Zweedse jihadist krijgt levenslang voor executie Jordaanse piloot
STOCKHOLM (ANP) - De Zweedse jihadist Osama Krayem is door een rechtbank in Stockholm tot een levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens terrorisme en een oorlogsmisdaad, melden Zweedse media. Hij was in 2014 in Syrië en betrokken bij de executie van de Jordaanse piloot Muath al-Kasasbeh.
De boven Syrië neergehaalde luchtmachtpiloot werd verbrand door jihadisten. De uit Malmö afkomstige Krayem bestrijdt niet dat hij bij de executie was, maar zegt daar niet voor verantwoordelijk te zijn. De rechter oordeelde echter dat hij wel verantwoordelijk is als mededader. Hij is op de plaats van de executie te zien op beelden.
Het slachtoffer werd in een kooi opgesloten en levend verbrand. De beweging Islamitische Staat (IS) gebruikte de beelden als propaganda.
Brussel en Parijs
Krayem werd volgens de krant Aftonbladet tijdens een Belgisch onderzoek op de beelden geïdentificeerd. Krayem kreeg eerder al levenslang voor zijn aandeel in de terroristische aanslagen in Brussel in 2016 en in Parijs in 2015.
Twaalf jaar geleden vestigden soennitische jihadisten in naam van IS een schrikbewind in een groot deel van Syrië en Irak. Hun wortels lagen vooral in Irak, waar ze zich eerder tegen de Amerikaanse bezetting keerden. Hoge Iraakse militairen die werden verslagen bij de Amerikaanse invasie van Irak in 2003 speelden een belangrijke rol bij de opkomst van IS in Irak en later in Syrië.
Islamitische 'heilstaat'
Het IS-regime noemde zijn gebied in 2014 kalifaat, om religieuze autoriteit uit te stralen. Het hield tot in 2017 stand, vooral in het noorden en oosten van Syrië langs de rivier de Eufraat. Daar zijn nu gevangenkampen met voormalige IS-aanhangers, onder wie moslims uit het buitenland, die naar de islamitische 'heilstaat' trokken. Er zijn in de woestijn nog steeds IS-strijders actief.
In veel landen zijn jihadisten of criminele en terroristische bendes actief die het kalifaat bewonderen en zich daarom ook IS-leden noemen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - In de Oekraïense regio Sumy zijn vijf doden gevallen bij een aanval met Russische drones. 24 mensen raakten gewond. Dat meldt de nationale politie van Oekraïne donderdag op Telegram.
1 uur geledenBONN (ANP) - Opnieuw zijn afgelopen maand wereldwijde temperatuurrecords gesneuveld. Augustus verliep sinds het begin van de metingen nog niet eerder zo warm als dit jaar. Het werd op aarde gemiddeld 16,96 graden, heeft de Europese klimaatdienst Copernicus becijferd. Dat gemiddelde is precies gelijk aan dat van juli 2023. Daarmee staan beide maanden nu in de boeken als de warmste uit de meetreeks.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - In de laatste minuut en 42 seconden voordat het vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air zondag in Miami van de landingsbaan schoot, maakte een van de piloten meerdere keren een opmerking over de te hoge snelheid tegen de andere piloot. Dat meldt de National Transportation Safety Board (NTSB) op basis van de stemopname van de cockpit.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Iranoorlog zou tot aan het einde van Donald Trumps presidentschap kunnen voortduren. Daarvoor waarschuwden hoge adviseurs van het Witte Huis, onder wie vicepresident JD Vance en minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, de president tijdens besloten gesprekken. Dat meldde de Wall Street Journal woensdag op basis van Amerikaanse functionarissen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump liep woensdag vertraging op toen hij vanaf Joint Base Andrews bij Washington wilde vertrekken naar het Republikeinse partijcongres in Dallas. De opblaasbare noodglijbaan van de Air Force One, een cadeau van Qatar, was per ongeluk uitgeklapt.
6 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse veiligheidsdienst heeft voorafgaand aan de massale instroom van migranten in de exclave Ceuta al gewaarschuwd voor een dergelijk incident. De Spaanse premier Pedro Sánchez zei eerder in het parlement juist dat er geen signalen waren voor zo'n instroom, maar uit nu vrijgegeven documenten blijkt het tegendeel.
9 uur geledenABHA (ANP/RTR) - De Houthi's hebben voor de tweede dag op rij meerdere Saudische steden aangevallen. Volgens de door Saudi-Arabië geleide coalitie die het in Jemen tegen de Houthi's opneemt, zijn onder meer Abha, Khamis Mushait en Jazan bestookt met ballistische raketten en drones.
9 uur geleden