Zwitserland verkoopt minder wapens door verbod op doorverkoop
BERN (ANP/RTR) - De Zwitserse wapenexport is vorig jaar met meer dan een kwart gedaald, meldde het Staatssecretariaat voor Economische Zaken (SECO). Dat gaf geen reden voor de daling van de export. Volgens branchevereniging Swissmem van de machine- en metaalindustrie heeft het Zwitserse verbod op de wederuitvoer, ofwel de doorverkoop, van wapens echter een belangrijke rol gespeeld. Door de neutrale houding van Zwitserland wordt namelijk de wederuitvoer van wapens en munitie van Zwitserse makelij naar bijvoorbeeld Oekraïne geblokkeerd.
De export van oorlogsmateriaal daalde in 2023 met 27 procent tot 697 miljoen Zwitserse frank (zo'n 725 miljoen euro). In 2022 was dat nog 955 miljoen frank. Volgens de neutraliteitswet van het land kan Zwitserland geen verzoeken goedkeuren voor de overdracht van oorlogsmaterieel van Zwitserse makelij aan Oekraïne, zolang het land betrokken is bij een internationaal gewapend conflict.
"Sommige bedrijven zijn orders kwijtgeraakt door zorgen over de Zwitserse regelgeving, terwijl anderen overwegen hier minder te investeren", zei Swissmem-directeur Stefan Brupbacher. De strenge interpretatie van de neutraliteitswet blokkeerde volgens Brupbacher de wederuitvoer van Zwitserse wapens en munitie, die andere landen jaren eerder hadden gekocht. Zo kregen onder meer Spanje, Denemarken en Duitsland geen toestemming om eerder gekochte Zwitserse wapens te exporteren naar Oekraïne.
Zwitserland is ondanks zijn neutraliteit een grote wapenleverancier. Volgens gegevens van het Stockholm International Peace Research Institute staat het land op de veertiende plaats in de lijst van grootste wapenleveranciers ter wereld. Volgens Brupbacher is de Zwitserse wapenindustrie afhankelijk van de export en kan de sector niet alleen vertrouwen op de vraag van het Zwitserse leger om te overleven. Hij wil dan ook dat de regels voor wederuitvoer voor landen, die zich aan dezelfde internationale verdragen rond wapens houden als Zwitserland, worden versoepeld.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI heeft 110 miljard dollar (93 miljard euro) opgehaald bij een nieuwe financieringsronde. Het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT wordt nu gewaardeerd op 840 miljard dollar. OpenAI kan het geld goed gebruiken om te investeren in meer chips en datacenters.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Netflix behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Beleggers waren opgelucht dat de streamingdienst afziet van een verhoogd overnamebod op Warner Bros. Discovery. Het bestuur van Warner stelde dat het nieuwste overnamebod van concurrent Paramount Skydance "superieur" was aan het bestaande fusieakkoord met Netflix. De streamingdienst had het recht om het bod van Paramount te evenaren, maar besloot dat niet te doen. Het aandeel Netflix werd daarop 8,9 procent hoger gezet.
1 uur geledenBRUSSEL/PARIJS (ANP/AFP) - Het is voor Frankrijk een "onaangename verrassing" dat de Europese Commissie vrijdag heeft besloten het Mercosur-handelsakkoord voorlopig al in werking te laten treden. Dat zei de Franse president Emmanuel Macron.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De hypotheekrente is in de laatste week van februari voor de zevende week op rij gedaald, meldt De Hypotheekshop. De versnelling die vorige week werd ingezet, hield daarmee onverminderd aan. Daardoor kwam het belangrijkste tarief van een hypotheek van tien jaar met Nationale Hypotheek Garantie (NHG) uit op 3,7 procent. Dat is de laagste stand sinds begin december.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie noemt de ratificatie van het Mercosur-handelsverdrag door Argentinië en Uruguay "fantastisch nieuws". De definitieve goedkeuring door Brazilië en Paraguay verwacht de politica op korte termijn, zei ze vrijdag.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De vakbonden verwachten maandag niet lang om tafel te zitten met het nieuwe kabinet tijdens hun kennismakingsgesprek. "Ik hoop dat de koffie niet te heet is, want het wordt een kort gesprek", zei interim-voorzitter van FNV Dick Koerselman bij radioprogramma Sven op 1.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Nederland worden steeds minder valse eurobiljetten aangetroffen, meldde De Nederlandsche Bank (DNB) vrijdag. Vorig jaar werden ruim een kwart minder valse biljetten onderschept dan een jaar eerder. Het vaakst werden nepbiljetten van 50 euro aangetroffen.
6 uur geleden