Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zwitserland houdt vredestop voor Oekraïne in juni

Zwitserland houdt vredestop voor Oekraïne in juni

GENÈVE (ANP/RTR/AFP) - Zwitserland houdt in juni een tweedaagse top over de oorlog in Oekraïne. De conferentie moet vrede dichterbij brengen, al heeft Rusland aangeven niet mee te doen.

Zwitserland had al in januari bekendgemaakt zo'n top te zullen organiseren op verzoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.

De Zwitserse regering heeft nu laten weten dat de top op 15 en 16 juni plaatsvindt in het resort Bürgenstock, in de buurt van de stad Luzern. Er zou voldoende internationale steun voor zijn. De Zwitserse president Viola Amherd beschouwt de top als een "eerste stap" richting vrede, maar erkent dat er geen vredesplan wordt ondertekend. Ze hoopt op een tweede conferentie.

Neutraal

Rusland sprak zich eerder dit jaar uit tegen de top en heeft nu weer kritiek geuit. Volgens staatspersbureau TASS noemt het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken het een zinloos initiatief van de Amerikaanse Democratische Partij in aanloop naar de presidentsverkiezingen later dit jaar. De Democraten zouden met foto's en video's willen aantonen dat "project Oekraïne" nog bestaat.

Rusland heeft verklaard niet tegen vredesonderhandelingen te zijn. Maar functionarissen uit dat land weigeren mee te doen aan gesprekken in Zwitserland, omdat ze vinden dat dat land niet neutraal is in het conflict. De Zwitsers blijven normaal gesproken neutraal bij internationale conflicten, maar doen nu mee met westerse sancties tegen Rusland.

Joe Biden

De Zwitserse buitenlandminister Ignazio Cassis vindt het belangrijk om Rusland bij toekomstige gesprekken te betrekken. Hij benadrukt tegenover verslaggevers dat "een vredesproces niet zonder Rusland kan plaatsvinden, ook al zal het land er tijdens de eerste bijeenkomst niet bij zijn".

Het is nog niet duidelijk welke partijen op de top aanwezig zullen zijn. De Amerikaanse president Joe Biden wordt wel verwacht, schrijven Zwitserse media. Al hebben de VS dat officieel nog niet bevestigd. De uitnodigingen worden de komende dagen verstuurd.

Meer uit Buitenland

Frankrijk laat tanker van Russische schaduwvloot gaan na betaling

PARIJS (ANP/RTR) - De Franse marine heeft de olietanker Deyna na bijna vier weken laten gaan. Het vaartuig behoort volgens Frankrijk tot de Russische schaduwvloot. Maar nu de eigenaar een boete heeft betaald, kan het schip doorvaren.

21 minuten geleden
Turkse arrestatiebevelen na onlineberichten over schietpartijen

ANKARA (ANP/AFP) - De Turkse politie heeft arrestatiebevelen voor 83 personen uitgevaardigd, omdat zij zich op sociale media op de verkeerde manier zouden hebben uitgelaten over twee dodelijke schietpartijen in het land. Het geweld vond dinsdag en woensdag plaats op scholen.

29 minuten geleden
Libanon weet niets van gesprek met Israëlische leiders

BEIROET (ANP/AFP) - De Libanese regering is niet op de hoogte van een gepland contact tussen Israëlische en Libanese leiders, zegt een functionaris tegen persbureau AFP en nieuwszender Al Jazeera. De Amerikaanse president Donald Trump schreef op Truth Social dat zo'n gesprek deze donderdag nog plaats zou vinden, maar Libanon zegt daar niet over te zijn geïnformeerd.

1 uur geleden
Aantal doden in Oekraïne door Russische aanvallen blijft oplopen

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Bij Russische aanvallen op Oekraïne zijn in de nacht van woensdag op donderdag minstens veertien mensen om het leven gekomen. Dat melden de lokale autoriteiten donderdag.

3 uur geleden
Trump: Israël en Libanon praten donderdag met elkaar

WASHINGTON (ANP/RTR) - Donderdag vinden gesprekken tussen Israël en Libanon plaats. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.

3 uur geleden
VS doden opvarenden bij aanval op vermoedelijke drugsboot

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft drie "mannelijke drugsterroristen" gedood bij een aanval op een schip in de oostelijke Stille Oceaan. Dat meldt het Amerikaanse Southern Command (SOUTHCOM) op X.

4 uur geleden
Russische raketten treffen Oekraïne: 12-jarig kind gedood

KYIV (ANP) - Oekraïne heeft in de nacht van woensdag op donderdag melding gemaakt van diverse Russische aanvallen op het land. Daarbij is in Kyiv een kind van 12 jaar omgekomen, aldus burgemeester Vitali Klitsjko op Telegram.

4 uur geleden