Zwitserland en VS verdenken Trafigura van omkoping
BERN (ANP) - Zwitserse openbaar aanklagers beschuldigen grondstoffenhandelaar Trafigura van omkoping in Angola. Ook een hooggeplaatste bestuurder van het bedrijf wordt vervolgd omdat hij toestemming gaf voor de steekpenningen. Tegelijkertijd verdenkt justitie in de Verenigde Staten het bedrijf van corruptie in Brazilië.
Het in Nederland geregistreerde moederbedrijf van Trafigura zou een hoge leidinggevende van het Angolese staatsoliebedrijf Sonangol 4,3 miljoen euro hebben overgemaakt vanuit een bankrekening in Genève. Daarnaast ontving die bestuurder, die de Zwitsers zien als Angolese overheidsfunctionaris, 604.000 dollar aan contanten en werd zijn verblijf in een hotel voor bijna 800 euro door Trafigura betaald.
Dankzij die sommen geld, die tussen 2009 en 2011 werden betaald, kreeg Trafigura volgens justitie lucratieve opdrachten voor de opslag en het verschepen van olie voor Sonangol. Het Zwitserse Openbaar Ministerie schat in dat Trafigura 143,7 miljoen dollar winst heeft gemaakt dankzij die contracten.
Niet-Amerikaanse bedrijven
De Zwitsers beschuldigen voormalig operationeel topman Mike Wainwright ervan toestemming te hebben gegeven voor de omkoping. Hij spreekt die beschuldigingen tegen, meldt Trafigura. Ook een tussenpersoon, die eerder voor Trafigura werkte, zou hebben meegewerkt aan de omkoping.
Trafigura maakte in een reactie op de Zwitserse verdenkingen zelf het Amerikaanse onderzoek naar omkoping in Brazilië bekend. Daarvoor heeft het bedrijf 127 miljoen dollar opzij gezet. In de VS is een wet tegen corruptie in het buitenland van kracht die ook veel mogelijkheden geeft om niet-Amerikaanse bedrijven te vervolgen.
Controles
Eerder werd al bekend dat Braziliaanse autoriteiten Trafigura verdenken van omkoping van medewerkers van staatsoliebedrijf Petrobras om gunstige contracten te winnen. Onderzoekers keken extra goed naar oliedeals uit het verleden van dat staatsbedrijf als onderdeel van een groter corruptieonderzoek in Brazilië, dat bekend kwam te staan als Operatie Lava Jato (autowasserij)
"We betreuren deze incidenten die tegen onze gedragscode en waarden ingingen", verklaart Trafigura-topman Jeremy Weir. "Vanaf de betreffende periode hebben we ons beleid voor naleving van regels en de controles aanzienlijk verbeterd." De topman doelt daarmee onder andere op verplichte opleidingen voor personeel. Ook besloot het bedrijf in 2019 niet langer met tussenpersonen te werken bij het binnenhalen van nieuwe contracten.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met een gemengd beeld gesloten. Beleggers hielden onder meer de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten in de gaten en hoopten op een akkoord om het conflict te beëindigen. De olieprijzen gingen verder omlaag.
47 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines bereidt zich voor om de activiteiten te staken. Dat melden ingewijden aan The Wall Street Journal.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag om de importheffing op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie te verhogen naar 25 procent, laat zien dat de Verenigde Staten een onbetrouwbare handelspartner zijn. Dat heeft de voorzitter van de handelscommissie van het Europees Parlement, Bernd Lange, gezegd.
3 uur geledenBOXTEL (ANP) - Vleesverwerker Vion heeft opnieuw een slachterij in Duitsland verkocht als onderdeel van de reorganisatie, waarbij het zich wil focussen op de activiteiten in de Benelux. Vorige maand deed het bedrijf al twee andere slachterijen in Duitsland van de hand.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat de importheffing op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie verhogen naar 25 procent. Dat schrijft hij op zijn socialemediaplatform Truth Social. Hij meldt erbij dat hij de verhoging volgende week zal doorvoeren voor auto's en vrachtwagens die de Verenigde Staten binnenkomen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De FNV is medio juni van plan te gaan staken in het openbaar vervoer. De grootste vakbond van Nederland is niet te spreken over de kabinetsplannen rond sociale zekerheid. Begin maart kondigde de vakbond al aan acties voor te bereiden.
5 uur geledenGLOUCESTER (ANP) - James Holder, de medeoprichter van modeketen Superdry, is vrijdag door de rechtbank in het Britse Gloucester schuldig bevonden aan verkrachting, meldt Sky News. Volgende week wordt zijn straf bepaald door de rechtbank in Bristol.
5 uur geleden