Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zweedse metaalbond daagt Tesla voor rechter

Zweedse metaalbond daagt Tesla voor rechter

STOCKHOLM (ANP/AFP/BELGA) - De Zweedse metaalvakbond IF Metall begint een rechtszaak tegen Tesla, omdat het Amerikaanse autoconcern geen informatie wil prijsgeven over zijn financiële toestand. Tesla-personeel voert al maanden actie in Zweden wat inmiddels is uitgegroeid tot een groter conflict.

Volgens de vakbond schrijft de Zweedse wet voor dat bedrijven vakbonden regelmatig informatie moeten verschaffen over hun financiële situatie. Werkgevers die geen collectieve overeenkomst hebben ondertekend, zoals Tesla, moeten vakbonden informeren die leden hebben die voor hen werken. Eén Zweedse werkplaats van Tesla heeft die informatie niet gegeven.

De kwestie sleept zich al maanden voort. Eind oktober lanceerde IF Metall een staking tegen Tesla, omdat het concern van Elon Musk weigerde een collectieve loonovereenkomst te tekenen. Zo'n 130 Tesla-monteurs legden in eerste instantie het werk neer.

Vakbond

Dat breidde zich later uit tot tal van andere mensen, onder wie vuilnismannen, havenarbeiders en schoonmakers, die zich solidair hebben getoond door geen Tesla-gerelateerde zaken meer af te handelen. Het conflict verspreidde zich zelfs naar aangrenzende Scandinavische landen.

Zij willen allemaal het Zweedse arbeidsmodel beschermen, dat lonen en arbeidsomstandigheden garandeert. Hoewel veel van de Tesla-werknemers in Zweden lid zijn van een vakbond, kunnen zij niet profiteren van de collectieve arbeidsovereenkomsten tenzij Tesla die ondertekent.

Meer uit Financieel

Europese gasprijs voor het eerst sinds 2023 boven 80 euro

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is woensdagmiddag korte tijd boven de 80 euro per megawattuur uitgekomen. Dat was sinds januari 2023 niet meer voorgekomen.

14 minuten geleden
Meer klanten en hogere omzet voor Jumbo in eerste helft 2026

VEGHEL (ANP) - Supermarktketen Jumbo heeft in het eerste halfjaar van 2026 meer omzet geboekt en meer klanten naar zijn winkels getrokken. Volgens Jumbo zelf is dat te danken aan verdere modernisering van de winkels en een relevanter assortiment. De Brabantse supermarktketen zag ook zijn marktaandeel stabiliseren.

26 minuten geleden
EU-Rekenkamer kraakt Brussels plan afbouw Russische energie

LUXEMBURG (ANP) - Het Brusselse plan voor de EU om onafhankelijk te worden van Russische olie en gas, schiet tekort. Dat concludeert de Europese Rekenkamer (ERK) in een woensdag gepubliceerd rapport.

30 minuten geleden
Ruim 300 vluchten op Britse vliegvelden geschrapt na storing

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Op Britse luchthavens zijn woensdag 327 vluchten geschrapt. Dat blijkt uit gegevens van luchtvaartanalysebedrijf Cirium. Deze komen bovenop de ruim 1700 vluchten die een dag eerder niet doorgingen door een technisch probleem bij de Britse luchtverkeersleiding National Air Traffic Service (NATS).

43 minuten geleden
Topman Odido 'heel blij' dat hackers bij datalek geen geld kregen

UTRECHT (ANP) - De topman van Odido is "heel blij" dat het telecombedrijf niet heeft betaald om te voorkomen dat persoonlijke gegevens van klanten op het darkweb werden geplaatst. Søren Abildgaard sprak woensdag over het datalek bij Odido tijdens een congres van de branchevereniging voor de telecomindustrie NLconnect.

57 minuten geleden
Wall Street begint met verlies, olieprijs boven 100 dollar

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn woensdag met verliezen begonnen. Beleggers bleven voorzichtig door de aanhoudende stijging van de olieprijzen door het opgelaaide geweld in het Midden-Oosten. Zo kostte Brent, de olie uit het Midden-Oosten en Europa, voor het eerst sinds juli weer meer dan 100 dollar per vat. De gasprijs steeg tot het hoogste niveau in jaren.

1 uur geleden
Brussel wil innovatie bevorderen door regels gelijk te trekken

BRUSSEL (ANP) - Dezelfde regels voor innovatieve bedrijven in de EU zullen hen helpen verder door te groeien, zo staat in een wetgevingsvoorstel van de Europese Commissie. Nu is regelgeving rondom bijvoorbeeld investeringen in start-ups nog te versplinterd en anders in elke lidstaat. Brussel wil bepaalde regels gelijktrekken voor alle lidstaten.

2 uur geleden