Zwitserland blokkeert levering pantserwagens aan Oekraïne
BERN (ANP/RTR) - De Zwitserse overheid heeft opnieuw een levering van oorlogstuig aan Oekraïne geblokkeerd. Bern kwam met een veto op een Deense aanvraag om in Zwitserland geproduceerde pantserwagens aan het Oost-Europese land te mogen leveren.
Denemarken had circa twintig pantserwagens van het type Piranha III willen sturen, aldus de Zwitserse publieke omroep SRF. Het Staatssecretariaat voor Economische Zaken (SECO) verwierp evenwel het verzoek. Als reden voor de weigering gaf de instantie de Zwitserse neutraliteitspolitiek die voorziet in een verbod op wapenleveranties aan conflictgebieden.
In april blokkeerde Zwitserland ook al de herexport van luchtdoelmunitie voor wapensystemen die Duitsland naar Oekraïne stuurde. Ook Poolse verzoeken om Zwitserse wapens te mogen sturen naar het buurland werden door Bern afgewezen.
Het neutrale Zwitserland eist van landen die wapens van Zwitserse makelij kopen dat ze toestemming vragen in het geval ze die willen doorverkopen aan andere landen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump trekt de Nationale Garde terug uit Chicago, Los Angeles en Portland, meldt hij op Truth Social. De Amerikaanse reservetroepen waren naar die steden gestuurd omdat de gewelddadige criminaliteit er uit de hand zou zijn gelopen. De Democratische bestuurders van de steden wezen erop dat de criminaliteit juist dalende was.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben strafmaatregelen opgelegd aan vier bedrijven die actief zijn in de Venezolaanse oliesector, evenals aan bijbehorende olietankers. De regering van president Donald Trump voert zo de druk op de Venezolaanse president Nicolás Maduro verder op.
1 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse ex-president Jair Bolsonaro verlaat donderdag de privékliniek waar hij werd geopereerd en keert dan terug naar de cel waar hij een gevangenisstraf van 27 jaar uitzit. Dat meldt zijn medisch team.
2 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in zijn nieuwjaarsboodschap zijn vertrouwen in vrede in Oekraïne benadrukt. "We geloven in vrede, zullen ervoor vechten en ervoor werken."
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse staatssecretaris Marie-Pierre Vedrenne van Binnenlandse Zaken heeft kritiek geuit op de paspoorten die zijn verstrekt aan het gezin van de Amerikaanse acteur George Clooney. Volgens haar suggereert de beslissing een "dubbele standaard", zei ze tegen France Info.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben overlegd met topdiplomaten uit Oekraïne, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland. Dat zegt de Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff, die eraan toevoegt dat het ging over de vervolgstappen in de vredesonderhandelingen voor Oekraïne.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De bouw van een triomfboog nabij het Lincoln Memorial in Washington begint volgens de Amerikaanse president Donald Trump "ergens in de komende twee maanden". Dat zei hij in een telefonisch interview met Politico. Het monument moet een centraal onderdeel vormen van de viering van het 250-jarig bestaan van de VS in 2026.
5 uur geleden