Zweedse economie gekrompen, inflatie wordt merkbaar
STOCKHOLM (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Zweden is in het eerste kwartaal van dit jaar gekrompen. Het Scandinavische land merkt dat de inflatie aan de koopkracht van de Zweden begint te knagen. Daarnaast is het sentiment onder consumenten minder als gevolg van de oorlog in Oekraïne. Het bruto binnenlands product daalde in het eerste kwartaal met 0,4 procent ten opzichte van de voorgaande drie maanden, volgens voorlopige gegevens van het Zweedse bureau voor de statistiek.
Zweedse consumenten worden momenteel geconfronteerd met de grootste prijsstijgingen in meer dan drie decennia. De hoge inflatie heeft ook geleid tot een verschuiving in het beleid van de centrale bank. De Riksbank is afgestapt van zijn plannen om de beleidsrente tot 2024 op nul te houden en verhoogde die naar 0,25 procent. Het is voor het eerst sinds 2014 dat de Zweedse rente weer boven nul ligt.
Na een verrassend sterk herstel in 2021 werd begin dit jaar een groeivertraging verwacht. Dat kwam onder andere door een nieuwe golf van corona-infecties. Daarnaast zijn er wereldwijde beperkingen in de toeleveringsketen. Ook de hogere prijzen temperden dus de groei.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump begrijpt niet hoe Europese toezichthouders de hoge boete voor socialmediabedrijf X kunnen rechtvaardigen. Hij noemde de boete van 120 miljoen euro voor het bedrijf van Elon Musk maandag "naar" en zei dat Europa "in een aantal slechte richtingen" gaat.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Paramount Skydance en Warner Bros. Discovery (WBD) stegen maandag op Wall Street, nadat de overnamestrijd rond WBD verder opliep. Entertainmentconcern Paramount deed vlak voor de beursopening een vijandig bod op WBD, met een hogere waarde dan het vorige week geaccepteerde bod van Netflix. Paramount eindigde 9 procent hoger en WBD won 4,4 procent. Netflix ging verder omlaag met een min van 3,4 procent.
4 uur geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Het Amerikaanse internetconcern Google moet de Belgische mediagroep Rossel een schadevergoeding van iets meer dan 20 miljoen euro betalen. Dat heeft een rechtbank in Parijs beslist. Google gaat in beroep.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft een hulppakket van 12 miljard dollar aangekondigd voor Amerikaanse boeren. Hij presenteerde het geld tijdens een bijeenkomst in het Witte Huis als "brugbetalingen", bedoeld om boeren door de overgangsperiode te helpen tussen het afbouwen van het beleid van voormalig president Joe Biden en het nieuwe beleid van Trump.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Unilever heeft maandag flink verloren op de eerste handelsdag van de afgesplitste ijsjestak The Magnum Ice Cream Company (TMICC) in Amsterdam. Het voedings- en verzorgingsmiddelenconcern eindigde onderaan in de AEX-index met een min van 6,7 procent. Het aandeel Magnum noteerde op net geen 13 euro, na een openingskoers van 12,20 euro.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump kondigt maandag een hulppakket van 12 miljard dollar aan voor Amerikaanse boeren die last hebben gehad van zijn handelsbeleid, zeggen twee functionarissen van het Witte Huis.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Vincent Karremans (Economische Zaken) verwacht dat de Nederlandse en Chinese kant van chipfabrikant Nexperia prima zullen samenwerken als het aankomt op de logistieke en functionele processen. "Maar wederzijdse kerstgroeten en alle warmte die daarbij hoort? Daar heb ik een hard hoofd in, gezien wat er allemaal is gebeurd", zei de minister in Brussel, waar hij overige EU-ministers bijpraatte.
10 uur geleden