserland.
De Zwitserse frank daalde donderdag in waarde na de verrassend grote renteverlaging. Een lagere rente maakt de frank minder aantrekkelijk. De SNB gaf ook aan klaar te staan om in te grijpen op de valutamarkten om de waarde van de frank te drukken als dat nodig is. In november steeg de Zwitserse munt, die in onrustige tijden als een veilige haven wordt gezien, nog tot het hoogste niveau in bijna tien jaar ten opzichte van de euro.
Naast de geopolitieke spanningen in de wereld, steeg de frank ook door het vooruitzicht van een verdere renteverlaging door de Europese Centrale Bank. De ECB vergadert later op de dag over de rente en zal die naar verwachting met een kwart procentpunt gaan verlagen. Ook de Amerikaanse centrale bank schroeft de leenkosten volgende week waarschijnlijk verder terug.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag voor de tweede dag op rij met een winst de handel uitgegaan. Ook op andere Europese beurzen stegen de hoofdgraadmeters. De blik van beleggers blijft gericht op de ontwikkelingen rondom de Iranoorlog en de gevolgen voor wereldwijde energieprijzen. De olieprijzen stegen, maar het ging om minder hevige toenames dan voorheen.
17 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - SAS, de grootste luchtvaartmaatschappij van Scandinavië, heeft meer dan honderd vluchten deze week geannuleerd vanwege de snel stijgende brandstofprijs. Het gaat voornamelijk om binnenlandse vluchten in Noorwegen. Enkele verbindingen in Denemarken en Zweden zijn ook getroffen.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Vereniging Nederlandse Reders (KVNR) vindt een Nederlandse bijdrage aan een militaire missie met als doel de Straat van Hormuz te heropenen niet verstandig. Een bijdrage kan ervoor zorgen dat Nederlandse schepen die vastzitten in de Perzische Golf mogelijk een doelwit worden, meldt een woordvoerder. "En die kunnen geen kant op."
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat donderdag alsnog stemmen over een onderdeel van de handelsdeal met de VS. Dat heeft de commissie dinsdag besloten, meldt commissielid Jörgen Warborn (EVP) op X. De stemming was eerder uitgesteld vanwege nieuwe Amerikaanse importheffingen.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Ook budgetmaatschappij Transavia rekent sinds begin deze week extra kosten vanwege de sterk gestegen brandstofprijzen. Het gaat om een toeslag van 5 euro op een aantal vluchten, bevestigt het bedrijf na berichtgeving van De Telegraaf.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Audax heeft Van Ditmar Boeken verkocht aan een investeringsfonds. Audax, moederbedrijf van winkelketens Bruna en Readshop, werd begin dit jaar overgenomen door Lector Capital. Na een evaluatie van het portfolio is besloten de boekentak af te stoten.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag hoger geopend, waarmee een vervolg werd gegeven aan de winsten van een dag eerder. Beleggers op Wall Street blijven de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten volgen. De olieprijzen gingen weer omhoog na aanvallen door Iran op energiefaciliteiten in de regio.
3 uur geleden