Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zwitserland verlaagt rente met grootste stap in bijna 10 jaar

Zwitserland verlaagt rente met grootste stap in bijna 10 jaar

ZÜRICH (ANP/RTR) - De Zwitserse centrale bank heeft donderdag het rentetarief met een half procentpunt verlaagd. Dat is de grootste verlaging sinds januari 2015. De Swiss National Bank (SNB) wil met de lagere leenkosten de economie ondersteunen. Ook wil de centrale bank de verwachte renteverlagingen van andere centrale banken in de wereld voorblijven om de stijging van de Zwitserse frank te beperken.

De Zwitserse rente ging omlaag van 1 procent naar 0,5 procent. De rente staat daarmee op het laagste niveau sinds november 2022. De rentestap viel hoger uit dan economen hadden verwacht. Zij rekenden in doorsnee op een verlaging met een kwart procentpunt.

De stevige renteverlaging is volgens de centrale bank mogelijk door de verdere afkoeling van de inflatie. De Zwitserse inflatie bedroeg in november 0,7 procent en ligt sinds mei 2023 al binnen het doel van 0 tot 2 procent van de SNB. Het rentebesluit van donderdag was het eerste onder de nieuwe SNB-voorzitter Martin Schlegel. Onder zijn voorganger Thomas Jordan verlaagde de SNB de rente dit jaar al drie keer met stappen van 25 basispunten.

ECB

Schlegel gaf onlangs al aan dat Zwitserland last heeft van de economische malaise in Duitsland, de belangrijkste Europese handelspartner van het land. "Als Duitsland verkouden is, heeft Zwitserland griep", aldus Schlegel. Duitsland is goed voor ongeveer 20 procent van de totale handel van Zwitserland.

De Zwitserse frank daalde donderdag in waarde na de verrassend grote renteverlaging. Een lagere rente maakt de frank minder aantrekkelijk. De SNB gaf ook aan klaar te staan om in te grijpen op de valutamarkten om de waarde van de frank te drukken als dat nodig is. In november steeg de Zwitserse munt, die in onrustige tijden als een veilige haven wordt gezien, nog tot het hoogste niveau in bijna tien jaar ten opzichte van de euro.

Naast de geopolitieke spanningen in de wereld, steeg de frank ook door het vooruitzicht van een verdere renteverlaging door de Europese Centrale Bank. De ECB vergadert later op de dag over de rente en zal die naar verwachting met een kwart procentpunt gaan verlagen. Ook de Amerikaanse centrale bank schroeft de leenkosten volgende week waarschijnlijk verder terug.

Meer uit Financieel

Zondagsopening reeks supermarkten terecht afgewezen, zegt CBb

DEN HAAG (ANP) - Een supermarkt op zondag openen gaat zomaar niet. Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) heeft woensdag geoordeeld dat de verzoeken van zeven supermarkten om op zondag open te mogen of langer open te kunnen, terecht zijn afgewezen.

22 minuten geleden
KLM stelt vluchten naar Dubai en Saudi-Arabië langer uit

AMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM vliegt voor een langere periode niet naar Dubai en Saudi-Arabië vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Op Dubai wordt nu tot en met 28 juni niet gevlogen. Dat was eerder 22 juni.

29 minuten geleden
Hotels in WK-speelsteden VS kampen met tegenvallende vraag

WASHINGTON (ANP) - Hotels in de Amerikaanse speelsteden voor het aanstaande WK voetbal kampen met een tegenvallende vraag. Een ruime meerderheid van de hoteliers zegt dat het aantal reserveringen achterblijft bij de verwachtingen, meldt de brancheorganisatie American Hotel & Lodging Association (AHLA) op basis van een enquête. Fans uit het buitenland zijn huiverig om af te reizen naar de Verenigde Staten, omdat ze strenge visumcontroles en hoge kosten vrezen. Daarnaast zijn veel kamers die wereldvoetbalbond FIFA reserveerde uiteindelijk niet geboekt.

31 minuten geleden
AEX opent hoger op drukke beursdag met veel bedrijfsresultaten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag hoger geopend. Beleggers op het Damrak hebben een drukke dag met veel kwartaalcijfers. Zo openden onder meer Philips, dsm-firmenich en Adyen de boeken. Ook Ahold Delhaize kwam met resultaten en de bekendmaking dat topman Frans Muller volgend jaar aftreedt. Ahold Delhaize wil de Frans-Britse Thierry Garnier benoemen tot zijn opvolger.

1 uur geleden
Lufthansa waarschuwt voor toenemende risico's door Iranoorlog

FRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Lufthansa waarschuwt voor toenemende risico's voor zijn financiële prestaties vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Daarmee doelt het bedrijf onder meer op mogelijke kerosinetekorten. Daarnaast lopen de kosten voor brandstof flink op.

1 uur geleden
Zalando groeit sterk door overname About You

BERLIJN (ANP) - Webwinkelconcern Zalando kende in het afgelopen kwartaal een sterke groei, vooral door de overname van de Duitse webshop About You. Ook de inzet van kunstmatige intelligentie zorgde voor meer omzet en winst, maakte het concern bekend.

2 uur geleden
Economische verschillen huishoudens nemen soms toe door fiscus

DEN HAAG (ANP) - De economische verschillen tussen huishoudens worden steeds groter en de fiscus draagt daar "soms" aan bij, aldus een woensdag gepubliceerd onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB). "Als deze trend doorzet, kan dit de kansengelijkheid onder druk zetten."

2 uur geleden