Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zwitserland houdt vredestop voor Oekraïne in juni

Zwitserland houdt vredestop voor Oekraïne in juni

GENÈVE (ANP/RTR/AFP) - Zwitserland houdt in juni een tweedaagse top over de oorlog in Oekraïne. De conferentie moet vrede dichterbij brengen, al heeft Rusland aangeven niet mee te doen.

Zwitserland had al in januari bekendgemaakt zo'n top te zullen organiseren op verzoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.

De Zwitserse regering heeft nu laten weten dat de top op 15 en 16 juni plaatsvindt in het resort Bürgenstock, in de buurt van de stad Luzern. Er zou voldoende internationale steun voor zijn. De Zwitserse president Viola Amherd beschouwt de top als een "eerste stap" richting vrede, maar erkent dat er geen vredesplan wordt ondertekend. Ze hoopt op een tweede conferentie.

Neutraal

Rusland sprak zich eerder dit jaar uit tegen de top en heeft nu weer kritiek geuit. Volgens staatspersbureau TASS noemt het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken het een zinloos initiatief van de Amerikaanse Democratische Partij in aanloop naar de presidentsverkiezingen later dit jaar. De Democraten zouden met foto's en video's willen aantonen dat "project Oekraïne" nog bestaat.

Rusland heeft verklaard niet tegen vredesonderhandelingen te zijn. Maar functionarissen uit dat land weigeren mee te doen aan gesprekken in Zwitserland, omdat ze vinden dat dat land niet neutraal is in het conflict. De Zwitsers blijven normaal gesproken neutraal bij internationale conflicten, maar doen nu mee met westerse sancties tegen Rusland.

Joe Biden

De Zwitserse buitenlandminister Ignazio Cassis vindt het belangrijk om Rusland bij toekomstige gesprekken te betrekken. Hij benadrukt tegenover verslaggevers dat "een vredesproces niet zonder Rusland kan plaatsvinden, ook al zal het land er tijdens de eerste bijeenkomst niet bij zijn".

Het is nog niet duidelijk welke partijen op de top aanwezig zullen zijn. De Amerikaanse president Joe Biden wordt wel verwacht, schrijven Zwitserse media. Al hebben de VS dat officieel nog niet bevestigd. De uitnodigingen worden de komende dagen verstuurd.

Meer uit Buitenland

Leider Iran zegt dat Iran nederlagen aan vijand kan toedienen

TEHERAN (ANP/RTR) - De hoogste leider van Iran, ayatollah Mojtaba Khamenei, heeft ter gelegenheid van de Dag van het Leger gedreigd dat Iran de vijand nieuwe nederlagen kan toebrengen. "De strijdkrachten van Iran die vertrouwen op de almachtige God en de steun van het volk, hebben de twee legers van het front van de wereldwijde arrogantie (Israël en de VS) voor de ogen van de wereld vernederd", aldus Khamenei.

24 minuten geleden
Schepen beschoten in de Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/RTR) - Ten minste twee schepen zijn beschoten in de Straat van Hormuz, melden maritieme bronnen aan persbureau Reuters.

24 minuten geleden
Franse actrice Nathalie Baye (77) overleden

PARIJS (ANP) - De Franse actrice Nathalie Baye is vrijdagavond op 77-jarige leeftijd in Parijs overleden. Dat maakte haar familie zaterdag bekend, meldt het Franse persbureau AFP. Baye leed aan de hersenaandoening Lewy body dementie, die vergelijkbare symptomen van alzheimer en parkinson met zich meebrengt.

2 uur geleden
Iran sluit Straat van Hormuz weer volgens leger

TEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De Straat van Hormuz is weer voor de scheepvaart gesloten volgens het Iraanse opperbevel. Vrijdag kondigde Iran de heropening aan, maar de Amerikaanse blokkade van Iraanse havens duurt voort. Die blokkade moet eerst worden opgeheven volgens Iran.

3 uur geleden
Iran opent deel luchtruim in oosten van het land

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft een deel van het luchtruim weer heropend voor de burgerluchtvaart, aldus de autoriteiten. Internationale vluchten kunnen over het oosten van Iran gaan en sommige luchthavens daar zijn weer open. Het gaat voornamelijk om vliegvelden in het noordoosten en oosten, zoals die van Mashhad, Birjand en Zahedan. Later meldden de luchtvaartautoriteiten dat de twee grote luchthavens van de hoofdstad Teheran in het noorden van het land ook weer open zijn.

3 uur geleden
Konvooi tankers gesignaleerd bij tocht door Straat van Hormuz

DUBAI/TEHERAN (ANP/RTR) - Een konvooi van tankschepen vaart volgens scheepvaartwaarnemers van MarineTraffic door de Straat van Hormuz richting de Indische Oceaan. Het gaat om tankschepen met olie, gas of petrochemische producten aan boord.

4 uur geleden
Trump: bestand met Iran kan zonder akkoord vóór woensdag eindigen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag gezegd dat hij het staakt-het-vuren met Iran mogelijk beëindigt als er tegen woensdag geen langdurig akkoord wordt bereikt om de oorlog te beëindigen. "Misschien verleng ik het niet, maar de blokkade blijft van kracht", zei Trump tegen verslaggevers aan boord van Air Force One op weg terug naar Washington vanuit Phoenix, Arizona. Hij doelde daarbij op de Amerikaanse blokkade van Iraanse havens.

6 uur geleden