Zwitserland houdt vredestop voor Oekraïne in juni
GENÈVE (ANP/RTR/AFP) - Zwitserland houdt in juni een tweedaagse top over de oorlog in Oekraïne. De conferentie moet vrede dichterbij brengen, al heeft Rusland aangeven niet mee te doen.
Zwitserland had al in januari bekendgemaakt zo'n top te zullen organiseren op verzoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
De Zwitserse regering heeft nu laten weten dat de top op 15 en 16 juni plaatsvindt in het resort Bürgenstock, in de buurt van de stad Luzern. Er zou voldoende internationale steun voor zijn. De Zwitserse president Viola Amherd beschouwt de top als een "eerste stap" richting vrede, maar erkent dat er geen vredesplan wordt ondertekend. Ze hoopt op een tweede conferentie.
Neutraal
Rusland sprak zich eerder dit jaar uit tegen de top en heeft nu weer kritiek geuit. Volgens staatspersbureau TASS noemt het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken het een zinloos initiatief van de Amerikaanse Democratische Partij in aanloop naar de presidentsverkiezingen later dit jaar. De Democraten zouden met foto's en video's willen aantonen dat "project Oekraïne" nog bestaat.
Rusland heeft verklaard niet tegen vredesonderhandelingen te zijn. Maar functionarissen uit dat land weigeren mee te doen aan gesprekken in Zwitserland, omdat ze vinden dat dat land niet neutraal is in het conflict. De Zwitsers blijven normaal gesproken neutraal bij internationale conflicten, maar doen nu mee met westerse sancties tegen Rusland.
Joe Biden
De Zwitserse buitenlandminister Ignazio Cassis vindt het belangrijk om Rusland bij toekomstige gesprekken te betrekken. Hij benadrukt tegenover verslaggevers dat "een vredesproces niet zonder Rusland kan plaatsvinden, ook al zal het land er tijdens de eerste bijeenkomst niet bij zijn".
Het is nog niet duidelijk welke partijen op de top aanwezig zullen zijn. De Amerikaanse president Joe Biden wordt wel verwacht, schrijven Zwitserse media. Al hebben de VS dat officieel nog niet bevestigd. De uitnodigingen worden de komende dagen verstuurd.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Wereldwijd zijn in het afgelopen jaar 67 journalisten omgekomen tijdens hun werk. Dat meldt journalistenorganisatie Reporters sans frontières (RSF) in haar jaarlijkse verslag. Het jaar ervoor ging het om 66 journalisten.
13 minuten geledenBONN (ANP/AFP/BELGA) - Het jaar 2025 zal waarschijnlijk samen met 2023 op een gedeelde tweede plaats eindigen als warmste jaren ooit, achter recordjaar 2024. Dat stelt de Europese klimaatdienst Copernicus. Vorige maand kwam de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) al met eenzelfde voorspelling.
50 minuten geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja heeft militair ingegrepen na diverse aanvallen van buurland Thailand. Dat meldt de Cambodjaanse senaatsvoorzitter en oud-premier Hun Sen op Facebook, nadat Cambodja eerder had ontkend dat het had gereageerd op beschietingen uit Thailand.
53 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heeft chipconcern Nvidia toestemming gegeven om H200-chips voor kunstmatige intelligentie naar China te exporteren. Dat maakte president Donald Trump maandag bekend. De Amerikaanse regering zal 25 procent van de opbrengsten inhouden.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - In een overleg met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky hebben NAVO-baas Mark Rutte en EU-Commissievoorzitter Ursula von der Leyen opnieuw hun steun uitgesproken voor Oekraïne. "Terwijl de vredesbesprekingen voortduren, blijft de EU Oekraïne onverminderd steunen", schreef Von der Leyen maandagavond op X.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De maker van een app die gebruikers laat zien waar zich agenten van de Amerikaanse immigratiedienst ICE bevinden, klaagt de regering van Donald Trump aan. De app werd in oktober op verzoek van de autoriteiten uit de appstore van Apple verwijderd.
3 uur geledenPHILIPSBURG/DEN HAAG (ANP) - Premier Luc Mercelina van Sint-Maarten heeft maandag in Den Haag premier Dick Schoof gevraagd om tijdelijke militaire bijstand. Hij wil hulp bij het bestrijden van de stijgende criminaliteit op het eiland. Volgens Mercelina is er recent sprake van een toename van georganiseerde misdaad.
3 uur geleden