Zweedse evolutiespecialist Svante Pääbo wint Nobelprijs
STOCKHOLM (ANP) - De Zweedse wetenschapper Svante Pääbo heeft de Nobelprijs voor de Geneeskunde gewonnen. Hij krijgt de prestigieuze onderscheiding voor zijn onderzoek naar de menselijke evolutie en naar het genetisch materiaal van uitgestorven mensachtigen. Hij bereikte iets dat eerst onmogelijk leek door het genoom van neanderthalers in kaart te brengen, aldus het comité dat de prijs uitreikt. Dat prijst Pääbo voor zijn "pionierswerk" in het genetisch onderzoek.
De winnaar van de Nobelprijs ontdekte met zijn onderzoek ook een uitgestorven mensachtige, de Denisova-mens. Een "sensationele ontdekking" volgens de wetenschappers die de prijswinnaar hebben aangewezen.
Met zijn onderzoek toonde Pääbo ook aan dat de moderne mens, Homo sapiens, genen bij zich draagt van de mensachtigen die er nu niet meer zijn. "Deze vroegere overdracht van genen naar de moderne mens is vandaag de dag nog fysiologisch van belang, bijvoorbeeld omdat de reactie van ons immuunsysteem op infecties erdoor wordt beïnvloed", aldus het comité.
Autoriteit
Bioloog Pääbo (67) is al jaren een autoriteit in zijn vakgebied. Hij is directeur en mede-oprichter van het Max Planck Instituut voor Evolutionaire Antropologie in het Duitse Leipzig.
Het Karolinska-instituut in Stockholm maakte de winnaar maandag bekend. Aan de prijs is een bedrag van 10 miljoen Zweedse kronen verbonden, volgens de huidige wisselkoers ruim 917.000 euro. Het is de eerste toegekende Nobelprijs van dit jaar. De komende dagen volgen nog de Nobelprijzen voor natuurkunde, scheikunde en literatuur en volgend week maandag de officieuze Nobelprijs voor economie.
Na de wetenschappelijke disciplines wordt vrijdag bekendgemaakt wie de Nobelprijs voor de Vrede krijgt. Die wordt anders dan de wetenschappelijke prijzen toegekend door het Noors Nobelcomité.
Meer uit Buitenland
ASJKELON (ANP/AFP) - Twee activisten van de Global Sumud Flotilla zijn voorgeleid in Israël. De rechter heeft hun detentie met twee dagen verlengd.
1 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio reist komende week naar Italië en Vaticaanstad. Volgens Italiaanse media komt hij om de relatieschade te herstellen die vorige maand is ontstaan toen president Donald Trump meerdere malen de paus schoffeerde.
3 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft zogenoemde evacuatiebevelen uitgevaardigd voor elf dorpen in Zuid-Libanon. Alle inwoners moeten vertrekken, omdat het leger zegt aanvallen uit te voeren op doelen van Hezbollah.
5 uur geledenWEST PALM BEACH (ANP) - De Verenigde Staten gaan "fors meer" dan 5000 militairen terugtrekken uit Duitsland, zei de Amerikaanse president Donald Trump zaterdag tegen verslaggevers in Florida. "We gaan het fors terugbrengen, en we gaan veel verder dan 5000," zei Trump over het besluit van Washington om troepen terug te trekken uit Duitsland, dat vrijdag werd aangekondigd.
11 uur geledenWEST PALM BEACH (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat er een mogelijkheid is dat de Verenigde Staten de luchtaanvallen op Iran zullen hervatten. Trumps uitspraak was een reactie op een vraag van een verslaggever in West Palm Beach.
12 uur geledenDAMASCUS (ANP) - De Syrische staatstelevisie meldt dat Jordanië luchtaanvallen heeft uitgevoerd op een opslagplaats voor wapens en drugs in de zuidelijke provincie Sweida. Lokale bronnen melden aan de staatstelevisie dat het Jordaanse leger "waarschijnlijk" een hoofdkwartier heeft getroffen dat onder controle stond van rebellengroepen in het dorp Shahba. Het Jordaanse leger meldt een "afschrikkingsoperatie" gericht op verschillende plekken langs de noordgrens van Jordanië, die door wapen- en drugshandelaren gebruikt zouden worden.
12 uur geledenBOURGES (ANP/AFP) - Een illegale rave op een militair terrein in Zuid-Frankrijk heeft tot zo'n 40.000 feestgangers bijeengebracht. De autoriteiten waarschuwden voorafgaand aan de rave voor gevaren in de vorm van onontplofte munitie uit de Tweede Wereldoorlog.
15 uur geleden