Zwemmers pakken WK-zilver op 4x100 wissel met nationaal record
DOHA (ANP) - De Nederlandse estafettezwemmers hebben op de laatste dag van de WK in Doha een zilveren medaille op de 4x100 meter wisselslag gepakt. Kai van Westering, Arno Kamminga, Nyls Korstanje en Stan Pijnenburg hielden in de slotfase net genoeg over (3.31,23) om Italië voor te blijven (3.31,59). De goede race betekende opnieuw een aanzienlijke verbetering van het Nederlands record, dat de estafetteploeg in de voorronde ook al had verbroken (3.32,89).
De Verenigde Staten zwommen overtuigend naar de wereldtitel in 3.29,80. Tot de laatste zwemmer streed Nederland met de VS om de zege, maar Pijnenburg bleek op de vrije slag niet opgewassen tegen Matt King.
De Amerikanen waren de enigen uit de top 5 van de vorige WK die nu weer streden om de medailles. China, Australië, Frankrijk en Groot-Brittannië kozen ervoor hun toppers niet te laten starten in Doha. Met de 3.31,23 zou Nederland op het sterker bezette toernooi van vorig jaar zesde zijn geworden.
Rugslagspecialist
Jarenlang deden de mannen door een gebrek aan een rugslagspecialist niet mee aan dit olympische nummer, maar in Doha profiteerde Oranje meteen van de komst van de voor Nederland zwemmende Amerikaan Kai van Westering (20).
Tot zondag stond het Nederlands record op 3.33,46. Nick Driebergen, Lennart Stekelenburg, Joeri Verlinden en Sebastiaan Verschuren eindigden daarmee in de olympische finale van 2012 op de zevende plek. Na het stoppen van rugslagspecialist Driebergen plaatste Nederland zich op dit nummer niet meer voor de Spelen. Dat lukte Nederland zondagochtend weer voor het eerst.
Bijzonder resultaat
De winnaars van zilver stonden stil bij het bijzondere resultaat in de bescheiden Nederlandse zwemgeschiedenis op dit nummer. "Je bent weleens jaloers op andere landen dat zij gewoon vier mannen hebben op dat niveau. Wij hebben dat nu voor het eerst sinds 2012 en dat is eigenlijk wel heel stoer", zei Korstanje.
"Je moet op elke slag iemand hebben en dat maakt dit een prestigieus onderdeel. Daarom is het heel gaaf dat we tussen dit soort toplanden meedoen", reageerde Pijnenburg. "En er zit nog muziek in."
Volgens Kamminga is een finaleplek op dit nummer tijdens de Spelen van Parijs zeker mogelijk, maar lijkt een medaille daar te hoog gegrepen. "Er komen dan nog grootmachten bij. Maar als zij een steekje laten vallen, zijn wij er om dat op te pakken."
Meer uit Sport
MONTREAL (ANP) - Remco Evenepoel zag tijdens de WK wielrennen in Montreal precies gebeuren waar hij op hoopte. De Belgische olympisch kampioen veroverde met overmacht als eerste renner ooit zijn vierde wereldtitel op rij in het tijdrijden. "Dat was mijn doel hier en dat gaf me veel motivatie. Ik ben heel blij, dit is een prachtige ervaring", zei de 26-jarige Evenepoel in zijn eerste reactie.
1 uur geledenMONTREAL (ANP) - Remco Evenepoel is als eerste wielrenner ooit voor de vierde keer op rij wereldkampioen tijdrijden geworden. De Belgische olympisch kampioen maakte in het Canadese Montreal zijn favorietenrol waar en rekende overtuigend af met tweevoudig wereldkampioen Filippo Ganna. De 30-jarige Italiaan moest na 39 grotendeels vlakke kilometers bijna een minuut toegeven op zijn vier jaar jongere rivaal. De Franse revelatie Paul Seixas werd derde.
2 uur geledenMONTREAL (ANP) - Bondscoach Laurens ten Dam overweegt zich met de wielrensters in de toekomst intensiever voor te bereiden op de wereldkampioenschappen. Dat zei de oud-wielrenner na de teleurstellende tijdrit in Montreal, waar podiumkandidaten Demi Vollering en Lieke Nooijen als achtste en twaalfde eindigden.
3 uur geledenMONTREAL (ANP) - Wielrensters Demi Vollering en Lieke Nooijen zijn niet in de buurt gekomen van een medaille op het wereldkampioenschap tijdrijden in Montreal. De Zwitserse Marlen Reusser maakte haar favorietenrol waar en prolongeerde haar titel overtuigend, Vollering werd achtste en Nooijen twaalfde. Met name Vollering gold als kandidate voor het podium na haar eerdere WK-zilver (2024) en -brons (2025).
6 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Mathieu van der Poel heeft zondag de vijfde en laatste etappe in de Ronde van Luxemburg gewonnen. De 31-jarige Nederlandse wielrenner deed dat na een lange solo in een rit over 175 kilometer van Mersch naar Luxembourg-Limpertsberg.
6 uur geledenSPIELBERG (ANP/AFP) - Motorcoureur Pedro Acosta heeft bij de Grote Prijs van Oostenrijk zijn eerste zege in de MotoGP geboekt. De 22-jarige Spanjaard van KTM liet op de Red Bull Ring in Spielberg zijn landgenoot Jorge Martín en de Italiaan Marco Bezzecchi achter zich.
7 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Nederlandse atleet Filmon Tesfu is bij de tweede editie van de wereldkampioenschappen wegatletiek op de dertigste plaats geëindigd op de halve marathon. De Zweed Andreas Almgren veroverde in Kopenhagen de wereldtitel.
11 uur geleden