Zweedse evolutiespecialist Svante Pääbo wint Nobelprijs
STOCKHOLM (ANP) - De Zweedse wetenschapper Svante Pääbo heeft de Nobelprijs voor de Geneeskunde gewonnen. Hij krijgt de prestigieuze onderscheiding voor zijn onderzoek naar de menselijke evolutie en naar het genetisch materiaal van uitgestorven mensachtigen. Hij bereikte iets dat eerst onmogelijk leek door het genoom van neanderthalers in kaart te brengen, aldus het comité dat de prijs uitreikt. Dat prijst Pääbo voor zijn "pionierswerk" in het genetisch onderzoek.
De winnaar van de Nobelprijs ontdekte met zijn onderzoek ook een uitgestorven mensachtige, de Denisova-mens. Een "sensationele ontdekking" volgens de wetenschappers die de prijswinnaar hebben aangewezen.
Met zijn onderzoek toonde Pääbo ook aan dat de moderne mens, Homo sapiens, genen bij zich draagt van de mensachtigen die er nu niet meer zijn. "Deze vroegere overdracht van genen naar de moderne mens is vandaag de dag nog fysiologisch van belang, bijvoorbeeld omdat de reactie van ons immuunsysteem op infecties erdoor wordt beïnvloed", aldus het comité.
Autoriteit
Bioloog Pääbo (67) is al jaren een autoriteit in zijn vakgebied. Hij is directeur en mede-oprichter van het Max Planck Instituut voor Evolutionaire Antropologie in het Duitse Leipzig.
Het Karolinska-instituut in Stockholm maakte de winnaar maandag bekend. Aan de prijs is een bedrag van 10 miljoen Zweedse kronen verbonden, volgens de huidige wisselkoers ruim 917.000 euro. Het is de eerste toegekende Nobelprijs van dit jaar. De komende dagen volgen nog de Nobelprijzen voor natuurkunde, scheikunde en literatuur en volgend week maandag de officieuze Nobelprijs voor economie.
Na de wetenschappelijke disciplines wordt vrijdag bekendgemaakt wie de Nobelprijs voor de Vrede krijgt. Die wordt anders dan de wetenschappelijke prijzen toegekend door het Noors Nobelcomité.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft donderdag een ontmoeting met Donald Trump in Washington. "Ze zullen economische en veiligheidskwesties bespreken", zei een Witte Huis-functionaris tegen persbureau AFP.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten leggen het maandag gestarte Project Freedom tijdelijk stil. Dat meldt president Donald Trump op Truth Social. De VS wilden met Project Freedom bescherming bieden aan gestrande schepen, zodat die door de door Iran gecontroleerde Straat van Hormuz konden varen.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - In Oekraïne zijn op verschillende plaatsen doden gevallen door Russische aanvallen. In de stad Zaporizja zijn zeker twaalf doden gevallen, meldde de gouverneur van de regio. In Kramatorsk gaat het om zeker vijf doden, schreef president Zelensky op X. In Dnipro vielen vier doden.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran ontkent dat het in de voorbije dagen aanvallen heeft uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten. Vanuit het militaire hoofdkwartier Khatam al-Anbiya wordt wel gewaarschuwd dat het leger "vernietigend" zal reageren als de golfstaat actie onderneemt tegen Iran.
8 uur geledenLONDEN (ANP) - The Rolling Stones hebben dinsdag bevestigd dat er een nieuw album aankomt. De plaat Foreign Tongues komt op 10 juli uit en telt in totaal veertien nieuwe liedjes, met gastbijdrages van onder anderen Paul McCartney, Robert Smith van The Cure en Chad Smith van Red Hot Chili Peppers.
11 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.
11 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De gevangengenomen Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi vecht voor haar leven, zeggen haar aanhangers. Ze ligt al vijf dagen met een hartaandoening in het ziekenhuis.
13 uur geleden