Zwitserland en Hongarije schroeven rentes onverwacht op
BERN/BOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De centrale banken van Zwitserland en Hongarije hebben donderdag de rentetarieven in hun landen onverwacht verhoogd. Met de renteverhogingen willen de centrale bankiers de hard oplopende inflatie aanpakken. De rentestappen volgen op de forse renteverhoging in de Verenigde Staten, waar de Federal Reserve het rentetarief met maar liefst 0,75 procentpunt opschroefde.
De Zwitserse Nationale Bank verhoogde de rente met een half procentpunt. De rente in het land komt daarmee uit op min 0,25 procent. Het was de eerste renteverhoging in Zwitserland sinds 2007. De Zwitserse centralebankpresident Thomas Jordan verklaarde daarbij toekomstige renteverhogingen niet uit te sluiten om de inflatie in het land te stabiliseren.
De centrale bank verwacht verder dat de inflatie hoger uitkomt dan eerder voorzien, tot 2,8 procent dit jaar, 1,9 procent in 2023 en 1,6 procent in 2024. De Zwitserse frank steeg in waarde na het rentebesluit. Ook gaf de centrale bank aan "actief" te blijven op de valutamarkt.
Munt gedumpt
In Hongarije ging de belangrijkste rentevoet van het land met een half procentpunt omhoog tot 7,25 procent. Het was de tweede renteverhoging in drie weken tijd. De verrassende rentestap volgde op een forse waardedaling van de Hongaarse munt, de forint, deze week.
De forint bereikte maandag een historisch dieptepunt ten opzichte van de euro. Beleggers dumpten de munt nadat de Hongaarse centrale bank had aangegeven het tempo van renteverhogingen te willen vertragen, ondanks dat de inflatie in het land is opgelopen tot het hoogste niveau in 21 jaar.
Verenigd Koninkrijk
De Britse centrale bank houdt donderdag ook een rentevergadering. Algemeen wordt verwacht dat de Bank of England de rente voor de vijfde keer op rij zal verhogen om de hoge inflatie te bestrijden. In mei werd de rente in het Verenigd Koninkrijk met een kwart procentpunt opgeschroefd tot 1 procent. De Britse rente staat daarmee op het hoogste niveau in dertien jaar. De inflatie in het Verenigd Koninkrijk liep in april op tot 9 procent. Dat is het hoogste niveau in veertig jaar.
De Europese Centrale Bank hield vorige week de rente in het eurogebied nog ongewijzigd. Wel gaf de centrale bank aan in juli te zullen beginnen met een eerste renteverhoging van een kwart procentpunt. Dat zou voor het eerst zijn sinds 2011.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil wil meer internationale samenwerking op het gebied van zeldzame grondstoffen. Hiervoor pleitte hij in aanloop naar het overleg over dit onderwerp maandag met de ministers van Financiën van de G7-landen in Washington.
41 minuten geledenCAIRO (ANP/RTR) - Egypte heeft deals voor duurzame energie ondertekend ter waarde van 1,8 miljard dollar, omgerekend ongeveer 1,5 miljard euro. Dit meldt de staatstelevisie.
53 minuten geledenNAMEN (ANP/BELGA) - Boeren blokkeren ook zondag snelwegen in België uit protest tegen de handelsdeal van de EU met Zuid-Amerikaanse landen. De federale politie meldt dat dit op snelwegen in de provincies Henegouwen en Namen gebeurt.
2 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil zich op het gebied van handel dit jaar onder meer richten op het verbeteren van exportcontroles. Dit meldt het Chinese ministerie van Handel zondag in een verklaring over de belangrijkste prioriteiten voor 2026. Het ministerie wil daarnaast de risicopreventie vergroten om de veerkracht van de toeleveringsketen en de nationale veiligheid te garanderen.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Alle geplande vluchten op Schiphol gaan ook zondag door, meldt een woordvoerder. Deze week werden honderden vluchten op Schiphol geannuleerd vanwege het winterse weer en het ijsvrij maken van de vliegtuigen, waardoor gestrande reizigers op de luchthaven moesten overnachten. Afgelopen nacht is dit niet gebeurd, stelt hij. "De veldbedden zijn niet gebruikt en er zijn ook geen ontbijtjes uitgedeeld. Er is een gewoon beeld op de luchthaven."
5 uur geledenBASTROP (ANP/BLOOMBERG) - Het nieuwe algoritme van berichtendienst X wordt volledig openbaar. Dat belooft de eigenaar van het sociale medium, Elon Musk, op X.
17 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Spaanse olieproducent Repsol is bereid meer te investeren in de olie-industrie van Venezuela. Dat zei topman Josu Jon Imaz bij de bijeenkomst van de Amerikaanse president Donald Trump en bazen van olieconcerns in het Witte Huis.
1 dag geleden