Zwitserland stemt over inperken immigratie uit EU-landen
GENÈVE (ANP/DPA) - Zwitserland houdt zondag een referendum over een voorstel om het vrije verkeer van werknemers tussen Zwitserland en EU-landen te beëindigen.
De rechtse Zwitserse Volkspartij (SVP) wil uit het akkoord met de Europese Unie over vrij verkeer van personen stappen. Ze wil dat de controle over immigratie terug in de handen van het land komt.
De partij zegt dat de huidige liberale regeling gemiddeld 75.000 EU-burgers per jaar heeft aangetrokken, wat leidt tot overbevolking, stijgende huisvestingskosten en een overbelast welzijnssysteem.
Volgens opiniepeilingen zullen kiezers het voorstel echter afwijzen. Volgens een recent onderzoek vindt bijna twee derde van de kiezers dat het schrappen van de overeenkomst tussen Zwitserland en de EU over vrij verkeer het tekort aan geschoolde werknemers zal verergeren en de rijkdom van Zwitserland in gevaar zal brengen.
Een afwijzing van het plan zou een nieuwe impuls kunnen geven aan besprekingen tussen de EU en Zwitserland over een kaderovereenkomst om deze en andere moeilijke bilaterale kwesties te regelen. Zwitserland is geen lid van de EU en conservatieven vrezen dat een deal het land geleidelijk aan EU-wetgeving zal onderwerpen.
Ook verschillende andere kwesties komen in het referendum van zondag aan bod, waaronder de invoering van twee weken vaderschapsverlof, de aanschaf van straaljagers en versoepeling van beperkingen op het neerschieten van wolven.
Ongeveer 5,3 miljoen mensen kunnen hun stem uitbrengen.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin brengt komende week een bezoek aan China, meldt het Kremlin. Het bezoek staat gepland voor dinsdag en woensdag.
14 minuten geledenTAIPEI (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse wapenleveringen aan Taiwan zijn altijd een hoeksteen van regionale vrede en stabiliteit geweest en wettelijk vastgelegd. Dat zei de Taiwanese viceminister van Buitenlandse Zaken Chen Ming-chi zaterdag. Taiwan zal blijven communiceren met de Verenigde Staten en de situatie rond verdere wapenleveringen vanuit Amerikaans perspectief begrijpen, vertelde hij verslaggevers in Taipei.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zegt een aanval te hebben uitgevoerd op Hamas-kopstuk Ezzedine al-Haddad, de leider van de gewapende tak van de Palestijnse beweging. Hij zou een van de leiders zijn geweest die de aanslagen op 7 oktober voorbereidden. Het is niet bekend of Al-Haddad gedood is bij de aanval.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Amerikaanse aanklagers hebben de doodstraf geëist tegen de man die vorig jaar twee medewerkers van de Israëlische ambassade in Washington doodschoot. Volgens justitie was de verdachte gemotiveerd door "politieke, ideologische, nationale en religieuze vooroordelen, minachting en haat".
11 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, gaat naar verwachting op 12 juni een beursgang maken op de technologiebeurs Nasdaq. Dat meldden bronnen met kennis van de zaak aan persbureau Reuters.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een rechtbankjury heeft opnieuw geen overeenstemming weten te bereiken in een zaak tegen de gevallen filmmagnaat Harvey Weinstein. Het proces eindigde daarmee in een zogenoemde 'mistrial', ofwel een mislukt proces.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Israël en Libanon hebben hun staakt-het-vuren met 45 dagen verlengd, meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Delegaties uit beide landen onderhandelden donderdag en vrijdag in Washington, dat optrad als bemiddelaar.
12 uur geleden