Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zweedse economie gekrompen, inflatie wordt merkbaar

Zweedse economie gekrompen, inflatie wordt merkbaar

STOCKHOLM (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Zweden is in het eerste kwartaal van dit jaar gekrompen. Het Scandinavische land merkt dat de inflatie aan de koopkracht van de Zweden begint te knagen. Daarnaast is het sentiment onder consumenten minder als gevolg van de oorlog in Oekraïne. Het bruto binnenlands product daalde in het eerste kwartaal met 0,4 procent ten opzichte van de voorgaande drie maanden, volgens voorlopige gegevens van het Zweedse bureau voor de statistiek.

Zweedse consumenten worden momenteel geconfronteerd met de grootste prijsstijgingen in meer dan drie decennia. De hoge inflatie heeft ook geleid tot een verschuiving in het beleid van de centrale bank. De Riksbank is afgestapt van zijn plannen om de beleidsrente tot 2024 op nul te houden en verhoogde die naar 0,25 procent. Het is voor het eerst sinds 2014 dat de Zweedse rente weer boven nul ligt.

Na een verrassend sterk herstel in 2021 werd begin dit jaar een groeivertraging verwacht. Dat kwam onder andere door een nieuwe golf van corona-infecties. Daarnaast zijn er wereldwijde beperkingen in de toeleveringsketen. Ook de hogere prijzen temperden dus de groei.

Meer uit Financieel

Wall Street beperkt verliezen na bericht Trump begeleiden tankers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen dinsdag opnieuw omlaag door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De graadmeters op Wall Street drongen hun eerdere verliezen wel wat terug, nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gemeld dat de marine tankers door de Straat van Hormuz zal begeleiden als dat nodig is.

4 uur geleden
Energieleveranciers beperken afsluiten vast contract om gasprijs

DEN HAAG (ANP) - Energieleveranciers Vattenfall en Eneco hebben de mogelijkheden om een vast contract af te sluiten tijdelijk beperkt. Dit melden de bedrijven na berichtgeving in verschillende media. Vanwege de oorlog in het Midden-Oosten is de gasprijs flink gestegen, waardoor energie inkopen duurder is geworden.

5 uur geleden
Britse vliegmaatschappij hervat dinsdag vluchten Dubai en Riyad

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse luchtvaartmaatschappij Virgin Atlantic is van plan de vluchten tussen Londen en Dubai en het Saudische Riyad dinsdag weer te hervatten volgens schema. De maatregel volgt op het beperkt heropenen van het luchtruim in het Midden-Oosten op maandag.

7 uur geleden
Trump dreigt alle handel met Spanje te stoppen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd alle handel met Spanje stop te zetten. Spanje zou het Amerikaanse leger geen toestemming hebben gegeven om zijn bases te gebruiken voor missies die te maken hebben met aanvallen op Iran.

7 uur geleden
AEX sluit opnieuw flink lager door oorlog in Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag opnieuw flink lager gesloten. De aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten sinds de aanvallen op Iran door Israël en de Verenigde Staten afgelopen weekend, heeft geleid tot onrust op de wereldwijde beurzen.

7 uur geleden
Irak vreest olieproductie fors te moeten verminderen door oorlog

DUBAI (ANP/RTR) - Irak zal worden gedwongen binnen enkele dagen zijn olieproductie flink te verminderen als olietankers niet vrij kunnen bewegen door de Straat van Hormuz. Twee Iraakse oliefunctionarissen melden dat de productie dan met meer dan 3 miljoen vaten per dag moet worden teruggebracht.

8 uur geleden
Bestedingen aan tv-reclames in Nederland gedaald in 2025

AMSTERDAM (ANP) - De uitgaven aan televisiereclames in Nederland zijn vorig jaar gedaald, mede omdat in 2024 werd geprofiteerd van het EK voetbal en de Olympische Zomerspelen. Volgens tv-marketingorganisatie Screenforce bedroegen de bestedingen op de Nederlandse tv-reclamemarkt in 2025 in totaal 850 miljoen euro. Dat is ruim 5 procent minder dan een jaar eerder.

9 uur geleden