Zweedse verzekeraar stapt uit Tesla om conflict arbeidsrechten
STOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse verzekeraar Folksam heeft zijn belang in Tesla ter waarde van omgerekend bijna 150 miljoen euro verkocht in verband met een conflict met het autobedrijf over arbeidsrechten van werknemers. Tesla wil geen collectieve arbeidsovereenkomsten tekenen. Dat leidde weer tot stakingen in Zweden door onder meer monteurs van Tesla.
Folksam zegt dat Tesla "problematisch" is met zijn houding tegen collectieve loonovereenkomsten gezien de regels die door de verzekeraar worden gehanteerd voor investeringen. Ook is er ondanks aandringen geen verbetering te zien bij de autoproducent, aldus Folksam. Daarom is besloten het gehele belang in Tesla te verkopen.
In oktober 2023 begonnen ongeveer 130 monteurs van werkplaatsen van Tesla met stakingen uit onvrede. Later deden uit solidariteit onder meer havenarbeiders en postwerkers mee. Daardoor werd gestopt met het laden en lossen van Tesla's in havens en het bezorgen van post en pakketten aan Tesla-werkplaatsen in Zweden. Ook vakbonden uit Denemarken, Finland en Noorwegen gingen actievoeren met blokkades van Tesla-auto's in havens.
Protesten
De verkoop komt op een gevoelig moment voor Tesla dat wereldwijd mikpunt is van protesten tegen topman Elon Musk en zijn werk voor president Donald Trump bij de enorme overheidsbezuinigingen. Er zijn oproepen tot een boycot van Tesla en maandag werden zeventien Tesla's beschadigd door een brand bij een dealer in de Italiaanse hoofdstad Rome. Mogelijk zijn ze in brand gestoken.
Wereldwijd zorgt die ophef rond Musk ook mede voor fors lagere verkopen van Tesla. Dat geldt ook voor Zweden, want in maart kelderde de verkoop daar met bijna 64 procent.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De investeringen van bedrijven in Nederland zijn in oktober licht gedaald. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) daalden de investeringen met 0,4 procent in vergelijking met een jaar eerder. In september was nog sprake van een stijging met 2,7 procent na twee maanden van krimp.
29 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is de grootste exporteur van kerstartikelen in de Europese Unie. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), dat heeft becijferd dat onze export van onder meer kerstballen en andere versiering vorig jaar goed was voor 40 procent van het Europese totaal.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen van bestaande koopwoningen zijn in november met gemiddeld 6,1 procent gestegen ten opzichte van een jaar eerder. Dat melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster. In oktober ging het nog om een prijstoename van gemiddeld 6,6 procent.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De goudprijs is maandag naar recordhoogte gestegen, mede doordat investeerders optimistisch zijn dat de Amerikaanse centrale bank ook volgend jaar de rentetarieven zal verlagen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De goudprijs is maandag naar recordhoogte gestegen, mede doordat investeerders optimistisch zijn dat de Amerikaanse centrale bank ook volgend jaar de rentetarieven zal verlagen.
2 uur geledenTRIËST (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse koffiebrander Illycaffè, het bedrijf achter de koffie van Illy, start volgend jaar met de productie in de Verenigde Staten. Het bedrijf wil volgens topvrouw Cristina Scocchia profiteren van de groei in deze belangrijke markt.
17 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De kerstverkopen in Duitsland zijn tot nu toe teleurstellend. Dit komt naar voren uit een enquête van de Duitse winkeliersorganisatie HDE die zondag werd gepubliceerd.
19 uur geleden