Zwitserland verlaagt rente met grootste stap in bijna 10 jaar
ZÜRICH (ANP/RTR) - De Zwitserse centrale bank heeft donderdag het rentetarief met een half procentpunt verlaagd. Dat is de grootste verlaging sinds januari 2015. De Swiss National Bank (SNB) wil met de lagere leenkosten de economie ondersteunen. Ook wil de centrale bank de verwachte renteverlagingen van andere centrale banken in de wereld voorblijven om de stijging van de Zwitserse frank te beperken.
De Zwitserse rente ging omlaag van 1 procent naar 0,5 procent. De rente staat daarmee op het laagste niveau sinds november 2022. De rentestap viel hoger uit dan economen hadden verwacht. Zij rekenden in doorsnee op een verlaging met een kwart procentpunt.
De stevige renteverlaging is volgens de centrale bank mogelijk door de verdere afkoeling van de inflatie. De Zwitserse inflatie bedroeg in november 0,7 procent en ligt sinds mei 2023 al binnen het doel van 0 tot 2 procent van de SNB. Het rentebesluit van donderdag was het eerste onder de nieuwe SNB-voorzitter Martin Schlegel. Onder zijn voorganger Thomas Jordan verlaagde de SNB de rente dit jaar al drie keer met stappen van 25 basispunten.
ECB
Schlegel gaf onlangs al aan dat Zwitserland last heeft van de economische malaise in Duitsland, de belangrijkste Europese handelspartner van het land. "Als Duitsland verkouden is, heeft Zwitserland griep", aldus Schlegel. Duitsland is goed voor ongeveer 20 procent van de totale handel van Zwitserland.
De Zwitserse frank daalde donderdag in waarde na de verrassend grote renteverlaging. Een lagere rente maakt de frank minder aantrekkelijk. De SNB gaf ook aan klaar te staan om in te grijpen op de valutamarkten om de waarde van de frank te drukken als dat nodig is. In november steeg de Zwitserse munt, die in onrustige tijden als een veilige haven wordt gezien, nog tot het hoogste niveau in bijna tien jaar ten opzichte van de euro.
Naast de geopolitieke spanningen in de wereld, steeg de frank ook door het vooruitzicht van een verdere renteverlaging door de Europese Centrale Bank. De ECB vergadert later op de dag over de rente en zal die naar verwachting met een kwart procentpunt gaan verlagen. Ook de Amerikaanse centrale bank schroeft de leenkosten volgende week waarschijnlijk verder terug.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Schiphol is ook zondag samen met luchtvaartmaatschappijen "continu" bezig om alle koffers die vrijdag op de luchthaven zijn achtergebleven na te brengen, zegt een woordvoerster. Een zegsvrouw van KLM meldt dat de vliegmaatschappij inmiddels "al de nodige koffers" heeft bezorgd en hier "dag en nacht volop aan wordt gewerkt".
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De hooggespannen verwachtingen rond kunstmatige intelligentie (AI) en de onvoorspelbaarheid van het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump blijven de belangrijkste thema's voor beleggers in 2026. Dat jaar dreigt volgens kenners opnieuw een bewogen beursjaar te worden, maar biedt ook kansen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Chinese verkoopplatform Temu heeft op verzoek van Nederlandse uitgeverijen tientallen producten van de website verwijderd met afbeeldingen uit populaire Nederlandse kinderboeken. Singel Uitgeverijen, dat onder meer boeken over Jip en Janneke en Woezel & Pip uitgeeft, heeft zaterdag een bericht hierover van De Grote Vriendelijke Podcast bevestigd.
17 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Anders dan in Nederland verloopt de aanleg van een groot waterstofleidingennetwerk in Duitsland volgens plan. De Duitsers begonnen dit jaar met de bouw van het landelijke netwerk en tot nu toe worden de bouwdeadlines gehaald, meldde de Duitse gasbrancheorganisatie FNB Gas.
20 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Net als in Nederland is rundvlees in de Verenigde Staten duurder dan ooit. Dit komt doordat het aantal runderen dat klaar is voor de slacht in de VS historisch laag is en de aanvoer onder druk staat.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Na de historische prijsstijging van 2024 zijn de cacaoprijzen op de wereldmarkt dit jaar met zo'n 50 procent gekelderd. Dit betekent echter niet dat de prijzen van chocoladerepen en bonbons binnenkort omlaag gaan.
1 dag geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol is "volop bezig" met het nasturen van achtergebleven koffers na een storing in een deel van het bagagesysteem, zegt een woordvoerster van de luchthaven zaterdag. Het duurt nog "enkele dagen" voordat iedereen zijn koffer weer terug heeft. "Er wordt hard gewerkt om onze passagiers zo snel mogelijk hun bagage na te leveren", laat ook een woordvoerster van KLM weten.
1 dag geleden