Zwitserland houdt vredestop voor Oekraïne in juni
GENÈVE (ANP/RTR/AFP) - Zwitserland houdt in juni een tweedaagse top over de oorlog in Oekraïne. De conferentie moet vrede dichterbij brengen, al heeft Rusland aangeven niet mee te doen.
Zwitserland had al in januari bekendgemaakt zo'n top te zullen organiseren op verzoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
De Zwitserse regering heeft nu laten weten dat de top op 15 en 16 juni plaatsvindt in het resort Bürgenstock, in de buurt van de stad Luzern. Er zou voldoende internationale steun voor zijn. De Zwitserse president Viola Amherd beschouwt de top als een "eerste stap" richting vrede, maar erkent dat er geen vredesplan wordt ondertekend. Ze hoopt op een tweede conferentie.
Neutraal
Rusland sprak zich eerder dit jaar uit tegen de top en heeft nu weer kritiek geuit. Volgens staatspersbureau TASS noemt het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken het een zinloos initiatief van de Amerikaanse Democratische Partij in aanloop naar de presidentsverkiezingen later dit jaar. De Democraten zouden met foto's en video's willen aantonen dat "project Oekraïne" nog bestaat.
Rusland heeft verklaard niet tegen vredesonderhandelingen te zijn. Maar functionarissen uit dat land weigeren mee te doen aan gesprekken in Zwitserland, omdat ze vinden dat dat land niet neutraal is in het conflict. De Zwitsers blijven normaal gesproken neutraal bij internationale conflicten, maar doen nu mee met westerse sancties tegen Rusland.
Joe Biden
De Zwitserse buitenlandminister Ignazio Cassis vindt het belangrijk om Rusland bij toekomstige gesprekken te betrekken. Hij benadrukt tegenover verslaggevers dat "een vredesproces niet zonder Rusland kan plaatsvinden, ook al zal het land er tijdens de eerste bijeenkomst niet bij zijn".
Het is nog niet duidelijk welke partijen op de top aanwezig zullen zijn. De Amerikaanse president Joe Biden wordt wel verwacht, schrijven Zwitserse media. Al hebben de VS dat officieel nog niet bevestigd. De uitnodigingen worden de komende dagen verstuurd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft twee begrotingspakketten aangenomen, maar de kans op een gedeeltelijke shutdown van de overheid in de Verenigde Staten wordt toch steeds groter.
24 minuten geledenLOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse journalist Don Lemon, die donderdagavond werd opgepakt vanwege betrokkenheid bij een anti-ICE-protest in Minnesota, is vrijgelaten op last van een federale rechter in Los Angeles. Dat melden Amerikaanse media waaronder NBC News.
25 minuten geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez heeft vrijdag een "amnestiewet" voorgesteld voor honderden politieke gevangenen in het land, meldt de Spaanse krant El País.
26 minuten geledenGENÈVE (ANP) - Secretaris-generaal António Guterres van de Verenigde Naties heeft de lidstaten laten weten dat de organisatie het risico loopt op een "dreigende financiële ineenstorting". Dat komt door onbetaalde contributies en een begrotingsregel die de organisatie dwingt ongebruikt geld terug te betalen, blijkt uit een brief van Guterres aan ambassadeurs.
27 minuten geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Duizenden mensen hebben zich verzameld in het centrum van Minneapolis om te protesteren tegen immigratiedienst ICE. CNN meldt dat demonstranten teksten scanderen en borden omhooghouden met de tekst 'ICE Out'.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Blue Origin, het ruimtevaartbedrijf van miljardair Jeff Bezos, heeft vrijdag aangekondigd vluchten met het New Shepard-raketprogramma te pauzeren. Dat doet het bedrijf om zich te richten op het maanlandingsprogramma in samenwerking met NASA.
3 uur geledenST. PAUL (ANP/AFP) - De Amerikaanse journalist Don Lemon, die donderdagavond werd opgepakt vanwege betrokkenheid bij een anti-ICE-protest in Minnesota, wordt aangeklaagd voor het schenden van burgerrechten. De bekende oud-presentator van CNN werd opgepakt voor het verhinderen van een kerkdienst. Lemon was daar naar eigen zeggen om verslag te doen van een protest tegen immigratiedienst ICE.
4 uur geleden