Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zwitserland verlaagt rente met grootste stap in bijna 10 jaar

Zwitserland verlaagt rente met grootste stap in bijna 10 jaar

ZÜRICH (ANP/RTR) - De Zwitserse centrale bank heeft donderdag het rentetarief met een half procentpunt verlaagd. Dat is de grootste verlaging sinds januari 2015. De Swiss National Bank (SNB) wil met de lagere leenkosten de economie ondersteunen. Ook wil de centrale bank de verwachte renteverlagingen van andere centrale banken in de wereld voorblijven om de stijging van de Zwitserse frank te beperken.

De Zwitserse rente ging omlaag van 1 procent naar 0,5 procent. De rente staat daarmee op het laagste niveau sinds november 2022. De rentestap viel hoger uit dan economen hadden verwacht. Zij rekenden in doorsnee op een verlaging met een kwart procentpunt.

De stevige renteverlaging is volgens de centrale bank mogelijk door de verdere afkoeling van de inflatie. De Zwitserse inflatie bedroeg in november 0,7 procent en ligt sinds mei 2023 al binnen het doel van 0 tot 2 procent van de SNB. Het rentebesluit van donderdag was het eerste onder de nieuwe SNB-voorzitter Martin Schlegel. Onder zijn voorganger Thomas Jordan verlaagde de SNB de rente dit jaar al drie keer met stappen van 25 basispunten.

ECB

Schlegel gaf onlangs al aan dat Zwitserland last heeft van de economische malaise in Duitsland, de belangrijkste Europese handelspartner van het land. "Als Duitsland verkouden is, heeft Zwitserland griep", aldus Schlegel. Duitsland is goed voor ongeveer 20 procent van de totale handel van Zwitserland.

De Zwitserse frank daalde donderdag in waarde na de verrassend grote renteverlaging. Een lagere rente maakt de frank minder aantrekkelijk. De SNB gaf ook aan klaar te staan om in te grijpen op de valutamarkten om de waarde van de frank te drukken als dat nodig is. In november steeg de Zwitserse munt, die in onrustige tijden als een veilige haven wordt gezien, nog tot het hoogste niveau in bijna tien jaar ten opzichte van de euro.

Naast de geopolitieke spanningen in de wereld, steeg de frank ook door het vooruitzicht van een verdere renteverlaging door de Europese Centrale Bank. De ECB vergadert later op de dag over de rente en zal die naar verwachting met een kwart procentpunt gaan verlagen. Ook de Amerikaanse centrale bank schroeft de leenkosten volgende week waarschijnlijk verder terug.

Meer uit Financieel

Storing bagagesysteem Schiphol, niet alle koffers kunnen mee

SCHIPHOL (ANP) - Een deel van de ruimbagage van reizigers via Schiphol blijft vrijdag achter op de luchthaven door een storing. Die raakt het systeem in vertrekhal 2, waardoor daar koffers handmatig moeten worden ingecheckt. Dit duurt langer, waardoor niet alle bagage mee kan.

24 minuten geleden
Huizenprijzen minder hard omhoog, maar betaalbaarheid huizen zakt

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse huizenprijzen blijven de komende jaren stijgen, maar minder hard dan voorheen. Dat voorziet De Nederlandsche Bank (DNB) in zijn nieuwe voorspellingen voor de economie. De betaalbaarheid van de woningen neemt echter af. In 2027 heeft waarschijnlijk maar één op de drie huishoudens genoeg inkomen voor de hypotheek van een gemiddelde woning. Dat was in 2019 nog bijna de helft.

1 uur geleden
Rederij Maersk vaart voor het eerst in twee jaar door Rode Zee

KOPENHAGEN (ANP/RTR) - Het Deense scheepvaartconcern Maersk heeft voor het eerst in bijna twee jaar door de Rode Zee gevaren. Het schip Sebarok legde de route richting het belangrijke Suezkanaal donderdag en vrijdag succesvol af. Door aanvallen van de Houthi-rebellen uit Jemen vermeed Maersk de doorgang sinds januari 2024.

1 uur geleden
DNB: groeitempo economie zet door bij aanpak grote dossiers

AMSTERDAM (ANP) - Een nieuw kabinet kan de economische groei in Nederland komende jaren behoorlijk op peil houden wanneer het direct knelpunten zoals de stikstofbeperkingen en het overvolle stroomnet aanpakt. Dat is de belangrijkste boodschap van De Nederlandsche Bank (DNB), die vrijdag met nieuwe economische ramingen is gekomen.

1 uur geleden
Weinig beweging op Damrak na stevige winstbeurt

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak liet vrijdag weinig beweging zien. Beleggers deden het rustig aan na de stevige winstbeurt een dag eerder en kauwden nog na op het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Die hield donderdag de leenkosten onveranderd en verhoogde de groeiverwachtingen voor de economie van het eurogebied.

3 uur geleden
Hogere kosten drukken opnieuw op winst bouwmarktketen Hornbach

HOUTEN (ANP) - Bouwmarktketen Hornbach heeft de afgelopen maanden opnieuw minder winst geboekt door hogere kosten aan onder meer personeel. Klanten gaven wel weer meer geld uit bij de van oorsprong Duitse doe-het-zelver, onder meer dankzij de opening van nieuwe vestigingen en meer onlinebestedingen.

4 uur geleden
Bank of Japan verhoogt rente naar hoogste niveau in 30 jaar

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De Bank of Japan heeft het belangrijkste rentetarief in het land verhoogd naar het hoogste niveau in dertig jaar. Met de hogere leenkosten wil de centrale bank de inflatie bestrijden. Ook geeft de Bank of Japan aan dat er meer verhogingen in het verschiet liggen als de omstandigheden dit toelaten.

5 uur geleden