Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zwitserland houdt vredestop voor Oekraïne in juni

Zwitserland houdt vredestop voor Oekraïne in juni

GENÈVE (ANP/RTR/AFP) - Zwitserland houdt in juni een tweedaagse top over de oorlog in Oekraïne. De conferentie moet vrede dichterbij brengen, al heeft Rusland aangeven niet mee te doen.

Zwitserland had al in januari bekendgemaakt zo'n top te zullen organiseren op verzoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.

De Zwitserse regering heeft nu laten weten dat de top op 15 en 16 juni plaatsvindt in het resort Bürgenstock, in de buurt van de stad Luzern. Er zou voldoende internationale steun voor zijn. De Zwitserse president Viola Amherd beschouwt de top als een "eerste stap" richting vrede, maar erkent dat er geen vredesplan wordt ondertekend. Ze hoopt op een tweede conferentie.

Neutraal

Rusland sprak zich eerder dit jaar uit tegen de top en heeft nu weer kritiek geuit. Volgens staatspersbureau TASS noemt het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken het een zinloos initiatief van de Amerikaanse Democratische Partij in aanloop naar de presidentsverkiezingen later dit jaar. De Democraten zouden met foto's en video's willen aantonen dat "project Oekraïne" nog bestaat.

Rusland heeft verklaard niet tegen vredesonderhandelingen te zijn. Maar functionarissen uit dat land weigeren mee te doen aan gesprekken in Zwitserland, omdat ze vinden dat dat land niet neutraal is in het conflict. De Zwitsers blijven normaal gesproken neutraal bij internationale conflicten, maar doen nu mee met westerse sancties tegen Rusland.

Joe Biden

De Zwitserse buitenlandminister Ignazio Cassis vindt het belangrijk om Rusland bij toekomstige gesprekken te betrekken. Hij benadrukt tegenover verslaggevers dat "een vredesproces niet zonder Rusland kan plaatsvinden, ook al zal het land er tijdens de eerste bijeenkomst niet bij zijn".

Het is nog niet duidelijk welke partijen op de top aanwezig zullen zijn. De Amerikaanse president Joe Biden wordt wel verwacht, schrijven Zwitserse media. Al hebben de VS dat officieel nog niet bevestigd. De uitnodigingen worden de komende dagen verstuurd.

Meer uit Buitenland

Israël verwoest weer bruggen over de rivier de Litani in Libanon

SOHMOR (ANP/AFP) - Israël heeft met aanvallen met gevechtsvliegtuigen twee vlak bij elkaar gelegen bruggen over de rivier de Litani in het oosten van Libanon verwoest. Israël zegt dat de bruggen gebruikt worden voor het verplaatsen van wapens van de beweging Hezbollah.

56 minuten geleden
Ruim 150 gewonden bij massale aanval bijen op processie in Panama

PENONOMÉ (ANP) - Bij een kruiswegprocessie in een Panamese plaats circa 100 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Panama zijn zeker 150 mensen ernstig door bijensteken getroffen. De grote zwermen bijen vielen de processie aan terwijl de religieuze plechtigheid in Penonomé gaande was. De gelovigen beklommen een berg met een kapel aan de zuidrand van de plaats.

2 uur geleden
NYT: tweede gevechtsvliegtuig VS neergestort, piloot gered

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een tweede gevechtsvliegtuig van de VS is vrijdag neergestort in de buurt van Iran, ditmaal in de Perzische Golf. De piloot zou zijn gered, meldden Amerikaanse functionarissen aan The New York Times. Het zou om een A-10 Thunderbolt II vliegtuig gaan, ook wel Warthog genoemd. Eerder op vrijdag werd gemeld dat een Amerikaanse F-15 was neergehaald boven Iran.

2 uur geleden
Bemanningslid VS gered na neerhalen gevechtsvliegtuig in Iran

WASHINGTON (ANP) - Een bemanningslid van het neergehaalde Amerikaanse gevechtsvliegtuig in Iran is gered, meldden Amerikaanse functionarissen aan CBS News. Het toestel zou een F-15 zijn, waarbij twee personen aan boord zitten. De zoek- en reddingsoperatie is nog steeds bezig.

5 uur geleden
Trump stelt recordbegroting voor defensie VS voor

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil volgend jaar 1,5 biljoen dollar uitgeven aan defensie. Het Witte Huis heeft zijn begrotingsvoorstel gepubliceerd. Hiermee zouden de militaire uitgaven met ongeveer 40 procent worden verhoogd tot het hoogste niveau in de moderne geschiedenis.

6 uur geleden
NYT: Amerikaans gevechtsvliegtuig neergehaald in Iran

WASHINGTON (ANP) - Amerikaanse functionarissen bevestigen dat een Amerikaans gevechtsvliegtuig is neergehaald in Iran, meldt The New York Times. De VS proberen de bemanning op te sporen en te redden voordat Iran ze te pakken krijgt, zeggen ingewijden tegen de krant.

7 uur geleden
Trump: VS kunnen met iets meer tijd Straat van Hormuz heropenen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat zijn land "met iets meer tijd makkelijk de Straat van Hormuz kan heropenen." Door een Iraanse blokkade varen nauwelijks nog schepen door de zeestraat, die van groot belang is voor de internationale handel.

8 uur geleden